Yumruğunuzu Sıkarak Hafızanızı Güçlendirin

Hafızamızı geliştirmek ya da hatırlamayı kolaylaştırmak için yumruk sıkmak ne kadar yararlı? Yumruğunuzu sıkarak hafızanızı güçlendirin.

0 707

Hafızamızı geliştirmek, güçlendirmek için bir çok çalışmalar yaparız. Gerek besinlerimizle, gerekse beyni çalıştıracak işler yaparak hafızamızı geliştirmeye çalışırız. Bulmaca çözmek ya da hafıza oyunları oynarız. Peki yumruk sıkarak hafızayı güçlendireceğinizi biliyormuydunuz? Hemen açıklayalım.

Sağ Yumruğunuzu Sıkarak Hafızanızı Güçlendirin

Psikologlar yaptıkları bir araştırma ile yumruk sıkarak hafızanın güçlenebileceği kanısına vararak sağ yumruğun 90 saniye boyunca sıkılması ile hafızanın güçleneceğini belirttiler. Amerikalı psikologların uzun yıllar yapmış olduğu çalışmaları ve araştırmaları sonucu bu görüşe vardılar. Sağ yumruk 90 saniye boyunca sıkılarak, hafızanın güçlendiğini. sol yumruk 90 saniye kadar sıkılarak hatırlamayı güçlendirdiği görüşüne sahipler.

90 Saniye Boyunca Sağ Yumruk Sıkmak Hafızayı Güçlendirir, 90 Saniye Boyunca Sol Yumruk Sıkmak Hatırlamayı Kolaylaştırır

Amerikalı psikologların 50 kişi üzerinde yapmış olduğu çalışmaları sonucu sağ yumruğu 90 saniye boyunca sıkmanın hafızayı güçlendirdiği kanısına varmışlar. 90 Saniye boyunca sol yumruğun sıkılması ise hatırlamayı kolaylaştırdığı kanısına varmışlar. Yumruk sıkılmasının beyinde hafıza ile ilgili hücreleri canlandırdığı kanısındalar.

Sağ Yumruğunuzu Sıkarsanız Ne Olur?

Beynin iki yarısı olduğunu herkes bilir. Beynin sağ yanı hatırlama işlemlerinde, beynin sol yanı ise hafıza ile ilgili kısımların yer aldığı söyleniyor. Böylelikle eğer sağ yumruğumuzu sıkarsak beynin sol yanı harekete geçiyor yani hafıza güçlendirilmesinde etken oluyor. Sol yumruğun sıkılmasında ise beynin sağ tarafı harekete geçiyor yani hatırlamayı kolaylaştırıyor.

Buna göre hareket edersek, eğer bir bilgiyi öğrenmek istiyorsak, öğrenmeden önce sol yumruğumuzu 90 saniye kadar sıkıyoruz böylece hafızanın harekete geçerek bilgiyi daha iyi beynimize almamızı sağlıyor. Eğer bir olayı hatırlamak istiyorsak bu kezde 90 saniye sol yumruğumuzu sıkıyoruz ve beynimizin sağ tarafı harekete geçiyor, hatırlamamız kolaylaşıyor.

Yapılan Deney Nasıl Gerçekleştirildi?

Yumruk sıkarak, hafızayı geliştirme ve hatırlama deneyi 50 kişinin üzerinde uygulandı. İlk önce 50 kişiye öğrenmesi için bir kelime listesi sunuldu. Ardından 50 kişi gruplara ayrıldı. 5 ayrı grup oluşturuldu. Grubun birine öğrenmeye başlamadan önce sağ yumruklarını sıkılması istendi. Hatırlama sırasında ise sol yumruklarını sıkmaları istendi. Diğer gruba ise sadece sol yumruğunu sıkmaları istendi. Diğer gruba öğrenmeye başlamadan önce diledikleri yumruğu sıkmaları istendi. Diğer gruba ise öğrenmeye başlamadan önce hiç yumruk sıktırılmadı.

Daha sonra performans karşılaştırılması yapıldı. İlk grup yani öğrenmeye başlamadan önce sağ yumruklarını sıkan ve hatırlamaya başlamadan önce ise 90 saniye sol yumruklarını sıkan grubun diğer grublara göre çok daha iyi performans gösterdiği gözlendi.

Hiç yumruklarını sıkmayan gruba göre daha iyi oldukları açıklandı. Gruplar arasındaki farkın istatistiğe döküldüğünde gözle görülür şekilde çok fark olmadığı gözlendi. Aradaki farkın deney sonucunun kesin ve çok kayda değer olamayacağı belirtildi.

Yumruk Sıkmanın Duygularla Bağlantısı Nedir?

Psikologların yapmış oldukları deneysel araştırmaları sonucu yumruk sıkmanın duygularla bağlantısı olduğ kanısına varmışlar.

Sağ Yumruğu Sıkmak Hangi Duyguyu Harekete Geçirir?

Sağ yumruğun sıkılması mutluluk ve öfke duyguları ile olan ilişkisini, gözlemlemişlerdir.

Sol Yumruğu Sıkmak Hangi Duyguyu Harekete Geçirir?

Psikologlar sol yumruğun sıkılmasında endişe ve üzüntü duyguları ile bağlantılı olduğu görüşündeler. Araştırmaların kesinleşmesi için daha fazla sayıda insan ve daha fazla sayıda deneysel araştırmaların yapılması görüşündeler.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız