Ev Kadınları Vergiden Muaf Olacak, Vergi Muafiyeti

Ev kadınları kendi ürettikleri el emeği göz nuru ürünlerini internet ortamında satabilecekler ve yıllık 30 Bin TL’ ye kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak.

0 564

Devlet, ev kadınlarının ekonomiye teşvik edilmesi için vergi muafiyeti getirdi. İş yeri açmadan evde ek gelir yapmak isteyen ev kadınlarına devletten kolaylık getirildi. Ev hanımları, evde kendi ürettikleri ürünlerini evde satmak isterlerse, sattıkları ürün karşılığında vergi ödemek zorunluluğu kaldırıldı.

Ek gelir yaparak evin geçimine destek vermek isteyen kadınlarımızın sayısı bir hayli arttı. Artık bir çok ev kadını evde boş oturup, tv. izleyip vaktini boşa geçirmek istemiyor. Marifetli olan kadınlarımız, kendi maharetleri ölçüsünde evlerine katkı sağlamaya başladılar.

Kimi çok güzel desenli örgü örerek evin geçimine katkıda bulunuyor, kimi yaptıkları incik, boncuk, takı, tasarım işleri ile. Bazılarımız ise yaptıkları ev yemeklerini satışa sunuyorlar. Becerikli, maharetli kadınlarımıza devlettende destek geldi. Evinde ev tarhanası yapıp satmak isteyen, turşu kurarak bunu internette satmak isteyen kadınlarımız, belli bir kazanca kadar vergiden muaf tutulacaklar.

Ev Kadınlarına Devletten Tam Destek. Ev Kadınları Kendi Ürettikleri El Emeği İşlerini İnternetten Satabilecekler

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı olan Bendevi Palandöken’in yaptığı açıklamaya göre ev kadınları, el emeği ürünlerinin satışlarında vergiden muaf tutulacak.

Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Evde tarhana yapan, örgü ören, kilim dokuyan ve bunların ticaretini yapan ev kadınlarının internet üzerindeki satışları da vergi muafiyeti kapsamında olacak. Bu uygulama, ev kadınlarının e-ticarete atılıp ekonomiye katkı sağlaması bakımından oldukça sevindirici

İnternet Üzerinden Yapılan Yıllık 30 Bin TL’ye Kadar Olan Satışlarda Vergi Muafiyeti Uygulanacak

ev kadinlari vergiden muaf

Ev kadınlarımız, el emeği ürünlerini internet üzerinden satmaya kalktıklarında yıllık 30 bin TL‘ye kadar satışlarda vergi muafiyeti devam edecek.

Yani ev kadınlarının el emeği, göz nuru ürünlerini internet üzerinden satmaya kalktığında elde edilen gelirlerinden yıllık 30 bin TL’ ye kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak.

Devletin, 30 bin tl.’ ye kadar olan kazançlarından vergi almamasının sebebi,ev kadınlarımızı ekonomiye teşvik etmek ve ev kadınlarının önünü açmak olduğunu belirten Palandöken, evde küçük çaplı üretim yapan kadınların motivasyonunu arttırmak olduğunu belirtti.

Ayrıca evde minik çapta üretim yapmak isteyen kadınlarımız için sevindirici bir gelişme olarak değerlendirildi. Ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlarımız için güzel bir destektir.

El Emeği Ürünlerin Satışında Vergiden Muaf Durumu Erkekleri de Kapsayacak

Sadece kadınların değil erkeklerinde bu yasadan yararlanacağı belirtiliyor. Evde üretilen el emeği, göz nuru ürünlerin, yani evlerde üretilen ürünleri internet yada elektronik ortamda ki satışlarında 1 yıllık elde edilen karın 30 Bin TL.’ ye kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak. Ekonomiyi rahatlatmak için alınan bu kararda, kadınlar kadar erkeklerde yararlanacak. Evlerde iş yeri açmadan üretilen, örgü, dantel, çorap, havlu, örtü, her tür dokuma ürünü, tarhana, erişte, turistik eşya ürünlerini internet ortamında satabilecekler. Bu satışlarından yıllık 30 Bin TL. kadar olacak kazançlarından vergi alınmayacak. Evde olan kadın ya da erkek farketmiyor. Ayrım yapılmadan evde üretilen ürünleri kapsıyor.

Kanun düzenlemesinde ki Gelir Vergisi Kanununun Esnaf Vergi Muafiyeti hususundaki madde aynen şöyledir. “Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar veya Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.”

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız