Dondurmayı Su İle Tüketin, Dondurma Yedikten Sonra Su İçin

Dondurma yerken su içmenin nedeni sağlık açısından önemlidir. Boğaz enfeksiyonlarını azaltır. Mideyi tahriş etmez. Ayrıca dondurma yerken içilen su soğuk olmamalı ılık ya da oda ortamında duran su olmalıdır.

0 1.762

Sıcaklarda rahatlamak için soğuk içecekler ve dondurma çoğu insanın serinleme yoludur. Dondurma yerken su ile tüketilmesi gerekir ve dondurma yedikten sonra mutlaka su içmek gerekir. Peki neden? Hemen açıklayalım.

Dondurma Yerken Neden Su İçmeliyiz ?

Dondurma doğru ve az tüketildiği zaman sağlık sorunlarına neden olmaz. Aksine dondurmanın vücuda yararı bile bulunmaktadır. Çünkü dondurmanın içinde yağ, süt, protein, şeker ve kalsiyum bulunmaktadır. Çocuklar ve tatlı seven insanlar için yararlı bir besindir.

Dondurma Yerken Neden Su İçmeliyiz
Dondurma Yerken Neden Su İçmeliyiz

Fakat dondurma yerken dikkat etmek gereken noktalar vardır. Dondurma bayat olmamalı ve çok sık tüketilmemelidir. Çünkü bağışıklığı düşük olan kişilerde boğaz enfeksiyonuna sebep olur.

Dondurma Yerken Su İçmenin Haricinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dondurmayı mutlaka su ile tüketin

Dondurmanın diş sağlığından tutunda, mide rahatsızlığına, boğaz enfeksiyonlarına sebep olan ciddi rahatsızlıklar verir. Dondurma yerken neden su içmek gerekir?

Dondurmayı yerken arada su içmek boğazda biriken soğuk dondurma parçacıklarının gitmesini sağlar. Dondurmayı eriterek yemek ve minik parçacıklar şeklinde yemek boğaz enfeksiyonlarını azaltır. İçilen su asla soğuk olmamalıdır. Ilık ya da oda sıcaklığında kalmış su olmalıdır.

Dondurma, ambalajından çıktığı gibi hemen yenmemelidir. Bir müddet hava ile temas etmeli donma durumundan çıkmış olmalıdır.

Ayrıca dondurma çok sık tüketilmemelidir. Herzaman herşeyin azı yarar, fazlası zarardır. Aşırıya kaçmamalıyız.

Dondurma tüketirken aç karnına değilde tok karnına tüketirsek mide tahrişlerine engel oluruz. Dolu mide ile boş mide arasında fark vardır.

Boş mideye birden soğuk bir şeylerin inmesi, midede hasara sebep olur.

Dondurma dolu mide ile tüketilirse midede oluşacak zararları yok etmiş oluruz.

Dişlere Dikkat!

Dondurmanın dişlere verdiği zarar soğuk olmasından kaynaklanır. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecekler dişlerimize zarar verir. Diş minelerini kötü etkiler. Dondurma yedikten sonra ardından su içilmesi ağız içindeki soğuk havayı hafifleteceği için dişlerin soğuktan kötü etkilenmesini önleyecektir.

İnek Sütüne Alerjisi Olanlar Keçi Sütü İle Yapılmış Dondurma Tüketebilirler!

Dondurmanın yapılış çeşitleri vardır. Farklılıkları vardır. Meyvelisi ya da değişik sütten yapılmış bir çok çeşitleri bulunur. İnek sütü sevmiyor ya da allerjiniz varsa keçi sütünden yapılmış dondurmaları tercih edilebilirsiniz.

Dondurmanın Son Tüketim Tarihine Dikkat!

Dondurma alırken, her yiyeceklerde olduğu gibi özellikle süt ürünlerinde ki yiyeceklerin son kullanım tarihine daha dikkat etmelisiniz. Son tüketim tarihini geçirmiş süt ürünleri almak çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Zehirlenmelere neden olabilir. Aman son tüketim tarihine ve saklama koşullarına dikkat edin.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız