Pedofili Nedir?Sebepleri Nelerdir?

0 1.421

Pedofili, ergenliğe girmemiş, ya da ergen öncesi çocuklar ile ergenliğe yeni girmiş çocuklara karşı duyulan cinsel istek, dürtü, fantazi hislere girmesine sebep olan psikoseksüel rahatsızlıktır. Pedofili, 13 yaş altında ki çocuklara karşı aşırı cinsel yönelme isteğidir. Çocuklara karşı cinsel arzu duymadır. Tıp, pedofiliyi zihinsel bozukluk olarak görür. Tehlikelidirler. Pedofillerin kim olduklarını bilemeyiz. Dışarıdan belli olmazlar. Bir insana bakınca pedofili olup olmadığını anlamak mümkün değildr.

Pedofili bizim en yakınımız olabilir. Komşumuz olabilir ya da öğretmenimiz, bir çocuk bakıcısı, bir din adamı, bir politikacı hatta en güvendiğimiz bir arkadaşımız bile olabilir. Pedofili rahatsızlığının görüldüğü cinsiyet, sanıldığı gibi sadece erkeklerde görülmez. Kadınlarda da Pedofil rahatsızlıkları görülebilir.

Pedofili ruhsal bozukluktur. Sürekli çocuklara cinsel dürtüler, fantaziler düşünmek, cinsel işlevlerde kurbanın acı çekmesi, küçük düşürülmesi gibi düşünceler beyinde yer eder. Pedofilin beyni anormal çalışır normal insanların beyni gibi değildir.

Pedofilleri Sınıflandıramayız, Değişik Çeşitleri Görülebilir. Her Pedofili Cinsel İstismarda Bulunmaz

Nadir de olsa kadınlarda da pedofil olaylara rastlanılmıştır. Erkekler kadar olmasa da kadınlar içinde de aynı erkeklerde görülen benzer mental sapmalar gözlenmiştir.

Pedofilin Sebepleri Nelerdir?

Tam sebepleri bilinmemekle birlikte, çocukluklarında cinsel istismara uğradıkları düşünülmektedir. Çocukken bu istismara karşı koyacak gücü olmadığı için, yetişkin hale gelince zihinsel bir bozukluk sonucu, çocuklara cinsel saldırısını gerçekleştirerek çocuklukta ki travmaları tekrar yaşamak isteyebilirler.

Pedofili Çocuk İstismarı
Pedofili Çocuk İstismarı

Bu kez onlar çocuklara saldırı yaptıkları için tam tersi bir olay olduğu için mağdurluğunu gidermiş bir ruh halinde olabilirler. Kendilerini daha güçlü ve zulüm görmeyen güçlü kişi gibi de düşünüyor olabilmekteler.

Araştırmalara göre; pedofili hastaların çocuklara olan sapkınlığı, kendilerinin çocuklukta yaşadığı istismar sonucunda zamanla oluşan travmatik olayların beyinde sürekli yer etmesinden kaynaklanan durumların olduğu gözlemlenmiştir.

Çocuklukta yaşamış olduğu istismar sonucu, giderek beyinde serebral disfonksiyon (beyindeki işlevsizlik), görülür ve çocuklara karşı giderek güçlenen bir cinsel istek görülür. İstek zamanla artarak kişinin sinir sistemine yerleşir ve korkunç olaylar başlar. Kaçırmalar, saldırılar ve sonu ölümle biten istismarlar görülür.

Aslında bazı pedofiller vardır. Tüm hayatları boyunca bir çocuğa cinsel istismar ya da cinsel saldırı içinde bulunmaktan kaçınan Pedofiller bulunmaktadır. Her Pedofil çocuk istismarı, çocuk tacizi yapmaz.

Bazıları da tam tersidir. Gözlemler, gözetler, takip eder, çocuğun yalnız kaldığı anı yakalamaya çalışır, çocuk yanlız kaldığı anda bir yolunu bularak kaçırır, saldırır, istismar eder hatta öldürür.

Pedofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Pedofillerin en belirgin özelliği, çocuklara karşı duyulan, cinsel dürtüler, cinsel sapmalardır. Hep çocukların yanında olmak, onlarla sohbet etmek, oynamak isteyebilir. Pedofili, kendisinin hasta olduğunu düşünmez. Aksine bu hislerinin çok doğru olduğu kanısına bile varır. Bu hisleri normal karşılar. Diğer insanlara nazaran daha aşırı cinsel dürtüleri ve istekleri olan bireylerdir. Pedofililer çok güçlü hazlara sahip olan, hasta ama hastalığının farkında olmayan kişilerdir.

Beyinlerinde yapısal bir bozukluk bulunur. Anormal bozuklukların olduğu keşfedilmiştir. Pedofilinin beyninde bir çok travmalar yer aldığı için özellikle çocukluğunda yaşamış olduğu cinsel istismar travmasını beyninde yerleştirdiğinden dolayı, zaman içinde çocuklara karşı böyle sapkınlığa geçme isteğini beynin yaratmış olduğu düşünülmektedir.

Pedofili Nasıl Anlaşılır? Bir Pedofili Nasıl Belli Olur? Pedofili Kişi Nasıl Nelli Olur?

Her ebeveyn çocuklarını sapıklardan uzak tutmaya çalışır. Fakat kimin sapık olduğunu nereden bileceğiz? Pedofili Nasıl Anlaşılır? ya da Bir Pedofili Nasıl Belli Olur nereden anlıyacağız? Herkes Pedofili olabilir. Nereden bileceğiz ki ? Özellikle pedofili hastalar güven vermede çok iyidirler. Çocuğa güven duygusunu aşıladıktan sonra taciz gibi sapık eylemlerine başvururlar.

Her Pedofili hastası çocuk istismarcısı değildir. Kendisi belki bilfiil isitsmar etmiyor olabilir ama bir çocuk pornosu izleyebilir. Psikolojik bir bozukluktur. Bir Pedofili hastasını anlayamayacağımıza göre o zaman önlem almanın yollarını yazmalıyız.

Çocuklarımızı Pedofiliden nasıl korumalıyız?

Çocuklarımızı Pedofiliden nasıl korumalıyız
Çocuklarımızı Pedofiliden nasıl korumalıyız
 • Pedofilinin, cinsiyeti, ırkı, mesleği ve tipi yoktur. Bilemeyiz. Madem bilemiyoruz o halde her yetişkinin bir pedofili olabilme olasılığını unutmayalım ve çocuklarımızı kimse ile tek başına bırakmayalım. İstismarcı, kötü huylarını çok güzel saklayarak, en güzel yönlerini, becerilerini sunabilir. Güven verebilir. Fakat herkesi de zan altında bırakmadan dikkatli yaklaşmalı çocuklarımızı kimseye emanet etmemeliyiz.
 • İstatistiklere baktığımızda çocukların istismarı %30′ u aile bireyleri tarafından, %60′ ı ise aile bireyi olmayan fakat tanıdıkları, yakınları tarafından istismar edilmektedirler.

Çocuğu istismar eden kişilerin genelde yakından tanıdığı, okulundan, komşu tarafından, bakıcısı tarafından, dini görevli ya da spor, müzik hocası tarafından gerçekleştiği görülmektedir.

Hatta anne, baba, abi, hala, teyze, amca, dayı, yeğen, kuzen gibi çok yakın akrabalardan da istismara uğradıkları görülmektedir.

 • Çocuk istismarcıların bir çoğu erkektir. Bunu unutmayın. Kurbanlarının cinsiyetini, kız ya da erkek olarak ayırt etmezler. Pedofillerin genelde kendilerinin çocuklukta yaşadığı cinsel istismarı olan bir geçmişi bulunur. Dikkat etmek gerekir.
 • Heteroseksüel ve homoseksüel insanların cinsi seçenekleri önemli değil. Çocuk isatismarı olabilirler, dikkat.
 • Kadın pedofililer kız çocuklarından çok genelde erkek çocuklarını istismar ederler. Fakat bazen kız çocuğunu da istismar ettikleri kayıtlarda görülebilmektedir. Genelleme yapmamak, dikkatli olmak gerekir.
 • Pedofiller çocuklara karşı çok yakın olurlar. İlgileri fazladır. Aynı ilgiyi bir yetişkine göstermezler. Hatta mesleklerini çocuklar üzerine bile seçerler. Bir antrenör olabilirler, çocuk bakıcısı olabilirler. Bazen çok iyi tanıdığımız hatta yardımsever bir komşu gibi karşımıza çıkabilirler.
 • Bir pedofili, çocuklar ile sohbet ederken, onları çocuk olarak değil bir yetişkinmiş gibi düşünerek sohbetlerini sürdürürler. Çocuklar ile konuşurken arkadaşlarına nasıl hitap ediyorlarsa ya da sevgilileri ile nasıl sohbet ediyorlarsa o şekilde konuşurlar.
 • Çocuk istismarcıları kendilerini bir çocukmuş gibi hisseder ve çocukları çok aşırı sevdiklerini sürekli söylerler.
 • Çocuğun ve ailenin güveninbi kazanırlar. Sabırlıdırlar. Bu güven yıllara bile dağılabilir. Çocuğu tek başına alıp markete, çocuk parkına götürebilmek ya da çocukla yanlız kalabilmek için ebeveynlerin güvenini kazanırlar. Çocuklarla zaman geçirir. Hemen asla istismara girişmezler.
 • Çocuk istismarcıları seçtikleri çocuğun kolay kandırılmaya müsait olanlarını daha seçmeye çalışırlar. Çocuklar zaten hemen herşeye inanan masumlardır. Anne ve babasından yeterince sevgi alamayan, ilgi gösterilmeyen çocukları tercih ederler. Çocukların ebeveynleri iş yerinde iken çocuğunun güvende olduğunu, bıraktığı kişi ile uzağa gitmeyeceğini düşünerek, çocuğunun emniyette olduğunu düşünerek işyerinde rahat ederler. Zaten böyle düşünmesini sağlamak için istiamarcı bilerek güven sağlayıcı hareketlerde bulunur.
 • İstismartcıların hedef aldığı çocuklardan bir diğeri de anne babasından ayrı olan ya da ailesi tarafından sık aranılmayan takip edilmeyen çocukları seçerler.
 • Çocuk tacizcisi çocuğa güven verir hatta onunla farklı oyunlar oynayarak çocuğun sır saklama gibi özelliği aşılarlar. Sır saklama algısını çocuğa oyunlarla işlerler. Çocuk sır saklamanın önemli ve iyi olduğunu düşünür. Çocuğa sır saklamayı iyice aşıladıktan sonra istismarcının tacizleri başlar. Öpme, okşama, elleme gibi yavaş yavaş istismarları başlar. Çocuğa cinsel videolar izletme, rüşvet verme, cinsel resimler gösterme gibi materyallerle çocuğun kafasını karıştırır. Bunu sevgi ve merhametle yaklaşma taktikleri ile yapar.
 • Çocuklarımızı pedofililerden korumak için onları asla yanlız bırakmamalıyız. Okul etkinlikleri dışında asla çocuğu tek başına gezi, eğlence, oyun alanı gibi yerlere gitmesine izin vermemeliyiz. Okul içi gidilecek gezilerde, ebeveyn gidemeyecek gibi bir durumda ise en az bir iki yetişkin tanıdığınında aynı gezide onlara refakatçi olarak gittiğinden emin olmalısınız. O kişileri tembihleyip, çocuğunuza da göz kulak olması için ısrarcı olmalıyız.
 • Asla çok iyi tanımadığınız hatta tanıdığınız bile olsa bir yetişkin ile çocuğunuzu yanlız bırakmayın. Buna akrabalarda dahil. Taş uzaktan gelmez der atalarımız. Ne güzel söylemişler.
 • Eve bakıcı almak zorunda iseniz mutlaka kamera sistemi taktırmalısınız eve. Uzaktan çocuğunuzu online izlemelisiniz. Teknolojinin getirdiği nimetlerden mutlaka yararlanın. Bakıcıyı tanıyor bile olsanız gizli kamera ile evdeki durumu takip etmeniz gerekir.
 • Çocuğunuzun internet kullanırken yanında olmalısınız. Ya da çocuk takip programları kullanıp çocuğunuzun hangi sitelerde gezindiğini ya da kimlerle sohbet ettiğini mutlaka takip etmeniz gerekiyor.
 • Çocuğunuzun, aklının alabileceği ölçüde uyarmaya bazı şeyleri anlatmaya yabancılardan uzak olması gerektiğini öğretin. Tanımadığı insanlarla konuşmamasını, kamera açmamasını, ev adresi, isim, soyadı, telefon numarası gibi önemli bilgileri vermemesini, fotoğraf göndermemesini, özel bilgileri tanımadıkları kişilerle paylaşmaması gerektiğini anlayacağı bir dille çocuğunuza mutlaka anlatmalısınız. İnternette tanıştığı kişi ile buluşmaması gerektiğini anlatmalısınız.
 • Çocuk istismarcıları genelde hepsi çocukların ailelerine onlarla sohbet ettiklerini söylememelerini isterler. Siz siz olun bunu çocuğunuza anlatın. Böyle bir durumu tembih eden kişinin, sır saklamasını istediği, gizlemeye çalıştığı bu sohbetin ortaya çıktığında zor durumda kalacağını çocuğunuzun beynine girerek tembihler. Siz ebeveyn olarak bunun farkına varın ve siz çocuğunuzun sır olarak saklamamasını, ortaya çıktığında zor durumda olanın çocuğunuzun değil asıl karşı tarafın zor durumda kalacağını, bu yüzden sohbeti saklamasını istediğini çocuğunuza uygun bir dille anlatın. Çocuğunuzdan böyle bir durum ile karşılaştığında mutlaka size söylemesini isteyin.
 • Çocuğunuzun her konuyu sizinle rahatlıkla konuşabileceği güvenini vermelisiniz. Sizden çekinmemeli. Anlatırsa ona kızmayacağınızı bilmeli ve sizi koruyacağını, ona güveneceğini biliyor olması ona güven verecek ve karşılaştığı olayları size anlatmak isteyecektir.
 • Çocuğunuza ilgili olmalısınız. Ev ödevleri, kılık kiyafet, her türlü isteklerine karşı ilgili olmalısınız ki çocuğunuz güvenle büyüsün yabancı kişilere takılmasın, sevgiyi, ilgiyi dışarıda, tanımadığı insanlarda aramasın.
 • Çocuğunuz çok küçük olabilir. Ona yabancı insanların vücudunun nerelerine dokunduğunu ve bu dokunuşun ne olduğunu kafasını bulandırmadan anlatmalısınız. Çocuğunuzla “dokunuş oyunları” oynayabilirsiniz. Bu “iyi dokunuş” dersiniz güzel dokunma gerçekleştirirsiniz. Bu “kötü dokunuş” dersiniz kötü dokunmanın örneğini verirsiniz. Bu da “Gizli dokunuş” diyerek, bazı dokunuşların iyi olmadığını belirtirsiniz. Çocuğunuzun ileride herhangi bir kimseden böyle bir dokunuşla karşılaştığında mutlaka söylemesini isteyin.
 • Çocuğunuzun böyle bir dokunuşla karşılaştığında derhal oradan uzaklaşmasını ya da “hayır” demesi gerektiğini söylemeyi öğretmelisiniz. Böyle bir durumla karşılaştığında, çocuğunuzun hemen koşa koşa sizin yanınıza gelmesi gerektiğini öğretin. Kafasını çok bulandırmadan ve çok karıştırmadan bunları öğretin.
 • Çocuğunuz öğretmeninden bahsederken, onu iyi dinlemelisiniz. Öğretmeninin sınıftan çıkmadan yanaktan öperek vedalaşmasyı istiyorsa ya da öğretmeni cinsel şakalar yapıyorsa bunu hafife almayın ve bunun bir sorun olduğunu düşünerek harekete, takibe geçin.

Toronto’da bulunan Ruh sağlığı merkezinden Dr. James Cantor, MR çekimleri ile Pedofililerin beyninin nasıl işlediğini inceledi. Pedofoli beyninin daha farklı yani normal değilde anormal çalıştığı bulgusuna vardı. Hatta çok tartışmalı görüşlerini öne sürdü. Pedofoliliğin doğuştan geldiğini, sonradan olmadığını düşünüyor. Tıpki diğer cinsel farklı eğilimler taşıyanların gibi diye örneklemede veriyor. Pedofilinin cinsel bir yönelim olduğunu belirtiyor.

Pedofili Uzaktan Belli Olmaz, Dış Görünüşünden Belli Olmaz

Pedofili kişi uzaktan belli olmaz. Dr. James Cantor, yapmış olduğu incelemeler sonucu bulduğu bulgularla, pedofililerin sol elini ya da her iki elini kullanabilen insanlarda görüldüğünü söylemektedir. Ayrıca, suç işleyen diğer kişilerle karşılaştırıldığında pedofillerin daha kısa boylu insanlar olduğunu savunuyor.

Dr. Cantor, konu hakkında görüşlerini sunarken her kısa boylu ve sol elini kullanan herkesi pedofilidir diye düşünülmemeli. Pedofiliyi oluşturan bulgular hamileliğin ilk 3 ay içinde kendini oluşturuyor. Bu da annenin hamilelik sırasında yetersiz beslenme ve hamileliği süresinde yoğun stress altında olması diye belirtiyor.

Bilim adamlarınca Pedofilinin sebep olduğu nedenler bir çok tezlerle anlatılsa da kesin bir bulgu henüz daha bulunamamıştır.

Pedofili Tehlikeli Hastalıktır

Bilim adamları, pedofili hastalığı olan kişilerin beyinlerinde işlevsel bozukluk olduğunun tespit edildiğini ve normal çalışmadığına kesin olarak katılıyorlar. Öyleki pedofili bir erkek aynı yaştaki bir karşı cinsinde olan kadını gördüğünde hiç bir şey hissetmezken, aynı pedofili erkeğin, çocukların yüzlerine baktıklarında anormal şekilde aktifleştiğini söylüyorlar.

Araştırmacılar keşfettikleri bu bulgunun, pedofilleri teşhis etmenin bir yolu olabileceğini düşünüyorlar.

Pedofili tedavi edilebilir mi?

Evet, kısmen edilebilir fakat tam tedavisi yoktur. Pedofili ile ilgili cinsel istekler, dürtüler tam anlamı ile kaybolmamış olabilir. Tedavisi sadece suç işlemeye yönelik saldırıları gerçekleştirilmemesi için bir düzenleme, iyileştirme, sakinleştirme gibi tedaviler uygulanır.

Pedofil hastası, kişinin hayatı boyunca geçmeyen bir hastalığı olarak görülür. Tedavi gördüğünde bir kaç ay sonra iyileşip “tamam bir daha olmaz” demek büyük hatadır. Kişi ömür boyu bu zihinsel bozuklukla yaşayacağı için, tedavisi de ömür boyu sürmelidir.

Pedofiller sadece çocuklara mı ilgi duyuyor?

Pedofili hastası, bilinçaltında yatan bir çok olumsuz travmaları olan biridir. Bu travmalar kişide sürekli bozukluk yaratır. Çocuk kaçırma isteği, çocuğa istismarda bulunma isteği gibi çok çeşitlilik içinde karmaşık beyin çalışması görülür. Kesin tedavisi asla yoktur denilse de anca bu hastalığı taşıyan kişilerin suç işleme ya da dürtülerini bastırabilme, önleme gibi tedavileri sürmektedir.

İnsanların bu hastalığın artık var olduğunun farkında olması gerekmektedir. Sinsi, gözle görülmeyen bir bozukluktur. En yakınımız bile olabilir. Çocuklarımızı korumak, gözümüzün önünden 5 dakika, evet 5 dakika bile gözümüzün önünden ayırmamak gerekir.

Belki bazılarına göre “bu kadar çocuğa düşme, bırak gezsin, dolaşsın, normal değil bu davranışın” diye kötü görülüp, yanlış konuşabilirler. Siz siz olun bu sözlere kapılıp “evet haklısın, özgür bırakayım kendine güveni gelsin” gibi düşünmemelisiniz. Çocuk bu. 5 dakika önce koyduğunuz yerde bulamayabilirsiniz. Büyüyünce zaten kendine güveni gelecektir. Siz siz olun çocukları sürekli koruma altında tutun. Çocuğunuzu korurken kendine güvensizliğini yaratacak tarzda zaten korumazsınız, dikkat edersiniz.

Çocuklarınızı korurken “işte sen küçüksün, beceremezsin, başına iş gelir” gibi değilde de bir çocuk psikiyatristi eşliğinde nasıl koruyacağınızı danışabilirsiniz. Çocuğunuza belli etmeden, sanki onu özgür bırakmış gibi davranış sergileyerek de belli etmeden koruyabilirsiniz, 5 dakika bile gözünüzün önünden ayırmayabilirsiniz. Bir anne çocuğunu nasıl koruyacağını bilir. Çocuğunuzu sürekli gözlem altında tutun yeter.

Daha çok küçükler. Hele de 7 yaşında ki bir çocuğu sokağa salıp, “arkadaşlarının yanında” diyerek oyun oynamasına izin vermek günümüz şartlarında artık yanlış davranıştır. Kimse sizin çocuğunuza bakmak kollamak zorunda da değil. Hatta korunmaya ihtiyacı olduğu akıllarına bile getirmezler.

Çocuğunuzu siz koruyacaksınız, arkadaşları değil. Tabii ki zor durumda kalırlarsa, karşısına onu kollayacak insanlar çıkabilir ama çıkmadığını düşünün. Bir anne her türlü iyi ve kötü ihtimali düşünmelidir. Çocuğunuzu ne başkasına emanet edin ne de arkadaşlarına “göz kulak olun sizle oynasın” deyin. Siz sürekli bakıp gözlemleyeceksiniz oyun oynayıp oynamadığını, arkadaşları değil, çocuğunuzu sadece siz koruyabilirsiniz. Kendinizden bir başkasına asla çocuğunuzu emanet etmeyin. Belki bu çok karamsar bir düşünce ama gerek yok siz varken çocuğunuza en iyi siz bakabilirsiniz. Atalarımız “Emanete hıyanet olur” diye boşuna dememişler.

İnternette Sosyal Medyada Çocuklarınızın Fotoğraflarını Paylaşmayınız

Bir Pedofili çevrenizde hiç ummadığınız biri bile çıkabilir. Genellikle pedofiller, çocuklarla daha iyi iletişim kurabilecekleri alanları, yerleri seçerler. Her türlü organizasyonlarda gönüllü olarak yer almak isteyeceklerdir. Dini yerler, okullar, kreşler olabilir. Hiç kimse çevresinde bir pedofilinin olduğuna inanmak istemez, inanmazlarda. Fakat toplum artık şunu bilmelidir ki bu yadsınamayacak bir gerçektir. Böyle rahatsızlık içinde olan kişilerin sayısı çok da az olmayabilir. Kesin rakam asla bilinmez. Kayıtlara geçmeyen, bilinmeyen pedofil olayları olmaktadır.

Çocuklarınızın Fotoğraflarını, Süslü Püslü Süslenmiş Hallerini İnternet Ortamında, Sosyal Medyada Paylaşmayın

Bu yüzden çocuğunuza en güzel kıyafetleri giydirip, kısacık eteklerle, şortlarla fotoğraflarını çekip herkesin görebileceği internet gibi büyük bir havuza çocuklarınızın fotoğraflarını sergilemeyin. Belki siz çocuğunuzla gurur duyuyor, onun dünyanın en güzel çocuk olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bunda haklısınızda. Herkesin çocuğu kendine dünyanın en güzel çocuğu gelir. Fakat sizin gibi düşünmeyenler çok. Çocuğunuzun fotoğraflarını bilgisayarına ya da cep telefonlarına alan bir çok sapık olabilir.

Bu tehlikeli havuza hiç bir anne çocuğunu atmamalıdır. Çocuğunuz size özel olmalı, size güzel olmalı. Boşverin başkaları onu kısacık etek ile ya da sapsarı örülmüş saçlarına süslü tokalar takıldığını görmesin. Ne kaybedersiniz ki? Oysa çocuğunuzun bu özel fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmazsanız ona çok büyük bir iyilik yapacaksınız ve siz kazanacaksınız. Çocuğunuzu sosyal medyada boy boy fotoğraflar koyarak beğeni almak, sizin çocuğunuzun yararına değil zararınadır. Bunu unutmayın.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız