Neden Kabus Görürüz? Kabus Gördükten Sonra Ne Yapmalı?

0 141

Neden Kabus Görürüz? Kabuslar uykunun normal bir parçasıdır ve sıklığı kişiden kişiye değişir. Kabus, kaslarımızın gevşediği ve rüya gördüğümüz faz olan hızlı göz hareketi uykusu sırasında ortaya çıkar. Araştırmacılara göre, çoğu kişi için kafa karışıklığı veya endişe kaynağı olan kabuslar, aslında çok faydalı bir amaca hizmet edebilir. Bazen, kötü bir rüyayı analiz etmek, kişinin gündüz kaygılarıyla ilişkisini görmesine yardımcı olabilir.

Kabuslar genellikle dengesiz bir ruh halinden kaynaklanır. Kişi ciddi anlamda kendisini yoran, stres ve üzüntü veren ve çok bunaltan şeylerle boğuştuğundabu kabus görme olasılığı oldukça yüksektir. Hastalıklar kabus görme olasılığını arttırır.

Neden Kabus Görürüz?

Neden Kabus Görürüz
Neden Kabus Görürüz

Travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres, sonucunda kabus görmenin başlıca temel nedenleridir diyebiliriz. Kabuslar insanı rahatsız eder. Neden Kabus Görürüz? Kabus görenin hayatında beklenmedik bir stres, travma, işinden ayrılma, sevdiğin kişi tarafından gelen aniden ayrılık, dargınlık, küslük, kavga, hak edilmeyen haksızlıklara uğramak gibi psikolojik nedenlerden dolayı görülebilir.

Genellikle travmatik bir olay sonucunda ortaya çıkan kaygı ve stres, kabus görmenin temel nedenlerindendir. Önemli bir ameliyat veya hastalık, sevilen birinin kaybı, kötü bir kazada kurban veya tanık olmak kabus görmenize neden olabilir Kabus görmek sadece oluşan travmatik olaylar sonununda olmayadabilir. Sınav, iş kaygısı, geçim derdi, sıkıntı, eşden boşanma, ayrılık, taşınma gibi durumlardada kişiler kabus görebilir. Kişi çok sıkıldığı zaman bununla baş ederken uykusundada kabuslar görme olasılığı gittikçe artar. Fakat bazen kabusların nedensiz yere görüldükleri de olabiliyor.

Kabus Gördükten Sonra Ne Yapmalı?

Nefes egzersizleri veya sakin müzik dinlemek gibi bazı uygulamalar ve gevşeme teknikleri, gece uyanırsanız tekrar uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Kabus gördükten sonra tekrar rajat uyuyabilmeniz için aşağıdakileri uygulayn.

 • Kalp atış hızınızı ve nefesinizi yavaşlatmak için 4-7-8 nefes tekniğini veya başka bir rahatlatıcı tekniğini kullanın.
 • Odadan çıkın veya başka bir yerde uyumayı deneyin.
 • Sizi sakinleştiren müzikler dinleyin.
 • Birkaç dakikalığına dikkatinizi başka bir şeye odaklayın.
 • Kaslarınızı gevşetin: Gözlerinizi kapatın ve yavaşça nefes alın. Yüzünüze odaklanın ve her bir kasınızı gevşetmeyi düşünün. Boynunuza ve omuzlarınıza doğru hareket edin ve onları da gevşetmeyi düşünün. Ayağa kalkana kadar vücudunuzun farklı bölgelerindeki kasları gevşetmeye devam edin.
 • Uyku uygulamalarını deneyin: İnternette rahat bir uyku uyumanız için bir çok uygulamalar, videolar yayınlanmaktadır. Rahatlatıcı hikayeler, müzik veya sesler sunan birçok uyku uygulamalrından size uygun olanı seçebilirsiniz.

Kabuslardan nasıl kurtulunur?

Kabuslardan kurtulmak için uyku düzenimizi bir rutin haline sokmamız gerekir. Her gün yaklaşık aynı saatlerde yatma ve uyanma zamanlarına uyan vücut daha bir dinç ve daha huzurlu günler yaşar ayrıca uyku düzeninin normala dönmesi ile uyku sorunlarıda ortadan kalkmış olur. Bilim adamları kabus sorunlarını ortadan kaldırmanın en etkili yollarından birinin, uyku düzeninin daha sağlıklı ayarlanması için rutin haline sokulması gerektiğini ve bir şekilde uyuyan bir yetişkinin daha az uyanmalarını sağlandığı için sakin ve rahat uykuların olacağı belirtiliyor.

Kabus Görmemek için aşağıda belirtilen listedekileri yapın. Kabuslardan nasıl kurtulunur?

 • Uykunuzu bir düzene koyun: Aynı saatlere yatma ve uyanma düzenine uyarsanız vücudunuzda harika gelişmelerin olduğunu farkedeceksiniz. Böylelikle siz bu gelişmelerle huzur bulurken kabus görmenizde ortadan kalkacaktır. Sağlıklı bir uyku rutini sağlıklı uykuyu getirir. Egzersiz yaparak, düzenli uyku ve uyanma saatleri ayarlayarak, odanızın karanlık ve serin olmasını sağlayarak, öğleden sonra uyarıcı içeceklerden kaçınarak ve rahatlatıcı faaliyetlerde bulunarak bir tane geliştirin.
 • Uyumadan önce zararlı içeceklerden, asit içeren ve uyku kaçıran içecekleri içmemenizi öneriyoruz: Birçok insan, günün sonunda rahatlamak ve iyi uyumak için alkol kullanıyor, ancak bu gerçekten doğru çözüm değil. Bunun yerine bitki çaylarını ve uyumaya yardımcı diğer içecekleri denemenizi öneriyoruz. Eğer iyi bir uyku için tek alternatifiniz içmekse, onun yeribe çok sevdiğiniz, aşık olduğunuz hatta onunla sohbet ederken kendinizi huzurlu hissettiğiniz bir insanla sohbet ederek uyumaya çalışmanızı öneriyoruz. Bu hem daha sağlıklı hem daha huzurlu uyumanıza sebebp olacaktır. Böylelikle huzurlu bir uyku uyuyarak sizin kabus görmenizide engellemiş olacaksınız.
 • Yatmadan önce yemek yemeyin: Bazı insanlar hafif bir atıştırmalık yedikten sonra daha iyi uyuyabilir. Fakat yatmadan iki ila üç saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Daha sonra kabus gördüğünüzü fark ederseniz, gece atıştırmalarından veya yatmadan önce daha ağır yemeklerden kaçınmayı deneyin. Bazı araştırmacılara göre yemekten önce yapacağınız atıştırma, beyninizin daha aktif olmasına ve kabuslara yol açmasına neden olan metabolizmayı hızlandırabilir.
Uyumadan önce atıştırmak
Uyumadan önce atıştırmak
 • İlaçlarınızı gözden geçirin: Bazı ilaçlar REM uykusunu bölerek kabuslara yol açabilir. İnsanlar, ilaçlarında bir değişiklik yaptıklarında kabuslarının başladığını veya arttığını farkederlerse bunu kesinlikle doktoruyla konuşup, bilgi almasında yarar vardır.
 • Stres giderici aktiviteler uygulayın: Kabuslar, vücudun yakın bir tehlikeye karşı doğal tepkisi olan sempatik sinir sistemini, ‘savaş ya da kaç sistemini‘ harekete geçirir. Vücudun doğuştan gelen bir gevşeme sistemi de vardır: Parasempatik sinir sistemi, diğer adıyla ‘dinlenme ve sindirme’ sistemi.” Progresif kas gevşemesi ve diğer gevşeme aktiviteleri bu sistemi harekete geçirmeye yardımcı olabilir. Uyumadan önce kas gevşemesi için nefes alma verme teknikleri yapabilirsiniz. Kasları germek ve nefes verirken gevşetmek kabusları azaltmak için etkili olduğu bilinmektedir.
 • Endişelerden mümkün olduğunuzca uzaklaşmaya ve onları kafanızdan atarak uyumaya çalışın: Yatmadan önce sizi huzursuz edecek düşüncelerinizden uzaklaşmanız gerekmektedir. Haber medyasını okumak ve ardından yatmak rahatsız edici ve üzücü rüyaları tetikleme olasılığı daha yüksektir olduğu için sizi huzursuz edecektir. Yatmadan önce size keyif veren bir kitabı okumak ya da video seyretmek ya da size huzur veren bir kişi ile sohbet ederek uyumanızı öneriyoruz.
 • Yatmadan önce korkutucu içerik izlemeyin veya okumayın:
 • Acı ve baharatlı yemekler yemeyin: Acı ve baharatlı yemekler v ücut sıcaklığını ve metabolizma faaliyetlerini arttırır. Bu durum uykuda rahatsız olmanıza sebep olabilir. Bundan dolayı kabus görmeniz kaçımnılmaz olabilir.
 • Yiyeceklerdeki yağ oranı: Araştırmalar kesin olmamakla birlikte aşırı yağ oranı yüksek yiyecek tüketilirse, kötü rüya görme olasılığın da o derece olma olasılığını doğurduğunu söylüyor.
 • Akıl sağlığınızı kontrol edin: Hiçbir şey işe yaramıyorsa ve hala kabus görüyorsanız, bir terapistle veya uyku uzmanıyla konuşun.

Kötü rüyalar veya kabuslar, belirli ölçüde olduğu sürece normal karşılanırken, uzmanlar, şiddet ve sertlik içeren rüyaların sıklıkla görülmesi halinde, mutlaka bir terapiste danışılması gerekliliğini söylüyorlar.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız