Çatlak ve Kuru Topuklar Nasıl Güzelleşir

Ayak sağlığına yeterince özen göstermiyoruz. Oysa yazımızda belirteceğimiz ufak işemleri yaparsak ayak topuklarımız çatlamaz ve kurumaz. Çatlak ve kuru topuk oluşumuna engel olabiliriz. Ayak topuklarının çatlamasını ve kurumasını nasıl önleriz, yöntemleri nelerdir hemen bahsedelim.

0 752

Ayak bakımına çok önem vermiyoruz. Ayaklarımızı kötü ayakkabılar giyerek bozabileceğinizi biliyormusunuz. Genellikle çatlak ve kuru topuklar ayakların nemsiz olmasından kaynaklanır. Ayaklarımızı ne yaparsak kurur ve çatlar onu bilmeliyiz ki ayak topuklarımızın çatlamasından ve kurumasından koruyabiliriz.

Ayaklarımıza Ne Yaparsak Topuklarımız Kurur ve Çatlar

  • Ayaklarımızı nemlendirmezsek,
  • Ayaklarımıza sıcak su ile uzun süre temasda bulundurmak. Uzun sıcak bir banyo yapmak ayakların kurumasına ve topukların çatlamasına sebep olur.
  • Kullanılan sabunların kuru olması.
  • Kötü hayat şartları, bakımsızlık.
  • Sert hava ilklimi.
  • Yanlış ayakkabı seçimi. Özellikle topuk kısmı açık olan ve tabanı ince olan ayakkabı giymek.
  • Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı.

Çatlak Topuk Tedavisi

Topuklarınız çatladı ise önce dermataloğa gitmenizi tavsiye ederiz. Evde çatlak topuk tedavisi için vazelin uygulayın. Ilık ve güzel bir banyodan sonra topuklarınıza vazelin sürün. Bu işlemi gece uygularsanız daha iyi olur. Akşam ılık bir banyodan sonra çatlak topuklarınıza bolca vazelin sürün. Ardından pamuk cinsi bir çorap giyin. Çorabınızın pamuk olmasının sebebi, pamuk nefes alan bir dokumadır. Sabaha kadar böyle durun. Bizler uyurken vücudumuz doğal yenilenme çalışmalarına gireceği için, topuklarınız da aldığı nemlendirici ve yağ içeriği olan vazelin ile çatlak topuk tedavisine geçecektir.

Ayaklarınız İçin Günlük Bakım

Ayak Topuğu Çatlaklarını ve Kurumasını Nasıl Önleriz, Ayak Topuklarını Nemlendirmek ve Yumuşatmak İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Ayaklarınızı yıkarken sert sabun kullanmayın. Aşırı kimyasal içeren, kokulu, parfümlü sabunlar, cildi kurutur. Sabun seçiminiz doğal, kokusuz, parfüm içermeyen ve yumuşak olmalıdır.

Ayak topuklarınızı asla fırçalamayın. Topuklarınıza yapacağınız fırça gibi işlemler zamanla topuğunuzun soyulmasına güçsüzleşmesine sebep olur. Siz hiç o tür işlemlere girmeyin. Kuru ise akşamları ya da sık sık vazelin sürüp nemlendirmeye çalışın. Ayak topuğu çatlaklarını ve kurumasını basit işlemlerle önleyebilirsiniz.

Ayak Topuklarının Çatlak ve Kuru Olmasını Önleme Yöntemleri

catlak topuk tedavisi

Eğer topuklarınız çatlak ise hijyene önem verin. Çorabınız temiz olmalı. Çorap olmadan kirli yerlere basmak, açık ayakkabı giyerek toza ve mikroba karşı korumasız bırakmayın.

Çorap seçiminiz asla sentetik olmamalıdır. Nefes almayı sağlayan pamuklu çorapları tercih edin. Çorapsız ayakkabı giymeyin.

Ayaklarınızı nemsiz bırakmayın. Ayak teninizin kurumasına izin vermeyin. En etkili ürünlerinden vazelini kullanmayı alışkanlık edinin.

Ayak topuklarınıza çok fazla dış etken ile ovmamaya çalışın. Örneğin ponza taşları ile topukları ovmak gibi. Mümkünse böyle bir şey yapmayın. Ayaklarınızı doğal akışına bırakın. Siz temiz nemli ve kötü ayakkabı giymedikten sonra zaten ayak topuklarınız bozulmayacaktır.

Ayaklarınızı hindistan cevizi ve yağ ile de nemlendirebilirsiniz. Kremi sürdükten sonra pamuklu çorap giymeyi unutmayın.

Bir diğer nemlendirme yöntemi ise Vicks. Topuklarınıza yatmadan önce Vicks sürün. Ardından yine pamuklu çorabınızı giyin ve uyuyun. Sabaha kadar nemlendirme ve tedavi işlemlerini vücut uygulayacaktır.

Sürekli kapalı ve tabanları yumuşak ayakkabı giymek ile ayak topuklarınızı farkında olmadan korursunuz.

Bu makaledeki bilgiler tıbbi amaçlı değildir. Sadece bilgilendirmek için yazılmıştır.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız