Saç Boyanmadan Önce Temiz mi Kirli mi Olmalı?

0 1.483

Saç Boyanmadan Önce Temiz mi Kirli mi Olmalı? sorusu kafaları çok karıştıran bir durumdur. Bazı kuaförler saç boyanmadan önce kirli olması gerektiğini söylerken bazı kuaförlerde boya öncesi saçın temiz olması gerektiğini söylerler. Aslında bu iki farklı durum saçın hangi renge boyanması ile ilgilidir. Saç Boyanmadan Önce Temiz mi Kirli mi Olmalı? sorusunun yanıtı farklı juaförlere göre değişmektedir. çok kişinin merak ettiği ve netleştiremediği bir soru olarak kalıyor.

Saçların boyanmadan önce kirli olmasını savunan uzmanların çok mantıklı açıklaması bulunuyor. Ne kadar kimyasal özelliği azada indirilmiş olsa yinede boyalarda kimyasal özellik bulunuyor. Kimyasal maddeler sağlığımıza tabiiki zararı bulunmaktadır. Saç derisinede kimysala maddelerin zarar vermemesi için saçların çok temizken boyanmaması gerektiğini iddia ediyorlar.

Saç boyanmadan önce ne kadar kirli olmalı?

Saç boyamadan önce ne kadar kirli olmalı
Saç boyamadan önce ne kadar kirli olmalı

Bazı uzmanlar saçların boyanmadan önce kirli olması gerektiğini belirtiyorlar. Fakat bu kirin ne kadar olması konusunda çoğu kuaförün ortak görüşü bulunmakta. Saçlar kirli olduğu zaman saç derisinde doğal olarak oluşan deri yağı oluşmaktadır. Saç derisinde zamanla doğal olarak oluşan yağlar saç boyasındaki kimyasalların deri içine sızmasını önlemektedir. Saç diplerindeki deride oluşan yağ, ekstra bir kaplama görevi gördüğü için saçın boyanması sırasında daha az hasar ve saç derisinde daha az tahriş olacağını belirtiyorlar.

Uzmanlar saçta ne kadar yağ varsa saç ağartma sırasında çok daha fazla koruma sağlanacağını belirtiyorlar. Bazı kuaförler ise temiz saça boya yapmak istemediklerinide belirtirler. Saçın kirli olmasını savunan kuaförler saçın renk ağartma işleminde olması gerektiğini belirtiyorlar. Saç rengi açma işlemi sırasında kimyasallar çok etkili olacağı için, kirli saçın derisinde de yağ tabakası oluşacağı için ağartma sırasında zararı bu yağların koruyucu olacağı biliniyor. Fakat saç boyanma işleminde ise saçın çok kirli olması için beklenmesinin gereksiz olduğunu belirtiyorlar. Saç boyamadan önce 1 ya da 2 günlük kirli olmasının boyama için yeterli olabileceğini söylüyorlar.

Saç boyamadan önce yıkanmalı mıdır?

Kadın olsun erkek olsun günümüzde saçını boyatmayan insan çok az kalmıştır. Sürekli olmasada mutlaka hayatında en az 1 kez saçını boyayan insan sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Saçın boyanması kişiyi oldukça değiştireceği için ilk başta kişiye güven gelir. Kendini iyi hisseder. Görüntüsü güzel ve hoş olduğu için kişinin güveninide arttırır. Sebep ne olursa olsun eğer saçınızı boyamaya karar verdinizse ve saçınızın rengini de belirledikten sonra boyamadan önce ilk aklınıza gelecek soru acaba saçı boyamadan önce saç temiz mi kirli mi olmalı? Hatta “Saçımı boyamadan önce yıkamalı mıyım?” Saç boyamadan önce yıkanmalı mıdır? sorusu kafanızı oldukça karıştırabilir.

Saç stilistleri aslında saçınızı boyamadan 1-2 gün önce yıkamanızı tavsiye ediyor. Çok kirli saçta sadece fazla yağ olmayacak ayrıca toz, kir ve terde olacaktır. Ter amonyak içerdiğinden oksidasyona neden olabilir ve beklediğinizden farklı bir renk alabilirsiniz. Ayrıca aşırı birikim, boyanın saça nüfuz etmesine izin vermez. Düzensiz bir saç rengine neden olabilir. Bu nedenle, boyamadan önce saçınızı hafif bir şampuanla yıkamanız önemlidir dyerek görüşlerini belirten uzmanlarda bulunmaktadır. Fakat saçınızı boyamadan önce yıkayın diyen uzmanlar asla saç boyamasından bir kaç dakika öncesinde yıkanması gerektiğini söylememektedirler.

Saçınızı boyamadan hemen önce yıkamalı mısınız?

Hayır. Uzmanlar, saçın boyanmadan hemen önce asla yıkanmaması gerektiğini belirtiyorlar. Saç boyanmasından 1-2 gün önce saçın yıkanmasını öneren uzmanlar, saçın boyanmadan önce yıkanmasını önermemektedirler. 1-2 gün öncesi yıkanan saçlarda istenen saç renginin daha kolay verebileceğini söylemekteler. Saç stilistleri saçın boyanmadan 1-2 gün önceden yıkanmasının ideal olduğunu söylemekteler.

Bunun sebebi, saç deriniz tarafından salgılanan sebum, saçın uzunluğu boyunca taşınır ve saçın nemli kalmasını sağlar. Ayrıca saçı dış kimyasallardan korur. Bu nedenle, boyamadan bir veya iki gün önce saçınızı yıkarsanız, saç derinizdeki yağ saçınızın uzunluğuna yayılır ve kimyasallardaki sert boyalardan koruyucu bir bariyer görevi görür. Saçınızı kimyasallardan koruyacak ve hasarı önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca fazla birikme olmayacak ve renk olması gerektiği gibi çıkacaktır.

Özet olarak, saç rengi en iyi temiz, yeni yıkanmış saçları alır. Sadece kimyasal olarak sert boyalar kullanırken, saçınızın yağlarının saçı ve saç derisini kalıcı hasarlardan koruyabilmesi için kirli saçlarla devam edilmesi önerilebilir.

Saçları kirliyken boyamak, saçınızın yağlarının saçı ve saç derisini geleneksel saç boyalarında bulunan sert kimyasallardan koruyacağı fikrinden kaynaklanır. Kimyasal bazlı boyalar, saçı renklendirmek için kir ve ürün kalıntılarından güç sağlarken, kir ve yağlar saç derisine sert kimyasal boyaya karşı bir koruma seviyesi sağlar.

Temiz saçta renkler saç teline daha hızlı ve daha etkili bir şekilde ulaşır. Çok fazla kimyasal içermeyen boyalar ile saç boyandığında zaten saçın kirli olmasını beklemek ve saç derisindeki yağ tabakasının oluşmasını beklemek gereksiz olduğunu belirtiyorlar.

Saçı boyamadan önce yıkamak için ne tür şampuan kullanılmalıdır?

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız