İlk İzlemini Yıkan Hareketler ve Davranışlar

İlk izlenimler çok önemlidir. Kıyafet olsun, konuşma olsun akılda kalır. Önemli bir görüşmede ilk izlemini yıkan hareketler ve davranışlardan kaçının. Sizi olumsuz gösteren haraket ve davranışlar nelermiş görelim.

0 390

Hepimiz önemli bir iş toplantısına ya da özel bir ortama katılmışızdır. Katılmayanlar varsa mutlaka böyle bir görüşme ile karşılaşacaktır. Görüşmelerde ilk izlenim çok önemlidir. İlk izlenim sizi sempatikte yapabilir antipatikte. Olduğumuz gibi davranmak, olduğumuz gibi, içten, yapmacıksız sade ve saygılı görünmek çok önemlidir. Yapmacıklığa gerek yok. Fakat size birkaç önerimiz olacak. İlk izlenimde aşağıya sıraladığımız hareketleri, davranışları yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Yoksa ilk izlenim sizin için son izlenim de olabilir. Aman Dikkat!

İlk Görüşmede Yapılmaması Gerekenler, ilk buluşmada yapılması gerekenler

İlk İzlenim Son İzlenim Olmasın!

İlk defa görüşme yapacaksanız ilk görüşmede yapılmaması gerekenler neler onları yazalım. İlk önerimiz rahat, sakin ve pozitif olun. Ukala gibi gözükmemelisiniz. Kaba davranışlara girmek büyük saygısızlıktır. Şımarık hareketlerden kaçının. Küçük dağları ben yarattım havalarına girmeyin. Alçak gönüllü, ciddi ve dürüst olun. İlk buluşmada yapılması gerekenler bunlardan ibaret değildir tabii. İlk olarak kıyafetleriniz karşılanacağı için abartılı ve rengarenk giyinmeyin. Bakın İlk buluşmada yapılması gerekenler nelermiş sıraladık.

İş Görüşmesine Gittiğinizde Yapmamanız Gerekenlerden İlki

ilk izlenimde tokalasma

İş görüşmesine gittiğinizde ilk olarak el sıkışılır. İşveren statüsündeki patron ile el sıkışırken karşınızdaki kişinin elini zayıf sıkmayın. Bu sizi kendinize güvensiz ve çekingen biri gibi yapar. Ayrıca asla 2-3 saniyeden uzun el sıkışması yapmayınız. El sıkışması 2-3 saniyeyi geçmemelidir. Uuzun sürerse ilk izleniminiz olumsuz olur karşınızda ki kişiyi rahatsız edevbilirsiniz.

Bir Toplantıda Konuşacaksanız ya da Röportaj Yapacaksanız

Kalabalık bir grupta konuşma yapmanız gerekebilir. Ellerinizi obuşturmayın ve direk koltuğunuza oturun. Ellerinizi rahat bir şekilde masaya koyun. Parmaklarınızla oynamayın. Dikkati ellerinize çektirmeyin. Gereksiz el hareketleri yapmayın.

Konuşurken Asla Ağzınızda Bir Şey Olmasın

Büyüklerinizle konuşurken ya da kalabalık ortamda konuşurken ağzınızda sakız veya yiyecek olmamalı. Hele hele sakız hiç olmamalı. Bu sizi çocuksu ve saygısız ve kibirli biri yapar.

Göz Temasından Kaçmayın

Karşınızda ki insanla konuşurken göz temasına önem verin. Gözlerinin içine bakarak konuşun. Bu bakış karşınızdakini rahatsız edecek gibi olmamalı. Göz temasından kaçan kişiler genelde yalan söyleyen ya da bir şeyi saklayan kişilerdir unutmayın.

Saçlarınızla Oynamayın

Görüşme sırasında saçlarla oynamak dikkat dağıtır. Özellikle bayanlar saçları ile çok oynarlar. Bir görüşme sırasında asla saçlarla oynamayınız çünkü saçlar ile oynamak sizi konuya ilgisiz olduğunuzu sıkıldığınızı gösterir. Ayrıca saçlarla oynamak karşınızda ki insandan hoşlandığınızı ve onunla görüşmek istediğinizi bildiren bilinç altı bir harekettir.

Rahatsız Edici Sohbetler Açmayın

Karşınızdaki insanı dikkatle dinleyin. Dinler gibi yapmayın. Ayrıca konuşma sırasında ilgisi olmayan bir sohbet açmayın. Örneklemeler yapmayın.

Çok Yakın Temasdan Kaçının

Görüştüğünüz kişi ile yakın olmamaya çalışın. Araya mesage bırakın. Karşınızda ki insanı rahatsız edecek kadar yakınlaşmak sizin için ilk izlenimde şımarık ve çok rahat olduğunuzu düşündürür.

Dinleme Sırasında Gereksiz Hareketlerden Kaçının

Karşınızdaki kişiyi dinlerken, ayağınızı titretmek, elinizle hareketler yapmak, parmaklarınızı kütletmek gibi hareketleri asla yapmayun. Bu hareketler karşınızda ki insanı rahatsız edecektir. Sizin için olumlu bir izlenim olmayacaktır.

Konuşurken Saate Bakmayın, Telefonunuzla Oynamayın

Sohbet esnasında karşınızdakini dinleme sırasında saate bakmak büyük saygızılıktır. “Bitsede gitsek” izlenimini yaratır. Hele cep telefonunuzu kontrol etmek çok çirkin ve saygısız bir harekettir. Sıkıldığınızı ve dinlemek istemediğinizin mesajını veriyorsunuz aman dikkat. Asla yapmayınız.

Görüştüğünüz Kişinin Adını Söylemeniz Gerekiyorsa Asla Adını Karıştırmamalı, Unutmamalısınız

İsim unutmak ya da yanlış isim söylemek karşınızdaki insan için önemsenmemek anlamına gelir. Buda sizin için iyi bir izlenim bırakmaz. Sizin hem unutkan olduğunuzu hemde karşınızdakini önemsemediğinizi gösterir.

Görüşmeye Tam Zamanında Gidin

Dakik olmak sizin için olumlu bir puandır. Dakik olmayan kişiler hem kendi zamanlarını hemde karşısındaki kişinin zamanına önem vermeyenlerdendir. Görüşme saatinden çok evvel orda olmak ve tam zamanında sohbete katılmak sizin bağlılık duygunuzun iyi olduğunu gösterir, güven verir.

Doğru Kıyafet Seçimi Yapın

Ciddi bir toplantıya ya da iş görüşmesine gittiğinizde kıyafetinizde ciddi olmalı. Temiz ütülü ve hem şık hem abartılı olmamalı. İş kıyafeti şeklinde ciddi bir kıyafet giymek sizin ilk izleniminizde kıyafetinizle karşılanacağınız için olumlu puan olacaktır. Abartıdan kaçının. Sade ama ciddi olun.

Sürdüğünüz Kokulara Dikkat

İyi izlenim bırakmak için duş alıp evden çıkın. Fakat çok fazla koku sürmemeye çalışın. Karşınızdaki insanın burnunun direği kırılacak kadar parfüm sürmek hem sizin için iyi olmayacaktır hemde karşınızdaki insanı rahatsız edecektir. Parfümünüz hafif, az ama güzel olmalı.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız