Erkek Nafaka Alabilir mi? Erkeğin Nafaka Alması için 3 Şart

0 148

Erkek Nafaka Alabilir mi? Bu sorunun cevabı “evet, alabilir“. Hukukçular, erkeklerin de tıpkı kadınlar gibi nafaka hakkı olduğunu söylüyorlar. Ne kadar ataerkil toplumda olsak son zamanlarda erkeklerde boşanma mahkemelerinde nafaka talep etmeye başladılar. Toplumda nafakayı sadece kadınlar alır diye bir inanış var. Boşanma sonrası kadınların nafaka almasının sebebi, kadınlar iş hayatına çok geç başlamışlardır. Erkekler ise çalışmak zorunda olduklarını bildikleri için, çalışma hayatına çok erken başlamışlardır. Evlenince erkek çalışmaya devam eder. Kadın ise eğer çalışıyorsa evlendikten sonra çalışma hayatını devam ettirmesi güçlenmiştir. Bunun nedeni hamilelik, ev işleri vb. gibi etkenler sebebiyle çalışma hayatlarını sonlandırmışlardır.

Böyle olunca boşanma gibi durumlarda kadın çalışmadığı için mağdur olacağından erkekden nafaka talep edebilir. Boşanan eşlerden erkek tarafın boşanma durumuyla maddi manevi zarara uğraması, gelir açısından zarar görmesi veya işsizlik durumu nedeniyle yoksulluğa düşüp geçimini sağlayamayacak olması en az kadın olan tarafın bunları yaşaması kadar normaldir. Erkek bunu kendisi seçmiş olmayabilir. Bu durumda kanunun öngördüğü tedbir nafakası ve yoksulluk nafakası erkek lehine de hükmedilebilecektir. 

Erkek Nafaka Alabilir mi?

Türk Medeni Kanunu nafakaya ilişkin maddelerde cinsiyet ayrımı yapmamıştır. Boşanmayla birlikte kadına tanınan haklar, aynı zamanda erkeklere de tanınmıştır. Bunlardan biri de nafakadır. Tedbir nafakası da yoksulluk nafakası da erkeğe ödenebilecektir. Velayetin erkekte kalmasına hakimce hükmedilmişse dava sırasında babaya müşterek çocuğun bakımı adına anne tarafından tedbir nafakası, boşanma davasının kesinleşmesi sonucunda velayetin babada kalması durumunda ise iştirak nafakası ödenecektir. 

Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz. Kanunumuzda boşanmanın ardından hangi tara yoksulluğa düşecekse, karşı taraf nafaka öder. Erkeğin, nafaha hak talebinde buyunması için aşağıdaki 3 şartı yerine getirmesi.

Erkek Nafaka Alabilir mi? Erkeğin Nafaka Alması için 3 Şart

Erkek tabii ki nafaka alabilir. Fakat bunun için 3 şartı yerine getirmesi gerekiyor. Erkek boşandıktan sonra, boşanma sebebiyle yoksulluğa düşeceğini mahkemeye ispatlaması gerekmektedir. Özellikle erkeğin yoksulluğa düşmesinin sebebinin evlilik hayatının sona ermesinden dolayı olduğunu ispatlaması gerekmektedir.

Madde 175- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Madde 175- Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan malî gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.

Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz.Erkeğin nafaka alması için gerekli 3 şart şunlardır.

  1. Erkek nafaka isteyebilmesi için boşanma sebebiyle yoksulluğa düşeceğini ispatlaması gerekir.
  2. Kadının maddi durumunun, erkekden daha iyi olması gerekmektedir.
  3. Boşanma olayında, kadından daha az kusurlu ya da kusursuz olduğunu ispat etmesi gerekmektedir.

Erkekler de kadınları 6284 sayılı yasadan faydalanarak uzaklaştırma kararı alabilir.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız