Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

0 1.133

Salatalık, vücudumuz için en faydalı besinlerden biridir. Salatalığın %90′ ı sudur. Su vücudumuz için çok gerekli bir içecek olduğu için salatalığın bize sağladığı yararı saymakla bitiremeyiz. Salatalığın bünyesinde çok fazla su olduğu için yenildiğinde vücudu nemlendirir ve canlandırır. Cildi güzelleştiren salatalığın bir çok maskesi yapılır. Cilde canlılık veren Salatalık Maskesi Yapımı Nasıl Olur Yazalım.

Salatalığın içinde bulunan askorbik asit ve kafeik asit maddeleri vücutta şişkinliği ve kızarıklığı alır. Ödemlerin yok olmasında yardımcı olur. Cilt döküntülerini ve tahrişleri önlemeye yarayan askorbik asit maddesi sayesinde olur. Salatalık suyu cildi canlandıran, gençleştiren bir özelliğe sahiptir.

Salatalık, magnezyum ve potasyum bakımından çok zengindir. İçeriğinde bulunan lifler hem yenildiğinde hemde maskesi yapıldığında cile inanılmaz faydalar sağlar. En kolay Salatalık Maskesi Yapımına geçelim.

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

  • Salatalığın en kolay ve bilinen maskesini yazalım. Buzdolabında soğumuş salatalıktan 1 tane alalım. Rendeleyelim. Salatalığı blander ile de ezebiliriz. Yeterince ezilen salatalığı yüzümüze bir macun gibi sürellim. Yarım saat bekleyelim. Ardından yıkayalım.

Yoğurt ve Salatalık Maskesi

  • Yoğurt ve Salatalık Maskesi: Bu maskemiz cildi yağlı kişilerin kullanacağı maskedir. Hem yoğurt hem salatalık özünde sıkıştırıcı özelliği olduğu için cildi sıkıştıracak deriyi büzecektir. İkisi birlikte daha güçlü bir sıkıştırma işlemi yapacaklardır. Yoğurt cildi temizleyen bir besin olduğu için birlikte kullanımı sonucu ciltteki gözenekleri temizleyerek ölü hücreleri yok eder. Ciltte bulunan lekeleri de yok eder. Yoğurt ve Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır yazalım.

Malzemeler: 1 soğuk salatalık, bir fincan yoğurt, 1 çay kaşığı süt tozu.

salatalik maskesi yapimi

Yapılışı; Salatalığı soyun, blendar ile karıştırın ya da rendeleyin. İçine 1 fincan yoğurdu dökün yine karıştırın.

Süt tozunuda ekleyin. Hepsini karıştırın. Çok sıvı akmayacak kıvama getirin. Yüzünüze ve boyun kısmınıza yaptığınız maskeyi sürün.

Yarımsaat bekleyin. Zamanınız varsa maske yüzünüzde kuruyana kadar bekleyebilirsiniz.

Ardından yüzünüzü yıkayın. İyi bir nemlendiri sürün. Yoğurt beyazlatma görevini de üstlendiği için ciltteki kararmalarıda yok eder.

Maskenin içine biraz bal koyarsanız etkisi daha da artacaktır.

Kuru Cilde Salatalık Maskesi, Muz ve Bal İle

Kuru ciltler için, harika bir nemlendirici maskesi. Doğal yollardan yapılan bu nemlendirici hem ucuz hemde kimyasal zararları olmadığı için harika bir maskedir.

Malzemeler: Yarım soğuk salatalık, yarım soğuk muz, 1 yemek kaşığı bal, 4 ya da 5 çay kaşığı limon suyu.

Şimdi diyorsunuz ben bunları yersem cildim zaten güzel olur. Evet yenerekte cilt güzel olur fakat maskesi yapıldığı zamanda krem etkisini göstereceği için bir nemlendirici özelliği taşıyacaktır. Cildi canlandıracaktır. Malzemelerin hepsini doğrayıp blenderdan geçiriyoruz. Ya da rendeleyelim. İçine balı ilave edelim. Limon suyunuda ekleyelim. Karışım adeta bir hamur olana kadar karıştıralım. Karışım sulu olmamalıdır. Yüzümüze sürüp yarım saat bekleyip yıkayalım. Ardından yine bir nemlendirici sürmeliyiz yüzümüze.

Muz, cilde sürülünce bir nemlendirici özelliği gösterir. Bal cildi parlaklaştırdığı için salatalıkta gözenekleri temizleyip, şişkinlikleri aldığı için harika bir maske topluluğudur. Üzerine bir kaç çay kaşığı limon ise ciltteki lekeleri ağartacağı için güzel tedavi olması bakımından da güzel bir karışım maskesidir.

Salatalık Ve Yumurta Beyazı Maskesi

Cildiniz kuru, pürüzlü ve mat ise bu maske tam size göre. Cildi sıkılaştırmak için çok kuvvetli bir maskedir. Yumurta akınında sıklaştırıcı özelliği vardır. Salatalık ile birleşince güçlü bir maske şeklidir. Salatalık ve Yumurta Beyazı Maskesi daha yaşlı yorgun ciltlerde harika sonuçlar veriyor.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız