Olumsuz İnsanlarla Baş Etmenin Yolu Nedir?

0 284

Etrafımızda olumsuz düşünen yani negatif olan bir çok insanlar bulunuyor. Herkes pozitif ve olumlu güzel bakan olmuyor maalesef. Olumsuz insanlarla da aynı ortamda bulunmak zorunda kalabiliriz. Hatta aynı okulda, aynı işyerinde ya da aynı apartmanda sürekli karşımıza çıkabilirler. İşyerinde olması sizi ve yaşantınızı işinizi daha kötü etkileyebilir.

İşyerinde olumsuz konuşan ve negatif düşünen kişi ile aynı odada olmak kadar kötüsü yoktur. Peki bu kötü düşünen, olumsuz insanla nasıl baş edebiliriz. İlk önce yapacağımız şey pozitif olarak negatif kişi ile baş edebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapıcağız. Hemen yazalım.

Hayatımızda ki Olumsuz İnsanlar İle Nasıl Baş Edeceğiz?

Yazımızı dikkatli okur ve yazdıklarımızı yaparsanız kimsenin sizin kötü düşünmenize sebep olamaz ve sizi mutsuz hissetmenize neden olamaz. Kendinize yapılacak bu önemli kötülüğe izin vermemek içim şunları yapın.

Hayatınızda ki Olumsuz İnsanlarla Neden Başetmeliyiz, Çünkü Onlar Size Neler Hissetirir Hemen Açıklayalım.

 1. Kendinize olan güveninizi sarsarlar. Bunu bilerek yaparlar.
 2. Huzursuzluk, mutsuzluk yaratarak sizin gergin olmanızı isterler.
 3. Cesaretinizi kırarak, sizin başarılı olmanızı engellerler.
 4. Sizin iyiliğinizi asla istemezler. Sürekli eleştirerek motivenizi bozar, iyi bir şeyler yapmanızı engellerler.
 5. Sizin zamanınızı çalarak güzel bir zaman geçirmenizi ya da güzel ve başarılı iş yapmanızı engellerler.
 6. Enerjinizi sizden alırlar, kendileri gibi sizi mutsuz ve başarısız görmek isterler.
 • Mutlaka Olumlu Kalın: Sizin neşenizi ve huzurunuzu bozacak kişiler ile beraber aynı ortamda kalmak zorunda kalırsanız olumlu düşünerek, sinirlerinizin yıpranmasını önlemiş olursunuz. Hatta dudaklarınızda minik bir gülümseme olmalı. Gülümsemek farkına varmadan duygularımızı olumlu olmasına sebep olan içsel bir duygudur.
 • Sizin Motivasyonunuzu Bozmak İçin Söylenen Sözlere Gülümseyerek Yanıt Verin: Sizin mutlu ve huzurunuzu kıskanarak bilinçli bir şekilde sizin motivasyonunuzu bozmak için söylenen sözler neler olabilir. Örneğin; sizin gün geçtikçe yüzünüzde kırışıklıkların olduğunu söylemesi, ya da kilo aldığınızı ve yakışmadığını, eskiden daha hoştun gibi sözleri söylemesi, size bakış açışında hiçde iyi niyetli yaklaşımı yoktur. Sizin duygusal olarak yıpranmanızı sağlayacak bu sözleri söyleyen kişiye çokda merhametli ve kibar davranmanıza gerek yok. Yüzünüzde minik ve hoş bir gülümseme ile ona bu durumun sizi hiç rahatsız etmediğini, aksine daha hoş olduğunu ve dikkat çektiğini söylerseniz o kişi duyduğu sözler ile donup kalacak, sizin yıpranmanız için ya başka yol deneyecek ya da pes edecektir.
 • Sürekli Şikayet Eden ve Dedikodu Yapmak İsteyen Kişiye Direk Konuşun: Tam iş yaparken ya da huzurlu bir ortamda iken birden başlayan şikayet ve dedikodu tarzı sohbete asla girmeyin. Sizi böyle çirkin ve kötü sohbete iterek sizin kariyerinizi bozmaya ve sizi aşağılara itmeye çalışan bir harekettir. Asla izin vermeyin ve bu sohbet ortamına girmeyin. Hatta ” beni şu an ilgilendirmiyor, işim daha önemli” gibi bir söz söyleyerek bir daha aynı şekilde size asla yaklaşamıyacaktır.
 • Sizi Zor Duruma Sokmaya Çalışan Konuşmalara Sesiz Kalmayın ve Samimiyetinizi Kesin: İşyerinde olumsuz kişiler var ve bunların negatif ruhları sizi de kötü bir ortama itecek durumları yaratıyorsa hemen yapmanız gereken tek şey o kişi ile yüz göz olmayın. Ortam uygunsa odadan çıkın. Kalmanız gerekiyorsa ona direk gereksiz sohbet ile zamanını geçirmek istemediğiniz, kazandığı paranın hakkını vermeyi çok istediği için şu zamanını çalışarak geçirmek istediğinizi gülümseyerek söylerseniz hem onun size karşı olumsuz davranışlara girmesini önlemiş olursunuz hemde bir daha size karşı daha dikkatli davranmasına yol açmış olursunuz.
 • Negatif İnsanları Hayatınızdan Uzaklaştırın: Marilyn Monroe negatif insanlar için şu sözü söylemiştir. Cutting negative people from my life does not mean I hate them, it simply means I respect me. Anlamı şöyledir. Negatif insanları hayatımdan kesmek, onlardan nefret ettiğim anlamına gelmez, bu sadece bana saygı duyduğum anlamına gelir. Yani sizde negatif insanları hayatınızdan çıkarıp, silip atın. Bu kendiniz ve ruh sağlığınız için yapacağınız en güzel davranıştır.
 • Olumsuz Olan Kişi İle Özel Bir Zaman Ayarlayarak Konuşun: Sizi rahatsız eden kişi ile açıkça konuşun. Bu tür olumsuzluklardan hoşlanmadığınızı bildirin. Bir daha tekrarladığında o kişiyi tamamiyle yok sayın ve asla dikkate almayın.
 • Asla Muhatap Olup Öfkelenmeyin: Öfkelenmeyin. Öfkelenmek sizin için boşa geçen zamandır. Çünkü olumsuz insanların çokda farkında olmadan yaptığı bu hareketler yüzünden öfkelenmeyin. Negatif insanların mantıkları çok düzgün çalışmaz. Davranışları anlamsızdır. Bu davranışlar yüzünden huzurunuzu kaçırmayın. Olumsuz sözleri derhal kafanızdan çıkarın.
 • Bir Başka Kişiden Yardım Alın: Sevdiğiniz ve mantığına güvendiğiniz birine bu durumu açıklayın. Size daha farklı önerilerde bulunabilir. Ayrıca içinizde istemeden oluşan bu kötü durumu biri ile paylaşmanın rahatına varmış olacaksınız. Çok fazla kafanıza takmamanızı sağlayacaktır.
 • Neden Böyle Yapıyor Gibi Düşüncelere Girmeyin, Sorgulamayın: Olumsuz ve negatif kişileri sorgulamayın. Neden böyle, ne saçma davranıyor ya da yaptıkları hiçde mantıklı değil gibi sorgulamalara girip kafanızda analiz etmeyin. Çünkü olumsuz insanlar mutsuz ve kıskanç oldukları için, yaptıklarını sorgulamak yersiz bir davranıştır. Ayrıca bu duruma akıllıca bir yanıt bulmak olanaksızdır. Çünkü, olumsuz insanlar aklı ve mantığı ile hareket etmez, içlerinde ki huzursuz ve mutsuz duyguları ile hareket ettiklerinden boşa zaman kaybetmiş olursunuz.
 • Kendinizin Hep Neşeli ve Huzurlu İnsanlardan Oluşan Bir Toplulukla Zaman Geçirin: Arkadaş çevrenizi neşeli, mantıklı ve pozitif düşünen iyi insanlardan oluşturun.
 • Asla Negatif İnsanlar İle Çok Yakın Olmayın: Sınır iyidir. Olumsuz kişi ile aranıza mesafe koymanız şart. Olumsuz biri ile aynı ortamda kalmanız mutlaka gerekiyorsa yukarıda yazdığımız önerileri uygulayın. Asla tartışmaya girip, o kişi ile muhatap olmayın.

Negatif insanlardan korunmak için mutlaka kendi değerinizi bilerek ve asla unutmayarak o kişinin yanında yer alın. O tür insanlar varken yanınızda dikkatinizi güzel şeylere yöneltmeye ve sizi mutlu edecek şeylere odaklamaya çalışın. En önemlisi sürekli sizi iyi hissettirecek ve sizin gerçekten başarılı olmanızı sağlayacak kişiler ile zaman geçirmeye çalışın.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız