Mutfakta ki Kırık Cam Parçaları Nasıl Temizlenir?

Kırık cam parçalarını toplamak için bir kaç kolay yöntem var. 🙂 Cam kırıklarını en kolay bir havluyu ya da pamuğu ıslatarak toplayabiliriz. Elimize bir eldiven takmak şart. Cam kırıkları nasıl temizlenir sorusunun cevaplarını yazmak için detay yazımıza başlayalım.

0 2.309

Gece saat 23:30 mutfaktan büyük bir cam kırılma sesi geldi. Tabii haliyle irkildik, korktuk. Koskoca mutfak cam rafı, kırılarak etrafa cam kırıkları saçarak, güm diye mutfakta orta yere düştü. Cam raf yüksekçe yerdeydi. Önce mutfak bangosunun üzerine sert bir düşüş yaparak kırılmış ardından yarısı levyenin içine, diğer yarısı bangodan sıçrayarak mutfağın tam orta yer zeminine düşmüştü.

Mutfağa korku ile girdik. Tabii ilk önce ben girdim ama ışığı bile açamadım korkudan. Nasıl bir manzara ile karşılaşacağımı bilemediğim için, mutfağa girmeden önce karanlıkta etrafı kolaçan ettim . Elime pilli el fenerimi alıp (asla yanımdan ayırmam) hemen ona koştum aldım. Fener ile mutfak kapısının ordan yan gözle içeri bakıyorum. Beni bir panik aldı. Ne tür manzara ile karşılaşacağımı bilmiyordum ama tahmin ettiğimden içimi korku sarmıştı.

Ne içeri girebiliyorum ne de elimi uzatıp mutfağın ışığını yakabiliyordum. Cesaretimi toplayarak şöyle göz ucu ile bir baktım. Her yer prıl pırıl parlıyordu 😀 Fenerden çıkan ışık, cam parçalarını aydınlatıyordu. Başımı kaldırıp hemen duvarda duran büyük cam rafa baktım. Raf yok, Çünkü raf yerde parçalar halde fenerin aydınlatması ile ışıklar saçıyordu. Manzaraya alıştıktan sonra elektriği açtım artık. Evet, canım mutfak cam kırıkları ile dolmuştu….

Mutfak Cam Kırıkları İle dolmuş İçeri Girmek İmkansız. Nasıl Temizlenecek Cam Kırıkları, Bende Durdurulamaz Bir Panik

Artık yapacak bir şey yok. Her yer cam. Elektrik süpürgesini açamam saat 24:00 civarı olacak nerdeyse. Artık sabahı bekleyip hem gündüz gözü ile hemde sakinleşip cam kırıklarını temizlemeyi düşündüm. Büyük bir moral çöküklüğü ile ışığı kapattım. Çok korkarım cam kırıklarından.

Korktuğumda başıma geldi. Nasıl temizlenir cam kırıkları? Kesin gözle görülmeyen cam parçaları etrafta kalır. Beni bir paranoyaklık aldı. Korkunun ecele faydası yok ama inanın çok korktum. Aklımı mutfağa vermeyerek başka şeyler düşünerek, hatta kulaklığımı taktım ve müzik dinleyerek sabahın gelmesi için uykuya daldım.

Cam Kırıkları Nasıl Temizlenir?

Moralimde bozuk, sanırım yaydığım negatif enerji ile oldu 🙂 Fakat iyi ki o an mutfakta değilmişim. Cam üzerimde patlayacakmış. Şükürler olsun mufakta kimse yoktu. Şimdi korkuyu atalım artık ve cam kırıkları nasıl temizlenir diyelim ve kırık cam parçalarını temizlemeye başlayalım.

İlk etapta sakin olup bir kaç dakika geçmesini beklemek lazım. Çünkü o panikle cam kırıklarını birden toplamak istersek, kesin elimize batacak ve etrafda toplanmamış parçalar kalacaktır.

Sakin Olup Cam kırıklarını Toplamalı

Şimdi cam kırıklarını toplamak için yapılacak işlemleri kendi dilimin döndüğünce yazmalıyım ki aynı durum başına gelenlere tecrübeliden püf noktaları tarzında yardımcı olayım 🙂 Nasıl, Cam kırıklarını Toplamalı maddeler halinde yazmaya başlayalım.

Cam Kırıkları Nasıl Toplanır?

Cam Kırıkları Nasıl Toplanır
Cam Kırıkları Nasıl Toplanır
 • Cam kırıklarının olduğu alana birden girmeyin. Önce sakin olup kendimizi bir mücadeleye girecekmiş gibi hazırlanmamız lazım. Mücadele etmek kelimesi doğru kelime oldu. Çünkü gerçekten çok dikkatli olup, zekice mücadele etmemiz, taktik yaparak cam kırıklarını toplamamız gerekir. Çünkü cam kırıkları tehlikelidir. El ile alındığı zaman nasıl olduğunu anlamadan kesin eliniz kesilecektir. Tecrübeliyim.
 • Elimizin kesilmemesi için ilk önce evde bir naylon eldiven, bulaşık ya da iş eldiveni varsa onu takalım. Cam kırıkları eldiven ile toplanmalıdır. Eldiven yoksa elimizi kalın bir poşete saralım. Ellerimiz asla açıkta olmamalı.
cam-kiriklarini-toplamak-icin-tuy-toplayıcı-rulo-ile-toplayabiliriz
cam-kiriklarini-toplamak-icin-tuy-toplayıcı-rulo-ile-toplayabiliriz
 • Eldiven yoksa tüy toplayan rulo ile de cam kırıklarını toplayabiliriz.
 • Cam kırıklarının olduğu merkeze, adım adım çevresinden başlayarak merkeze doğru cam kırıklarını toplayarak ilerleyelim.
 • Halı üzerine sıçrama ihtimaline karşı elektrik süpürgesi ile minik cam kırıklarını temizleyerek ilerleyelim.
 • Mutfak olduğu için fayanstaydı bizim cam kırıkları. Bir süpürge alalım. Yavaş yavaş süpürerek süpürge faraşına toplaya toplaya ilerleyelim.
 • Bir karton kutu kesin vardır evde. Karton kutuyu açalım. Büyük cam parçalarını itina ile karton kutunun içine koyalım.
 • Büyük camlar temizlendi. Şimdi sıra küçük cam parçacıklarında.
 • Artık bir havluyu feda edeceğiz. Eski bir havluyu ıslatalım. Fayansın üzerinde cam kırıklarını dikkatli ve yavaşça daireler çizerek toplayalım. Hatta havlu büyük ise makasla 2-3-4 parçaya ayıralım. Çünkü havlunun parçaları ile bir kaç kez cam kırıklarını daire çizerek toplamak daha mantıklı.
 • Havluyu ıslatmamızın sebebi ise cam kırıkları ıslak havluya yapışacaktır. Emin olun ıslak havlu ya da ıslak bir pamuk ile cam kırıklarını toplamak çok kolaylaşacak.
 • Havluyu yıkayıp tekrar kullanırım diye sakın düşünmeyin. Atın gitsin. Havlu içine giren camları suyun altında temizlemek oldukça zordur. Ayrıca havluyu sıkarken havludaki cam kırıkları elinize batacaktır. Boşverin havluyu çöpe atın gitsin. Cam kırıkları ya da cam atıklarözel olarak yapılmıi çöp kutularına atılır. Bu yüzden bir kartonda camları toplayıp normal çöp konteynerine değil de cam için özel ayarlanmış cam atık bidonuna atmamız gerekir.
 • Eğer halının üzerinde ise cam kırıkları, halı tüylerinin içine girebilirler. Büyük kırıkları itina ile topladıktan sonra ıslak havluyu ya da ıslatılmaş pamuğu halının tüylerinin üzerinde gezdirelim. Cam parçalarını temizledikten sonra artık elektrik süpürgesi ile son bir temizleme işlemi yapalım.
 • Şimdi sıra elektrik süpürgesinde. Geçmiş olsun diyelim. Zor bir mücadele idi 🙂

Patates İle Cam Kırıklarını Toplayabilirsiniz

Cam kırıklarını patatesi ikiye bölerek iç kısmını camların üzerine gezdirerek de toplayabiliriz. Bulaşık makinasında kırılan bardak, tabak kırıklarını yine yarım patatesi makinanın içinde gezdirerek toplamak mümkün. Cam kırıklarını patates ile toplamak el ile toplamakdan daha kolay olacaktır.

Cam kırıklarını bant ile toplamak
Cam kırıklarını bant ile toplamak

Cam kırıklarını toplamanın diğer bir yöntemide banttır. Evde kesin paket rulo bant bulunur. Uzun bir bant koparıp cam kırıklarının üzerine hafif bastırdığımız zaman cam kırıkları banta yapışacaktır.

Kırık cam parçalarını toplarken bir oraya bir bu tarafa sürükleyerek toplamamalıyız.

Etrafında daire çizerek, cam kırıklarını ortaya alıp, yukarıda ki saydığımız yöntemlerle, gerek ıslak havlu, ıslak pamuk, bant vb. gibi yöntemlerle alıp hemen karton kutuya atmalısınız.

Cam Kırıklarını Süpürerek Toplamak

Cam kırıklarını elektrik süpürgesi ile süpürmek çok doğru değildir. Elektrik süpürgesinin içine giren cam parçaları, toz torbasını delebilmektedir.

Dikkat etmek gerekir. Orta büyüklükteki cam parçacıklarını süpürge ile süpürüp direkt çöpe atmak daha mantıklıdır. Çok küçük minik cam parçacıklarını elektrik süpürgesi ile toplamalıyız.

Cam kırıklarını süpürürken etrafa saçarak değilde minik süpürmeler ile, etrafa sıçratmadan faraşın içine almalıyız.

Mümkünse ayakkabı ya da kapalı bir terlik giymeliyiz. Cam kırıklarını toparlarken güvenliğimizi almalıyız. Eldiven, terlik ya da ayakkabı ve camı toplayacak yardımcı araçlar kullanmalıyız.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız