Meyvenin suyunu sıkmak mı yoksa bütün olarak yemek mi daha iyidir?

0 151

Meyvenin suyunu sıkmak mı yoksa bütün olarak yemek mi daha iyidir? Meyve suyunu sıkarak içmek, bütün olarak yemekden daha mı faydalı? Meyvenin suyunu sıkarak içmek herkese inanılmaz lezzet verir. Özellikle kahvaltılardan önce meyve suyu sıkarak güne başlamak kendinizi daha enerjik hissini verir. Meyve suyunu sıkıp içtikten sonra, vücudumuza gerçekten bir enerji bir canlılık geldiğini farkederiz. Peki Meyvenin suyunu sıkmak mı yoksa bir bütün olatak yemek mi daha iyidir?

Çoğu insanlar meyveyi soyarak yemeği tercih etmezler suyunu sıkıp içmek daha pratikmiş gibi gelir. Özellikle sıcak yaz günlerinde, alışverişe gittiğimizde sıcaktan yorulunca kimse kalkıp iki portakal ya da iki mandalkina soyup yemek için yakınlardaki banka oturmaz. Özellikle kalabaşık alış veriş merkezlerinin etrafında olan, meyve suyu sıkan dükkanlara gideriz. Buz gibi bir portakal suyu ya da meyve suyunu içerek hem serinlemiş oluruz hemde vücudumuza bir enerji yüklemiş oluruz. Bu ne kadar doğru bilemeyiz. Gıda uzmanlarının belirtttiği açıklamyı sizlerle paylaşmak isterim. Meyvenin suyunu sıkmak mı yoksa bütün olarak yemek mi daha iyidir?

Meyvenin suyunu sıkmak mı yoksa bütün olarak yemek mi daha iyidir

Meyvenin suyunu sıkmak mı yoksa bütün olarak yemek mi daha iyidir?

Meyve suyunu sıkmak mı yoksa bütün olarak yemek mi iyidir

Uzmanlar meyvelerin suyunu sıkmak yerine, bir bütün olarak posası ile birlikte yemek çok daha iyi ve sağlıklı olduğunu söylüyorlar.

Meyveyi sıkarak suyunu içmek, bütün olarak yemekden daha mı faydalı?

Uzmanlar, meyveyi sıkarak suyunu içmenin bütün yemekden daha faydalı olmadığını söylüyorlar. Meyve suyu taze sıkılmış olsa bile, meyve suyunu içmek, meyveyi bütün olarak yemekten daha az sağlıklıdır. Bizler meyve suyunu doğrudan sıkarak içmenin, besin değerinin meyveyi bir bütün olarak yemek açısından eşdeğer olduğunu düşünüyoruz. Uzmanlar böyle bir düşüncenin yanlış olduğunu belirtiyorlar. Bunun sebebini şöyle dile getiriyorlar.

Meyveyi sıkarak suyunu içmek zararlı mı?

Meyveler yüksek şeker içerirler. Normalde o meyveden 1-2 tane tüketebilecekken meyvenin suyunu sıkarak o meyveden çok fazla sayıda ve yüksek şeker içerikli bir içecek tüketmiş olursunuz.

Meyveyi sıkarak suyunu içmek
Meyveyi sıkarak suyunu içmek

Neden meyvenin suyunu sıkarak içmek, meyveyi bir bütün olarak yemekden daha az sağlıklıdır?

Bunun iki sebebi vardır. Birincisi meyvenin posası ve kabuğu diyet lifi açısından oldukça zengindir. Diyet lifi, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik etmekten daha büyük rol oynar. Bir meyveyi bütün olarak yediğinizde, posadaki diyet lifi, gastrointestinal sisteminizde dolaşırken meyvedeki doğal şekere bağlanır. Bu bağlanma etkisi ile vücudunuzun şekeri emmesini zorlaştırır ve daha uzun sürer. Sonuç olarak, meyveyi bütün olarak yerseniz, düz meyve suyu içtiğinize göre meyvenin şekeri kanınızda daha düşük ve daha yavaş bir oranda birikir. Bu süreç vücudunuzun şekeri doğrudan enerji kaynağı olarak daha fazla kullanmasını sağlar.

Meyve Suyunu Sıkarak İçmek Beyne Zarar Veriyor.

Psikiyatrist, beyin hastalıkları uzmanı Dr. Daniel Amen. meyve suyunun beyne zararlı olmasının sebebinin proinflamatuar olması ve diyabet için zararlı zemin hazırlayabilmeisi kaynaklı olduğunu açıkladı. Bu nedenle meyvelerin suyunun sıkılarak değil bütün olarak tüketilmesi gerekiyor.

Psikiyatrist, beyin hastalıkları uzmanı Dr. Daniel Amen. “meyve suyu içmek yüksek kan şekeri seviyelerine neden olur, bu da kan damarlarınızı aşındırır ve beyninize daha az kan akışı olur. Bu da iltihaplanmayı tetikliyor, diyabet ve obeziteye yakalanma olasılığınızı artırıyor.” diye açıklıyor. Öte yandan düşük kan şekeri düzeyleri de beyne zarar verebilir. Bu nedenle Dr. Amen ayrıca kafeinden uzak durulmasını da tavsiye etti.

Dr. Amen “Kafein Tüketimi beyne zarar veriyor” dedi

“Kafein beyne giden kan akışını yüzde 30 oranında kısıtlıyor.” diyerek uyardı.

Düz meyve suyu içmek kan şekerinin yükselmesine neden olur. İhtiyacınız olandan daha fazla şekere sahip olduğunuzu algılayan vücudunuz hızla insülin salgılar ve kanınızdaki şekerin büyük bir kısmının yağ ve glikojene dönüşmesine yol açar. Bu şekilde, kan şekerinin aniden yükselmesi kan şekerinin düşmesine neden olur (eğer daha fazla yemek yenmezse), sizi tekrar aç bırakır. Ve aç olmak daha fazla yemenize neden olur. Bu şekilde, saf meyve suyu içmek, bütün meyveleri yemeye kıyasla kan şekerinin daha zayıf düzenlenmesine ve kalori tüketiminin artmasına neden olur. Kan şekeri konusunda özellikle hassas olan kişilerde meyve suyu içtikten sonra baş ağrısı, halsizlik ve sinirlilik bile ortaya çıkabilir, ancak bu belirtiler meyveleri bütün olarak tüketirken ortaya çıkmaz.

Uzmanlar, meyve şekerini lif kaynağından ayırarak tüketmek mantıklı olmadığını, çünkü vücutta toksik hale geldiğini açıklıyorlar. Üstelik, meyve suyunun beyne zararlı olmasının sebebinin, proinflamatuar olması ve diyabet için zararlı zemin hazırlayabilmesi kaynaklı olduğunu da açıklıyorlar. Bu nedenle meyvelerin suyunun sıkılarak değil bütün olarak tüketilmesi gerekiyor.

İkinci olarak, meyvelerin posası ve kabuğu vitamin ve diğer besin maddeleri açısından oldukça yüksektir. Sadece meyve suyunun sıkılarak posasının çıkarılması, posadan alınacak besinlerin büyük bölümünü devre dışı bırakır. Örneğin portakallar zengin bir flavonoid kaynağıdır, ancak flavonoidlerin çoğu suyunda değil posasında depolanır.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız