Spordan Sonra Yapılması Gerekenler

0 526

Sağlıklı ve dinç bir vücut için beslenmenin önemi çok büyüktür. Beslenmeden sonra sırayı spor alır. Düzenli yapılan spor, sağlıklı beslenme kadar önemlidir. Vücudumuzun dinç, güçlü ve bakımlı gözükmesini spora borçluyuz. Spor yapan vücut belli olur. Daha diri ve enerjik görüntüye sahiptir. Spor yapan insanlar daha uzun ömürlü olurlar. Spor yaptıktan sonra ne yapmamız lazım? Spordan sonra yapılması gerekenleri sıralayalım. Spor yaptıktan sonra, aşağıda yazdığımız spordan sonra yapılması gerekenler olarak sıraladığımız maddeleri mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Spor Sonrası Beslenme

Beslenmenin insan vücudu için ne kadar gerekli olduğunu yazmamıza gerek yok. Sağlıklı beslenmezsek, yeterince vücudumuzun gereksinimi olan proteinleri, kaloriler, vitami,nleri alamayız. Bu yüzden beslenmemize çok önem vermeliyiz ki dinç ve güçlü kalabilelim. Vücudumuz güçlü olmazsa spor yapmamız olanaksızdır. Öncelikle beslenmemize özen göstermekiyiz. Spor yaptıktan sonra, spor sonrası beslenme şekli önemini arttırmaktadır.

Sporun ardından terli ve yorgun vücudumuza hemen yiyecek takviye edilmemelidir. Yiyecek tüketmeden önce su içilmelidir. Spor sonrası beslenme yaklaşık 20 dakika sonra olmalıdır. Karbonhidrat veya protein içeren yiyecekleri tüketmeliyiz. Balık ve ya meyve yiyebiliriz. Spor sonrası beslenme bizim hemen karnımızı tıka basa doldurma anlamına gelmemelidir. Bol su içtikten sonra ya da 1 bardak yağsız ılık süt içebiliriz. 1 tane yumurta, ya da meyve, mercimek ya da sebze çorbası, meyve salatası, ızgara tavuk gibi yiyecekleri tüketebiliriz. Meyve yiyebiliriz. Elma, spordan sonra beslenmede en sağlıklı yiyecek maddesidir.

Spor Öncesi Beslenme

spor sonrasi beslenme onemi

Spor yapmaya başlamadan tam 2 saat önce meyve yiyebiliriz. Yiyeceklerimizin sindirimi kolay olmasına dikkat edelim. Yulaflı müsli, kahvaltılık mısır gevreği, muz, elma gibi yiyecekleri yiyebiliriz. Spor öncesi içilen bir fincan şekersiz kahveninde, spor esnasında hareketten kaynaklanan yağ erimesinde katkı sağlayacaktır. Spor öncesi beslenme yapılacaksa 2 saat öncesinden yapılması gerekiyor. Tok karnına yapılan spor fayda yerine zarar getirir.

Spor sonrası hemde günlük yaşantımızda kızartma şeklindeki yiyecekleri tüketmememiz gerekiyor. Beyaz ekmek, rafine edilmiş yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmemesini öneriyorlar. Gece yarısı atıştırmalık bir şeyler istediğimizde ise sağlıklı olan atıştırmaları yapmamız gerekiyor. Gece yiyebileceklerimizden biri yoğurt, badem, salatalık gibi sağlıklı besinlerdir.

Spor Sonrası Yapılması Gereken Kurallar

Spor yapılan spor aletleri mutlaka temizlenmelidir. Terleme sonrası üzerinde biriken bakteriler temizlenmezse zaman içinde artacaktır. Buda spor aletinin hijyenliğini kaybetmesine yol açacaktır. Spor yaptığınız alet yıkanmaya uygunsa yıkamanızı tavsiye ediyoruz.

Evde değilde spor salonunda spor yapıyorsanız, mutlaka evden spor salonuna giderken çantanıza temiz bir havlu almanızı öneriyoruz. Terinizi sık sık silmelisiniz ki spor aletine terininiz damlamamalı. Sizden sonra gelecek kişilerinde sağlığını tehlikeye atmamalıyız. Terin uzun süreli kalması sonucu, spor aletinde bakterilerin oluşmasına yol açabilir. Bu yüzden kendi sağlığımız kadar bizden sonra gelecek olan sporcularında sağlıklarını düşünmemiz gerekiyor.

Spor yaptığınız minderinizi açık havaya koymalısınız. Havalandırırsanız, minderinizin üzerinde oluşan bakterilerin çoğalmasını engellemiş olursunuz.

Spor bittikten sonra spor sonrası 5 dakika kadar vücudunuzun hızla soğumasını önlemek için yavaş ve arada hareketler yapmalısınız.

Sopr sonrası spor kıyafetleriniz ile uzun süre kalmamanızı tavsiye ediyoruz. Terlemiş giysilerinizi hemen çıkarıp, duşunuzu alıp kuru ve temiz giysilerinizi giymeniz gerekiyor. Uzun sire terli giysilerin üzerinizde kalması sonucu, vücudunuzda pişik dediğimiz sivillerin oluşmasına sebep olabilir. Gözümüzü çok fazla ovuşturmamanız gerekiyor. Gözümüzü, ya da diğer bir blgemizi terleme sonucu çok ovuşturursak tahriş olmasına sebebiyet verebiliriz.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız