Hafızayı Geliştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Beynimize ne kadar iyi bakarsak oda bize iyi bakar, iyi çalışır. Hafızayı geliştirmek için neler yapmalıyız, beynimize nasıl yararlı olabiliriz detaylar yazımızda.

0 570

Beyin canlılarda bulunan en karmaşık ve en önemli bir organdır. Kafatasımızın üst kısmında bulunur ve beyin zarı ile kaplanmış iki ayrı bölümden oluşan bir organımızdır. Merkezi sinir sisteminin en önemli organıdır. Beyin erkeklerde ağırlığı 1200-1350 gr. kadardır. Kadınlarda ise ağırlık 1000-1250 gr.’ dır.

Beynin büyüklüğü yada küçüklüğü zeka ile orantılı değildir. Zeka çok farklıdır. Beynin içindeki nöronların özelliğine, az yada çok olmasına beynin ağırlığına, beynin girintili ve çıkıntılı olmasına göre değişir. Beyin 3 bölümden oluşur ön beyin, orta beyin ve arka beyin. Beyin hakkında daha detaylı yazmak isterdik fakat şu an konumuz hafızayı geliştirmek için neler yapmamız gerekir adlı bilgiler vermek olduğu için, beyin hakkında ki bilgileri başka yazımızda belirtelim.

Hafızayı Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsanlar yaşantıları boyunca gördükleri, duyduklarını farkında olmadan depolarlar. Depolama işlemini yapan beynimizdir. Beynimize ne kadar iyi bakarsak, beslenmemize ne kadar dikkat edersek, ve beynimizi ne kadar çalıştırırsak beynimiz hep canlı, dinç olacaktır. Hafızamızı geliştirmek için yapılması gerekenler nelerdir hemen yazalım.

Hayal Edin, Gerçekten Yaşıyormuş Gibi Hayal Edin.

Hayal kurmak gece yatarken uyumanızıda kolaylaştıran bir işlemdir. Kurulan hayaller bizi günün sıkıntısından uzaklaştırır ve pozitiflik verir. Hayal kurarken beynimiz farkında olmadan çalışır. Özellikle hayallerimizi kurarken ekleyeceğimiz güzel şeyleri bulmak, keşfetmek farkında olmadan beyin jimnastiği yapmamızı sağlayacaktır. Düşüncelerimizle kurulan hayalimizi canlandırma işlemleri beynimizi çalıştıracaktır.

Bilgiyi Öğrenin, Dışa Aktarırken Hikayeleştirerek Aktarın

Genelde okullarda olan bu sistem ile hem öğrenciler konuyu daha iyi akılda tutacak hemde siz bilgiyi hikayeleştirme işlemi sırasında beyni çalıştırmış olacaksınız. Gerçek bilgiden sapmadan konu ile ilgili eklenecek sözcükler, iki taraf içinde hem dinleyen hemde sizin için bir beynin jimnastiği olacaktır. Karşı taraf sizi dinlerken anlatılanları hayal edecek, hatta içinden bir kaç cümleyi çekip hafızasında depolayacaktır.

Uyku … Mutlaka İyi Bir Uyku Uyuyun

İyi bir uyku hem vücudu dinlendirir hem beynin iyi çalışmasına sebep olur. Beyin çalışınca da beynimizin içindeki bilgileri, renkleri, sesleri, resimleri yani depolanan herşeyi hatırlamamızı kolaylaştırır, hafızamızın iyi çalışmasını sağlar.

Beyninizi Çalıştırın, Bulmaca Çözün

beyninizi calistirin bulmaca cozun

Beyni çalıştırmak için genelde bulmaca çözülür. Unutmamak için not almak beyni çalıştırmamak için yapılan kötü hareketlerden biridir. Not almayı bir kenara bırakın. Örneğin markete gideceksiniz. Alışveriş listesini not defterinize dökmeyin. Alışveriş listenizi yazacağınız en güzel yer beyniniz. Beyninize yazın, markette alışveriş yaparken beyninizdeki listeyi düşünün. Bu size yine beyin jimnastiği olacaktır.

Beyninizi Çalıştıracak Uğraşı Edinin

Sizi düşünceye itecek bir uğraşı bulun. Beyninizi pasif bırakacak işlemler yapmayın. Yazın, çizin. Hatta şiir yazmayı deneyin. Yada şarkı sözü. İnanın siz şiir ile ilgili kelimeler düşünürken beyninize çok faydalı olacaksınız. Hatta bol bol kelime çalışın okuyun. Okumak ve öğrenmek kelime dağarcığınızı arttıracağı için hem konuşurken hem yazarken beyninizden geçen bir çok öğrendiğiniz kelimeleri seçecek en uygununu kullanacaksınız.

Öğrenin, Beyninizde Depolayın Yeri Geldiğinde Kullanın

Boş ve gereksiz zaman geçirmek güzel bir şey değildir. Kendinize kitap okuma yani öğrenme zamanları ayırın. Herhangi bir konuyu, bir bilgiyi okuyun, öğrenin. Zamanı geldiğinde bir arkadaş toplantısında ya da kalabalık bir ortamda bildiğiniz konu hakkında sohbet olduğu zaman hafızanıza aldığınız bilgiyi geri çağırın ve diğer insanlarla paylaşın.

Beyninizi Geliştirecek Gıdalar Tüketin

Hafızayı Geliştirecek, Beyni Geliştirecek Gıdalar Nelerdir?

Alzheimer ve bunama tehlikesine karşı beyni hep aktif tutmalıyız. Beynin gelişmesini sağlayacak besinler tüketmeliyiz. Hafızamızı geliştirmek için neler yemeliyiz? Hemen yazalım. Bezelye, portakal, fasulye, ıspanak, şalgam, limon bol tüketmeliyiz. Ayrıca B vitamini içeren besinler tüketilmeli. Muz, yoğurt, yeşil sebzeler, kuru baklagiller, balık, et tüketilmelidir. omega 3 beyin için çok gerekli besindir. Balıkta bulunur. Bol bol balık tüketilmelidir.

E vitamini içeren, ceviz, fındık, susam, yer fıstığı, ay çekirdeği tüketilmelidir. Üzüm yemek beyni çalıştırır, matematik problemlerini çözmede yardımcı olur. Hafızayı geliştiren yiyecekler domates, çilek, havuç tüketilmelidir.

Türk kahveside beyni geliştiren uyarıcı bulunduran bir içecektir. Kahvede bulunan kafein beyni uyarır, yorgunluk hissini alır ve konsantrasyon yani dikkati toparlamaya yardımcı olur.

Kesinlikle Spor Yapın ya da Açık Havada Uzun Yürüyüşler Düzenleyin

Erken yatıp erken kalktığınızda gündüz salgılanan hormonlar gece salgılanmadığı için çok yararlıdır. Erken kalkınca yapılan güçlü bir kahvaltı sonrası beyin güne hazırdır. Dinlenmiş bir vücut, çalışan beyin sizin öğrenme işleminizi rahatlıkla sağlayabilecek hormonlar salgılar. Erken yatıp, erken kalkınca hayat kalitenizde artacaktır. Hafızanızın gelişmesinde katkı olacaktır.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız