Banyo Yapmanın Vücuda Yararları

0 494

Banyo yapmak her anlamda faydalıdır. İnsanların kendini iyi hissetmesi için bile son derece faydalıdır. Banyo yapmak yaşamkalitesini arttırır. Vücudumuz terleyince ter kokusunun gitmesi, etrafa güzel kokmak açısından bile faydalıdır. Bütün bunların yanında birde sağlık için yararları bulunur. Banyo yapmanın vücuda yararları hakkında biraz değinelim. Bilimsel olarak bile kanıtlanan banyo yapmanın yararını yazımızda tek tek ana başlıklarla ele alalım.

Banyo Yapmanın Sağlığa Faydaları

Banyo yapmak sağlık açısından faydalıdır. Banyo yapmanın yararı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Banyo yapmanın sağlığa faydaları nelerdir tek tek yazalım.

Banyo Yapmak Kalp Sağlığına İyi Gelir

Çok aşırı, yüksek sıcaklıkta banyo yapmak iyi değildir. Sıcaklığını iyi ayarladıktan sonra banyo yapmanın kalp sağlığına faydası bulunur. Ilık bir banyo kalbinizin daha hızlı atmasını sağlar. Vücut damarları daha iyi çalışarak, kanın rahat dolaşmasını sağlar. Kalp hastalığı olmayan kişiler, sıcak bir banyo yaptıkları taktirde kan basınçları düştüğü görülmüştür.

Banyo Yapmak Daha Kolay Nefes Almanıza Yardımcı Olur

Sıcak bir banyo yapıldığında kalp daha hızlı atmaya başlar. Kan dolaşımı artışı olur. Vücutta bu değişiklikler olduğunda sizinde oksijene ihtiyacınız artar. Sıcak suyun etkisi ile oluşan buhar, sinüsleri ve göğsünüzü temizler. Ciğerlerinize oksijen girmesini kolaylaştırır. Nefes almanızda yardımcı olur.

Sinir Sisteminizi Rahatlatır, Beyninizi Dinlendirir

Banyo yapmak, suyun ve buhartın etkisi ile vücudunuz gevşer. Bir rahatlık hissi gelir. Suyun verdiği rahatlık ve basınç vücut sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Ağrılarınız varsa ağrıları dindirir. Ilık ya da sıcak bir banyo yapmak gerginliği alır.

Kulunç ya da Daha Farklı Ağrıları Dindirir

Vücudunuzda soğuk hava akımında kalarak, ya da yanlış oturuş şeklinden kaynaklanan kulunçların verdiği ağrıyı alır. Sırtınızda oluşan kuluncunuza sıcak suyu tutup, bol sabunlu banyo sabunluğu ile çok hafif ovuşturularak masaj yapıldığında kuluncunuza çok iyi gelecektir. Kuluncunuzun sıcak suyun etkisi ile dağıldığını geçtiğini farkedeceksiniz.

Kemiklerinize, Eklemlerinize Faydası Bulunur

Banyo yapmak kaslarınızın yumuşamasına iyi gelecektir. Kemiklerinizin ısınmasını sağlayarak eklemleri rahatlatacaktır.

Doğum Yapmanızı Kolaylaştırır

Suyun ağrıyı dindirdiği biliniyor. Sıcak bir banyo gevşemeye yol açar. Hamile olanların çok sıcak su ile banyo yapmaması tavsiye edilir. Ilık banyo yapmak daha kolay doğum yapmanızda yardımcı olur.

Banyo Yapmak Cildi Temizler, Pırıl Pırıl Yapar

Temizlik zaten kirlerden arınmaktır. Sıcak su ile bir banyo yapmak, bol sabunlanmak, cildinizin temizlenmesini, pırıl pırıl olmasını sağlar. Banyo yaparken mutlaka keselenmek gerekir. Ölü derilerin vücuttan atılmasını sağlayan kese, her banyoda mutlaka 1 kez yapılmalıdır. Kese sonrası tüm vücuda uygulanan sabunlanmak ve sıcak su ile durulanmak cildi pırıl pırıl yapacaktır.

Banyo Yapmak Gözlerinize İyi Gelecektir

Vücudunuzun temizlenmesinin yanında gözlerinizde temizkenecektir. Daha canlanacaktır. Banyo yapmak göz temizliği içinde yararlıdır.

Sıcak Suyla Banyo Yapmanın Yararları

sicak suyla banyo yapmanin yararlari

Sıcak su ile banyo yapmak, hem vücudun kan dolaşımını arttırır hemde bedenin dinlenmesine yararı olur. Sıcak su ile banyo yapmanın yararları nelermiş yazalım.

 • Kan şekerini düşürür.
 • Kalori yakılmasında yardımcı olur. Bu da zayıflamanıza doğrudan etkendir.
 • Vücudu rahatlatır, iyi uyunmasında yardımcı olur.
 • Kasları gevşetir.
 • Sıcak banyo yapmak kan basıncını düşürür.
 • Cildimizdeki kirli deriyi, toksinleri temizler. Cildi tertemiz yapar.
 • Kan dolaşımını arttırır. Kan damarları için adeta bir egzersizdir. Suyun vermiş olduğu basınç ile damarlarınız da etkilenir ve kan dolaşımınız artarak daha rahat dolaşım sağlar. Haftada bir kaç defa yapılan sıcak banyo kalbinize iyi gelecektir. Sıcak su ve basınç sayesinde kalp daha hızlı çalışacağı için kan dolaşımınız da artacaktır.
 • Soğuk algınlığına karşı birebirdir. Kışın genelde sık sık grip oluruz. Soğuk algınlığına tutuluruz. Sıcak bir banyo vucutta ki bu kırgınlığı atacaktır. Toksinlerin atılmasında yardımcı olan sıcak su banyosu, soğuk algınlığını ya da grip enfeksiyonunu da vücuttan atacaktır.
 • Sıcak bir banyo, ruhunuza da iyi gelecektir. Gerginliğinizi, stressinizi alıp götürecektir. Rahatlamanızı sağlayacaktır. Sıcak banyo ciltteli gözenekleri açtığı için vücudunuzun da derinizinde nefes almasını sağlayacaktır. Haiflemenize yardımcı olacaktır.

Soğuk Su İle Banyo Yapmanın Faydaları

Soğuk su ile yıkanmak zordur. Şok etkisi yaratacaktır. Uzun süre soğuk su ile yıkanmak vücudun üşümesini, hastalanmamızı sağlar. Yüzümüze serpilen soğuk su şok etkisi yaratacağı için uyanmamızı sağlar. Soğuk su ile yıkanmak demeyelimde soğuk su ile duş almanın yararlarını yazalım.

 • Çok uzun kalınmaması şartı ile aniden gelen bir soğuk su uyanmamızı sağlar. Vücutta şok etkisi yaratır.
 • Sıcak su cildin kurumasında etkilidir. Ciltteki gözenekleri açar. Soğuk su ise ciltteki gözenekleri kapatır. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak istiyorsanız soğuk su ile duş alabilirsiniz. Soğuk su cilt gözeneklerini sıklaştırp kapatacağı için, dışarıdan pislik girmesinide engellemiş olur. Soğuk su uzun süreli gözenekleri küçültmez, ayrıca cildi geçici olarak sıkılaştırır.
 • Soğuk su sıcak suda olduğu gibi yine kan dolaşımını artırır. Vücuda çarpan soğuk su yine kan dolaşımını artırır. Kan pompalanmasında artış olur.

Akşam Banyo Yapmanın Faydaları

Uyumadan önce yapılan sıcak bir banyo, vücudumuza çok iyi gelecektir. Bizi rahatlatıp, güzel bir uyku uyumamıza yol açar. Gün boyunca biriken yoğun stress, beyin ve beden yorgunluğuna banyo iyi geldiği için yatmadan önce akşam banyo yapmanın faydaları daha fazladır. Sabah dinlenmiş olarak uyanmamıza neden olur. Cildimiz sıcak banyonun etkisi ile tertemiz olduğu için, gece sabaha kadar rahat bir uyku ile daha canlanır, pırıl pırıl bir cilt ile uyanmamıza sebep olur. Akşam banyo yapmanın faydalarından biri de bedenin dinlenmesini sağlamak. Sıcak su ile yapılan bir banyo farkında olmadan bedenin yorulmasına da sebep olur. Banyo sonrası uyumak, sıcak suyun etkisi ile yorulan bedenimiz, yattığımız gibi uyumamıza sebep olur. Güzel bir uyku uyuyan beden zaten yeterince dinlenir. Sabah dinlenmiş bir vücut ile uyanmak, bizim gün boyu her bakımdan daha iyi olmamızı sağlar.

Sıcak su ile banyo yapmanın yararlarını yukarıda yazmıştık. Cilde ve gözeneklere verdiği katkıları, yazmıştık. Akşam banyo yaptıktan sonra, gevşemiş ve gözenekleri açılmış, derinin nefes aldığı bir bedenle uyumanın rahatı, huzuru çok başkadır.

Sabah Banyo Yapmanın Faydaları

Sabah banyo yapmak, aslında gün boyu yaşanacak gerginliğe bir savunma olarak da görülebilir. Banyo rahatlamayı sağladığı için, ruhumuza da iyi geldiği için bizi telaşlı ve yoğun geçecek güne daha güçlü olmamızı hazırlar. Bir nevi meditasyon olarakta söyleyebiliriz. Bizi psikolojik olarak rahat bir güne hazırlar. Sabah banyo yapmanın faydalarından biride temiz ve mis kokulu olarak günü geçirmemizi sağlar. Çalışanlar için sabah banyo yapmak iş yerinde daha enerjili ve hoş kokulu dolaşmamıza neden olur.

Aslında ister akşam, ister sabah, ister gün ortası olsun banyo yapmak gerçekten ruhumuza ve bedenimize çok yararlar sağlar. Temiz olmanın verdiği huzur, rahatlık bizim çok daha kaliteli bir hayat sürmemizi sağlar.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız