Evlilik Kararı Almadan Önce 15 Soruya Cevap Verin

0 292

Evlenmek istiyorsunuz. Ailenin ve çevrenin “hadi evlen artık” dediği için mi yoksa siz gerçekten evlenmeyi istediğiniz içinmi evleneceksiniz? Yoksa sadece çocuğum olmalı diye düşündüğünüz içn mi evleniyorsunuz?

Evlilik o kadar ciddi ve sorumluluk isteyen bir durumdur ki bunu bekarken anlamak asla mümkün değil. Uzaktan görüldüğü gibi evlenip, çoluk çocuğa karışmak, yemek yapmak, aile toplantılarına gitmek, eş dost ziyaretlerinde bulunmak değildir evlilik. Dışarıdan kolaymış gibi görümnsede bir kez evlenildiği zaman geriye dönüş olmadığı için çok sağlam karar ile adım atmak gerekir. Evlikik “mutlu olamazsam boşanırım” demekle o kadar basitede almamak gerekir. Helede çocuklar olunca, ayrılmak daha zorlaşır. Sorumluluk sahibi insan zaten hemen boşenıp yuvasını dağıtmaz.

Evlilik Kararı Almadan Önce İyi Düşünün

Evlenmeden önce iyice bunları düşünüp öyle karar vermek lazım. Aşağıda sizler için bir kaç soru hazırladık. Evlenmeden önce bu sorulara samimiyetle cevap vermeniz gerekiyor. Zaten kandırılan kişi sişz olacağınız için kendi kendinize dürüst olun ve soruları içtenlikle cevaplayın.

1- Onu Gerçekten Seviyormusunuz?

evlilik karari almadan once iyi dusunun

Bu soruyu kendinize sorduğunuzda cevabı evet olacaktır. Evet cevabından ne kadar eminiz onı öğrenmemiz gerekiyor. Gözlerinizi kapatın ve onu düşünün. İlk aklınıza gelen nedir. Gözleeri ve yüzü mü? Siz onu severken kalbinimi yoksa çekiciliğinimi seviyorsunuz. İlk akla gelen fiziksel özellikse biraz daikketli olmanızda yarar var. Fiziksel geçicidir. Kalıcı olan kalp.

2- Onu Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Onun neye kızdığını, neyl güldüğünü biliyormusunuz. Ama bunu gerçekten biliyormusunuz. Kızdığı zaman nasıl olduğunu, neletr yapabileceğini biliyormusunuz. Kalbi pırlanta gibi dedikleri kişimi. Biraz daha dikkatli bakmakta yarar vardır. Herkes evlenene kadar iyi saygılı ve fedakardır.

3- Ömrünün Sonuna Kadar Beraber Olacağın Kişi mi?

Kolay değildir ömrünün sonuna kadar bir ile birlikte bir hayat geçirmek. Dile kolay. Acısı ve tatlısı ile geçirilen bir hayata hazırmısınız? Hayat hep olumlu, güler yüzünü göstermez. Sıkıntılı olduğu zamanlarda onun yanında olması sana güç verecek mi ? Bunları da düşünmek gerekir.

4- Onunla Kavga Edersen Ne Olur?

Kavga ettiğiniz de son durum ne oluyor? Bir insanı kavgada daha iyi tanırsınız. Gözlemlerini size ne diyor. Olumlu mu, olumsuz mu?

5- Sadakat Yönünden Güçlü mü?

Evliliğin devam etmesi için gerekli olan davranışlardan, değerlerden biridir. Bir insan sadakatli ise hem güvenilir olur hem de evlilik ömürlük olur. Sadece sadakatlilikte yetmez. Evlilik için diğer kriterlerede bakmak gerekir.

6- Düşünceleriniz, Fikirleriniz Birbiri ile Uyumlu mu?

Aynı, dil, aynı din birbirleri ile uyumun ayrılmaz parçasıdır. Farklı inanış ve dillerde olan birlikteliklerde zamanla kopmalar oluşur. İlk heyecanlar bittikten sonra, ben ne yaptım dememek için bu faktöre de dikkat edip, evlilik kararı almak için bu durumu iyice düşünmek gerekir.

7- Onun Aradığı Kişimisin?

Hep kendi tarafından değil birde onun tarafından görüp, düşünüp, karar vermek lazım. Onun tipimisin. Onun evlenmek istediği birisimisin? Evlilik kolay değildir. Sebi olduğu gibi kabul eden birisi ilemi evleniyorsun. Yoksa seni değiştirip onun istediği kalıba soktuğı birisimisin?

8- Zıt Görüşlerdemisiniz? Hayata Bakış Açınız Aynı mı?

Evlilik, beraberce mutlu olma sanatıdır. Bu sanatın da mimarları sizsiniz. İki kişi zıt fikirlerde ise zamanla o çatı çatlar.

9- Siz Çocuk İstiyor O İstemiyorsa

İleride gerçekten büyük sorun gösteren bir farklılıktır. Ben onu ikna ederim gibi düşünmemelisiniz. Zıt fikirlere sahipseniz çokda mutlu olacağınızı beklemeyin.

10- Zevkleriniz Aynı mı?

Aslında bu o kadarda önemli değilmiş gibi görünsede, aynı zevklere, aynı hobilere sahip olan imnsanların daha mutlu olduğu gözlenmiştir. Birlikte daha eğlenceli zamanlar geçirmenize yol açabilir.

11- Eşinizin Başarılı Olması İçin Fedakarlık Yapabilecekmisiniz?

Sizin belkide çok fedakarlıklar yapıp onun başarılı olmasını sağlayacaksınız. Buna hazırmısınız. Eşinize isteyerek fedakarlık edebilecekmisiniz? Yoksa bu durum sizi gerer, mutsuz eder mi?

12- Eşinizin Ailesi İle Olan İlişkiniz Nasıl?

Evliliğiniz boyunca ailesi ile birlikte olmak zorunda kalacağınız çok ortamlar olacaktır. Doğum günleri. önemli günler, yemekler gibi. Eşinizin ailesi ile vakit geçirmek zorundasınız. Buna hazırsınız değil mi?

13- Paranızı Onunla Paylaşma Fikri Size Sıcak Geliyor mu?

Az bir izinle durmaksızın sdürekli çalışıyorsunuz. Yoruluyorsunuz. Peki sonunda kazandığınız sizin hakkınız olan maaşınızı onunla paylaşmaya hazırmısınız?

14. Alkol ile arası nasıl? Kötü Alışkanlıkları Var mı?

Alkaol çok öenmli bir içecektir. Sağlığa zararı vardır. Şişede durduğu gibi durmaz derler. Mutlu olmak için kötü alışkanlıkları olan insanlarla evlilik sizin mutsuz olmanıza yol açar.

15- Yalan, Şiddet, Hakaret ve Küfür Var mı?

Bu özellik olduğunda zaten değil evlilik normal arkadaşlık dahi yapılmaz. Kavgasız, hakaretsiz güzel, mutlu yuvanız olması için hemen atlamayın enine boyna düşünün. Öyle karar verin.

Bu sorular sizin evlilik için ne kadar kararlı olup olmadığınızı gösterecektir. Hatta birlikte soruları cevaplayın. Bu ikiniz içinde iyi olacaktır. Burada ki sorular evlenip evlenmeme konusunda sizi çok ciddi bir şekilde bağlamamalı. Ama en azından evliliğe ne kadar hazırsınız onu görmede yardımcı olacaktır. Hayat süprizlerle doludur. Bu yüzden hayatı akışına bırakmak doğrudur. Fakat bile bilede kendinizi ateşe atmaya hiç gerek yok. Bazı olaylar ben geliyorum der. Dikkatli davranmakta ve emin adımlar atmada yarar var.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız