Piller Nerede Saklanır?

0 4.888

Elektronik aletlerin çoğalması ile piller iyice yaşam alanımızda yer almaya başladı. Tv. kumandasından tutunda, saat, gece lambası, süs eşyaları, müzik kutusu, el feneri, bilgisayar mousu derken her alanda kullanıyoruz. Kullanım örneklerini arttırmak mümkün. Farklı alanlarda kullanıldığı için farklı boyutlarda elimizin altında dursun diye yedek pil alıp eve koyarız.

Düzgün saklama koşulları olduğunda, pillerin hem ömrü uzar hemde pilden oluşacak zararları önlemiş oluruz. Elimizin hemen altında tuttuğumuz ve çok yararlı olan piller nerede saklanır? Piller buzdolabında saklanır mı? Hemen yazımıza başlayalım.

Pilleri Nerede Saklamalıyız?

Yedek pil aldığımızda hemen kullanmayacak isek pilleri kendi orijinal kutusunda açmadan saklamalıyız. Kapalı ambalajında durmalı. Kullanıldığı zaman ambalajını açıp kullanmalıyız. Yeni alınan pillerin ambalajının açılmaması, ileride kullanmak istediğimiz zaman, eski kullanılmış pillerden ayırt edilmesini kolaylaştırır.

Pilleri eski ve yeni piller ile birlikte saklamayınız. Ayrıca kalitesi düşük piller ile birlikte saklandığı zaman, kalitesi iyi olmayan pil aktığında diğer yeni pile zarar verebilir.

Pil Saklama Koşulları

Pilleri oda sıcaklığında ya da oda sıcaklığından daha düşük sıcaklıklarda saklamak idealdir. Güneş görmemelidir. Nemin olmadığı yerde saklanmalıdır.

Pilleri buhar geçirmez kapta saklamak daha uygundur. Nem, pil için iyi değildir. Kuru ortamda saklanmalıdır.

pil saklama kabi

Pillerin metal bir kapta saklanması uygun değildir. Metale değen pil eletrik iletebilir. Bu pilinizin kullanım ömrünü azaltacaktır. Ayrıca metale değen pil ısı iletebilir buda pilin ısınması demektir. Belkide pilin alev almasına bile yol açabilir. Piller metal olan bir kapta saklanmamalı, sızdırmaz ve pil için özel saklama kutusu satın alıp orada saklamalısınız.

Pilleri saklarken hizalamanızı tavsiye ediyoruz. Birbirine değmemelidir. Pilleri hizalarsanız pozitif uçlar diğer pilin negatif ucuna değmemiş olacaktır.

Pil kutusunun içine madeni para ya da metal eşya koymamalısınız.

Piller Buzdolabında Saklanır mı?

Pilleri buzdolabında saklamak gereksizdir. Saklayabilirsinizde saklamayabilirsinizde. Tercih size bağlı. Pilleri buzdolabında saklama düşüncesi soğuk ortam olduğu için daha uzun ömürlü ve taze kaldığı düşünülür. Bu bir bakıma doğrudur. Fakat oda sıcaklığında saklanan pil ile buzdolabında saklanan pil arasındaki oran sadece %3 dür. Yani buzdolabındaki pil %3 olarak daha fazla kullanılabilir. Fakat bu çok küçük bir oran olduğu için illa buzdolabında saklamak için ısrar etmemek gerekir.

Buzdolabında pilin saklanmasının dezavantajını söylemek isteriz. Soğukta kalan pil kullanılmak üzere çıkarıldığında sıcak hava ile karşılaşıldığında dış yüzeği nemlenir ve zaman içinde ıslanır. Bu şekilde cihazımıza pili koyarsak cihazımızın bozulmasına yol açabiliriz.

Hemen kullanmamak belli nemi kazanmasını sağlamak gerekir. Buda ani kullanılmak istendiğinde bize zaman kaybı yaratacaktır.

Hele pil asla dondurucuya konulmamalıdır. Üretici, eğer pili “dondurucuda saklayın“diye bir uyarı yazdı ise saklayabilirsiniz. Fakat dondurucuda saklayın uyarısı olmayan pili, buzdolabının dondurucusuna koymanız tavsiye edilmez.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız