Yatmadan önce bal yersek ne olur?

0 412

Balın ne kadar yararlı olduğunu herkes bilir. Yüzyıllardır bal,canlılar için hem sağlık alanında ilaç olarak kullanılmış hem gıda olarak kullanılmıştır. Günümüzde de güzellik alanındada kullanılmaktadır. Balın yapısında antibakteriyel, antiseptik özelliği bulunduğu için sağlık alanında çok fazla kullanılır. Bal yenildiği zaman, vücutta bulunan enfeksiyonlara karşı güçlü bir silahtır.

Bal arılarının, çiçeklerden aldığı enzimler ile oluşan tatlı bir besindir. Balın cinsi, çeşitleri çok fazladır Balın cinsi, bal arılarına göre değişir. Ayrıca bölgeninde çok önemli rolü vardır.

Gece Yatmadan Önce Bal Yemek Vücuda Ne Yararlar Sağlar?

Kalori ve protein bakımından çok zengin olan bal, bağışıklık sistemini düzenlediği için faydası büyüktür. Peki gece yatmadan önce bal yersek vücuda ne faydası olur?

Rahat Deliksiz Uyku Uyumanıza Yarar.

Balın yapısında triptofan ve glikojen adında bir hormon içerir. Bizim rahatlamamızı sağlayan triptofan hormonu, gece rahat uyumamıza sağlar.

Tansiyonunuzu düşürür.

Tansiyonu düşürerek, yüksek tansiyonu önler. Yüksek tansiyondan meydana gelebilecek rahatsızlıkları ve kalp rahatsızlıklarını önler.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Antioksidanlar ve antibakteriyel maddeler içerdiğinden bağışıklık sistemimize yardımcıdır. İyi bir koruyucudur. Vücutta gelebilecek enfeksiyonlara karşı direnmemizi sağlar.

gece yatmadan bal yemek

Hızlı Yağ Yakmamızı Sağlar.

Vücutta yağ yakılmasına yardımcı olduğundan metobalizmamızı hızlandırır.

Öksürüklere Çok İyi Gelir.

Bal güçlü bir antienflamatuardır. Her gece yatmadan ılık su ile birlikte içilen 1 kaşık bal öksüürüğe iyi gelir. Öksürükten dolayı meydana gelen boğaz tahrişlerinede iyi gelir.

Yaşlanmayı Geciktirir.

Gece yatmadan 1 kaşık bal yemek ile rahat bir uyku uyumamızı sağladığı için uyku esnasında vücudumuzun hücreleride dinlenmeye ve yenilenmeye geçer. Böylelikle sabah hem dinç uyanırız hemde dinç kalkmanın verdiği pozitiflik ile yaşlanmayı hızlandıran stress meydana gelmediği için, yaşlanmamızı geciktirir.

Depresyondan Uzak Durmamızı Sağlar.

Bal, bizim stress ile mücadele etmemizi sağlayan organik kimyasal bir madde içerir. Eğer motive olmak ve ruh sağlığımızı korumak istiyorsak her gece yatmadan önce bir kaşık bal tüketmeliyiz.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız