Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

0 1.229

Soğuk havaların başlaması ile kendilerinde kulunç olanlar içinde ağrılı sıkıntılı günler başladı demektir. Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer? demeden önce kulunç nedir? kısaca onu anlatalım. Kulunç, kas bantlarının hiç sebep yokken, yanlış oturma ya da soğuk hava etkisi ile oluşan ağrılardır. Kulunç, adelelerin içinde ki sert düğümlerdir. Tıp dilinde kulunç, fibrositis olarak geçer. Kulunç, bir sağlık sorunu olmakla birlikte korkulacak bir durum yoktur. Hemen hemen herkesde olan kulunç ağrı dışında zararsız bir sağlık sorunudur.

Kulunç Nasıl Geçer önerilerine geçmeden kuluncun oluşma şartları ya da yaş önemli mi değil mi? bilmemizde yarar var. Kulunç her yaşta olur. Yaş ile ilgisi yoktur. Yanlış oturuş, boyun ve omuz gövdesini yanlış kullanma, hareketsizlik, kasların soğuk havaya, halk dilinde cereyan dediğimiz kapı ve pencere arasında kalarak aradaki havaya maruz kalmakla kulunç oluşur.

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer? Kulunç Ağrısı Nerelere Vurur?

Omuzda sırtta ya da kollarda oluşan kuluncun bir tetik noktası vardır. Tetik bölgesinde ağrı en yoğun olan yerdir. Kaslara bindirilen aşırı yüklenme ile birden başlayan kulunç ağrısına öncelikle ilk yapılması gereken şey ağrı olan yeri dinlendirmeli, bir yere uzanmalı ve bedenimizi sakince istirahat pozisyonunu almamız gerekir. Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer? diye merak edenler için tüm yapılması gerekenleri yazalım.

Kulunç ağrısı çekenler, hemen o bölgeyi sert şekilde ovarak ağrıyı dindirmeye çalışırlar. Aslında ovma sebebi ile o bölge uyuşmuş olduğundan acı hissini duyma hissimiz hafifliyor fakat kulunç ağrısı geçmemiş oluyor. Sadece o bölgedeki sinirler sıkışıp uyuştuğu için artık biz ağrıyı hissetmeyecek duruma geliyoruz. o zamanda “evet, kulunç ağrısı geçti” diye yanılgıya düşüyoruz. Bu yüzden masajın pek önemli rolü yoktur. Masaj yerine, kulunç olan bölgeyi, sıcak bir havlu ile kapatıp, kasların gevşemesini sağlamak ovmaktan daha başarı sağlıyacaktır. Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulunç ağrısına en iyi gelen yöntemlerden biri kulunç olan bölgeye sıcak bir havlu koymaktır. Yani kasları gevşetmektir. Kasları sıcak tutmak ağrıyı geçirir.

Kulunç Ağrısına Masaj İyi Gelir mi?

Kulunç Ağrısına Masaj İyi Gelir mi
Kulunç Ağrısına Masaj İyi Gelir mi

Kulunç ağrısını geçirmek için masaj yapmak iyi gelmez. Kulunca masaj uygulamak kuluncun daha da geç iyileşmesine sebep olur. Masaj yapıldığı zaman belki o an kendimizi iyi hissederiz ama bu olumsuz bir işlemdir. Çünkü masaj yapılırken sıkılan kaslar hasar görür ve şişer. İçinden geçen sinirler, yani ağrıyı oluşturan sinirler sıkıştığı için ağrıyı hissetmiyoruz. Fakat daha sonra yine tekrarlıyor. Bu yüzden masaj kulunca iyi gelmeyecektir. Kulunca iyi gelen en iyi yöntem, kasları gevşetmek, kulunca sebep olan nedenlerde uzak olmak. Stres, kulunca sebep ise stresden kaçmak gerekir. Eğer rüzgarsa sebep, o rüzgara karşı kendimizi korumaktır. Kulunç oluşumunu önleyecek en baştaki önlemler kendimizi korumakla başlar.

Kulunç Ağrısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Kulunç ağrısı için masaj yerine egzersiz yapmak daha faydalıdır. Kasları gevşetici yavaş hareketler kulunç ağrısına çok iyi gelmektedir. Kulunç ağrısına iyi gelen egzersizleri yazarak anlatmak oldukça zor. Bunun yerine sizler için bir video linki paylaşacağım. O videodaki hareketleri yaparsak kulunç ağrısının hafiflediğini hatta geçtiğini göreceksiniz. Benim tüm gün boyunca büyük bir kulunç ağrım vardı. Masaj ağrıyı dahada çok tetiklediği için masaj yapılmasını istemedim. Ağrıları çekerek tüm gün dolaştım. Ağrılar, belki bir mucize olur, kendi kendine geçer diye bekledim durdum.

Ağrılar daha da artınca internette gezerken aşağıda sizede linkini vereceğim videoya rastladım. Video hem kulunç hem bir başka ağrılar için olan egzersizleri içeriyordu. ( Video adı: Kulunç Ağrısı ve Fibromiyalji İçin Egzersizler) Üşenmeden kalktım aynılarını uyguladım. Şu an kendimi çok iyi hissediyorum ve ağrı geçti. Ben gibi kulunç ağrısı çekenler içinde bu video linkini sizlerle paylaşma gereksinimini hissettim. Hem de kuluncumun geçmesine yardımcı olan video sahibine teşekkür anlamında hem de bu ağrıyı çeken ve Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer? diye yana yakıla arayış içinde olanlara ilaç olsun diye paylaşıyorum. Bana çok iyi geldi. Umarım size de iyi gelecektir. Belli zaman aralıklarında bu egzersizleri yapmak hem kuluncun tekrar oluşmasını engeliyor hemde kaslarımız hareketlenmiş oluyor.

ÖNEMLİ NOT

Kulunç ağrısında yapılan egzersizler hafif olmalıdır. Sert ve hızlı egzersizler ağrıyı arttırır.

aktiFizyo isimli Youtube kanalının Kulunç Ağrısı ve Fibromiyalji İçin Egzersizler videosunu sizler için paylaşıyorum. Aşağıdaki videoda yer alan egzersizleri eksiksiz yapınca bir süre sonra kulunç ağrılarından tamamiyle kurtuluyorsunuz.

Kulunç Ağrısına İyi Gelen Egezersizleri İzlemek ve Yapmak İçin Tıklayınız

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız