Diş Macunu ile Neler Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

0 464

Diş Macunu ile Neler Yapılır? Diş macunu her evde olan ve günde en az 1 kez kullandığımız bir üründür. Diş macunu ile neler yapabileceğiniz bilseniz çok çok şaşıracaksınız. Bir çok insan diş macununun sadece dişleri temizlemek için kullanıldığını sanır. Birazdan okuyacaklarınıza inanamıyacaksınız. Diş macununun dişleri temizleme dışında meğer daha bir çok temizlik işlerinde kullanılıyormuş

Sizlerde diş macununu evde temizlik maddesi için kullanmak isterseniz hemen maddelere girelim. Bakalım diş macunu ile neler yapılıyormuş öğrenelim.

Diş Macunu ile Neler Yapılır?

Diş Macunu ile Neler Yapılır
Diş Macunu ile Neler Yapılır

Diş macunlarının içinde kalsiyum ve silika bazlı kimyasallar bulunur. Bu bileşenler; dişlerin yanı sıra çeşitli ev eşyalarının da aşındırılmadan temizlenmesine yardımcı olur. Metal eşyaları parlatmak, pas ve kiri yüzeylerden uzaklaştırmak için diş macunu ile temizleyebilirsiniz.

 • Sararmış Derz Dolguları: Banyo, wc gibi yerlerde fayans aralarında bulunan Derz dolgularının beyazlamasında etkili olur. Fayans aralarındaki Derz dolgularına diş macunu sürün. 5-6 saat bekleyin. Beyazladığını göreceksiniz.
 • Paslanmış Ütü Tabanı: Ütünün tabanına diş macunu sürüp nemli bir bezle silerek pas lekesini çıkarabilirsiniz.
 • Piyano Tuşları: Piyanonun tuşlarını diş macunu ile temizleyebilirsiniz. Sararan piyano tuşlarının beyazladığını göreceksiniz.

Diş Macunu Nerelerde Kullanılır?

Diş macunu sadece dişleri temizlemede kullanılmıyır. Bakın Diş Macunu Nerelerde Kullanılır? listeleyelim.

 • Spor Ayakkabılarının Temizliğinde: Sararan spor ayakkabılarınızın temizliğinde kullanabilirsiniz. Eski bir diş fırçasına biraz diş macunu sürün ve kiri gevşetmek için tabanı fırça ile ovun Ardından, diş macununu nemli bir bezle silin! Parladığını göreceksiniz.
Diş Macunu ile Ayakkabı Temizleme
Diş Macunu ile Ayakkabı Temizleme
 • Tırnaklarınızı Parlatın: Tırnaklarınız biraz solmuş görünüyorsa, biraz beyazlatıcı diş macunu alın. Tırnağınıza bir miktar sürün ve bir tırnak veya diş fırçası kullanarak ovun.
 • Gözlük camı: Gözlük camlarını diş macunu ile ovalayıp ardından yıkayınız. Camların buğulanmasını önleyecektir.
 • Boyaları Çıkarmada Kullanılır? Saçınızı boyarken cildinize ve giysilerinize bulaşan saç boyası lekesini diş macunu ile ovarsanız boya kısa zamanda çıkacaktır.
 • Aynaların Buğulanmaması için Kullanılır? Banyo sırasında buhardan buğulanan aynalarınızı banyodan önce diş macunu ile silerseniz buğulanması önlenecektir.
 • Küvet, Armatür ve Lavaboların Temzliğinde: Diş macunu; duş başlığı, armatür, küvet, metal gider tıpası ve lavabolarda biriken kireç, sabun artığı, su lekesi gibi kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur. Metal yüzeylerin parlatılmasını sağlar. Lavabonuzu herhangi bir yüzey temizleyiciyle yıkadıktan sonra diş macunuyla ovarak lekeleri uzaklaştırabilirsiniz.
 • Gümüş Parlatmada Kullanılır: Diş macunu, gümüş için toksik olmayan bir temizlik maddesi görevi görür. Öğeye biraz sürün ve istenen parlaklığa kadar parlatın. Parlatma işlemi bittikten sonra eşyanızda ayrıca naneli ve taze koku da olacaktır.
 • Kupalarınızı Temizleyebilirsiniz: Bardaktan ister kahve ister çay içseniz de, zamanla, kupanızın kalıcı olarak kirli gibi görünmesine neden olacak birikmeler meydana gelebilir. Bardağa bol miktarda diş macunu ekleyin ve nemli bir bez veya diş fırçası ile kuvvetlice ovalayın. Tüm lekeler gidene ve kupa yeni gibi görünene kadar işlemi tekrarlayın.
 • Araba Farlarınızı Temizlemek için Kullanabilirsiniz: Belli bir zaman sonra arabanızın farlarını kaplayan plastik üzerinde bulutlu bir filmin birikmeye başlar. Bu oldukça sinir bozucudur. Bir diş fırçası veya bez kullanarak, tüm kiri temizlemek için farlarınızı parlatın. Yıkadıktan sonra kuru bir bezle bir kez daha parlatın.
 • Sakız: Saça yapışan sakızı diş macunu ile ovalayarak çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Soğan ve sarımsak kokusu: Sarımsak kokusunun ağızda kötü kokmaması için dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Elleriniz soğan sarımsak kokarsa ellerinizi diş macıunu ile yıkayıp durulayın koku gidecektir.
 • Çivi delikleri: Duvara çakılan çivi deliklerini kapatmada kullanabilirsiniz. Biraz diş macunu ve karbonat karışımı ile hazırlayacağınız karışımı çivideliklerine koyarak onları kapatabilirsiniz.
 • Halıya ya da Koltuğa Dökülen Meyve Suyunu Temizlemede Kullanabilirsiniz: Dökülen yeri bir bezle sildikten sonra lekenin mümkün olduğunca fazla çıkmasına yardımcı olacak olan diş macunu uygulayabilirsiniz.
 • İğneye İplik Geçirmede Kullanabilirsiniz: Bir iğneye iplik takmak, özellikle iplik geçiriciniz yoksa inanılmaz derecede sinir bozucu bir iş olabilir. Parmaklarınızın uçlarını biraz macunla ovalayın ve ipliğin ucunu iki parmağınız arasında yuvarlayın. Bu, herhangi bir gevşek ipliğin yakalanmasına yardımcı olacak ve iğneye iplik geçirmeyi çok daha kolay hale getirmek için ipliğin ucunu sertleştirecektir.
Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız