Cilt Güzelliği ve Cilt Temizliği

0 487

Cildimize iyi bakarsak pürüzsüz ve parlak bir cilt elde ederiz. Atalarımız ne demiş. “Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur“. Bizde cildimize iyi bakmalıyız ki, temiz, pürüzsüz ve canlı olsun. Peki güzel bir cilt için neler yapmalıyız. Hemen yazalım.

Cilt Güzelliği ve Cilt Temizliği İçin Neler Yapmalıyız?

Sabahları Aç Karnına Su İçin

Sabahları uyanır uyanmaz ılık su için. Ilık su yeni kendine gelmeye başlayan metobolizmanız sizinle birlikte uyanmaya başlayacak. Gün boyu daha iyi çalışmasına sebep olacak. Ilık suyun içine damlatacağınız bir kaç damla limon ise metabolizmanızın çalışma hızını arttıracak.

Her Gün Yüzünüzü 2 Kez Yıkayın

cilt temizligi neler yapmaliyiz

Sabah uyanıca ilk işimiz elimizi yüzümüzü yıkamaktır. Yatmadan öncede yüzümüze yıkamamız gerekiyor. Gündüz gün boyu yüzümü havada uçuşan kirler ile temasta. Dışarıya çıkıyorsak, toz, egsoz ve havada uçuşan kirler yüzümüze yapışır. Cildimiz belli olmayan kir ve ölü hücreler ile kaplanır. Cildimizi su ile yıkamazsak zamanla cildimize yapışan kirler yüzümüzün canlılığını alır. Cildin taze ve parlak görünümde olması için akşamları yatmadan önce mutlaka yüzümüzü yıkayıp öyle yatmamız gerekir. Temiz yüz ile uyumak hem bizi dinlendirecek hemde cildimiz sabah, dinlenmiş, temiz ve parlak olacaktır.

Ayrıca cildimiz temiz tutulmadığı taktirde, cildin nefes almasını önlemiş oluruz. Cildin alt tabakasında ki bezler, cildin dışından gelecek kirlere karşı korumak için bir takım yağ üretir. Yağ üretimini engelleyen kirdir. Cildimizde biriken kirler hem cildin nefes almasını önler hemd cildi koruyan yağ üretimini engeller. Cildi yeterince koruyamana bezler, sonunda karşımıza ciltte meydana gelen bir takım iltihaplanmalatra yol açar. Bunun sonucu da cilde sivilceler oluşur. Sivilcelerin oluşması cildin kirlenmesi ile de ilgisi çok fazladır. Temiz ciltte sivilce olmaz.

Yüz yıkanmadığı taktirde sivilcenin yanısıra aknelerde oluşur. Yüzda kaşınmalar meydana gelir. Elinizde olmadan yüzünüüzü kaşırsınız. Elinize bulaşan kir yüzün diğer tarafınada geçeceği için zamanla yüzde sivilceler artar. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi yüzümüz içinde temizlik çok önemlidir.

Yüzünüzü Yıkadıktan Sonra Mutlaka Nemlendirici Sürün

Cildinizin yapısına göre nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Cildiniz için uyumlu olan bir nemlendirici her yüz yıkamasından sonra mutlaka kullanın. Nemlendirici kullanmanızın sebebi, yüzünüzü sabunla yıkadıktan sonra yüzde ki yağlar yıkamadan dolayı kayboılacaktır. Böylelikle cildiniz kuruyacak. Kuruyan cilt çabuk kırışır. Kırışık olmaması için nemlendiric mutlaka sürmemiz gerekmektedir.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız