Atların Sesi Nasıldır, Nasıl Ses Çıkarır, Atların Çıkardığı Sese Ne Denir?

0 1.407

Atların Sesi Nasıldır? Atlar Nasıl Ses Çıkarır? Bir çok kişi, atların sesini çocukken öğrenir. Atlar oldukça sevimli, narin, asil hayvanlardır. Atları izlemek son derece keyif verir. Ayrıca atların koşması ve koşarken, dörtnala dediğimiz koşma anında çıkardığı ses bile çok ahenkli ve dinlerken keyif verir. At, Atgiller familyasına ait otobur, toynaklı memeli hayvanlardır. İnsanların bir çok işlerinde özellikle yük taşıma işinde yardımcıdır.

Atların sesi ruh durumlarına göre değişir. Asil hayvanlar dediğimiz atların erkeğine aygır, dişisine kısrak, yavrusuna tay, yumurtaları çıkarılmış, iğdiş edilmiş olana da beygir denir. Atlar küçük başlı ve kısa kulaklıdır. Yelesi ve kuyruk ucu uzun kıllıdır. Peki bu asil hayvanlar dediğimiz atların çıkardığı ses nasıldır? Atların Çıkardığı Sese Ne Denir? hemen detaylara geçelim.

Atların Sesi Nasıldır?

Atlar, bakımı kolay güzel ve nazik hayvanlardır. Ama belirli bir sesi çıkarırken size ne dediklerini anlarsanız daha keyifli olur. Atlar kişner. Kişneme, atların cinsiyetlerine göre de farklılık gösterir. At her seferinde etrafındaki insanları selamlarken homurdanabilir. Atların horlaması 40 mil uzaklıktan bile duyulabilir. Atların horlaması atın acı içinde olduğu anlamına da gelir. Bu acı bir yaralanma veya enfeksiyon nedeniyle olabilir. Sesi çıkarırken at başını ve kuyruğunu yüksek bir konumda tutar. Dişi ve erkek atlarda ciyaklama nedeni asla aynı değildir. Bir kısrakta tahriş, zorluk veya acı çektiğini gösterir. Bir kısrağın ayağında bir yaralanma olup olmadığını kontrol ederken, acıdığını belirtmek için at ciyaklayacaktır. Erkek bir at ses çıkardığında, başını sallar, burun deliklerini açık ve ağzını kapalı tutar.

Atlar sesi nasıl çıkarır?

At sesi, bağırsağın derin kısmından ve düşük bir tonda gelir. At ağzını kapattığında ve burun delikleri titreştiğinde olur. Atların sığ ve derin iniltileri vardır. İniltiler, atın durumunun ne kadar zor veya iyi olduğuna bağlıdır. Bazı atlar doğal homurdanırlar. Yani bir sorun olmasa bile atın inlemesi normaldir. At mutludur ama üzerine bindiğinizde at homurdanacaktır..

Sadece aslanların kükrediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Atlarda kükreyebilir. At eğer kükrerse, bir terslik olduğu düşünülür. Çığlık, kükremeye benzer. Bir kükreme sesinden daha yüksektir. Kükreme gibi atlarında çığlık attığını duymak çok nadirdir. Atlar, ağzı açıkken çığlık atacaktır. Kulakları dik olacak. Atın çığlık atması acı veya tehlike içinde olduğunu gösterir. Ayrıca, bu çığlık sesi rahatsız edici geldiğinden fark hemen anlaşılacaktır. İki at dövüşürken birinin hatta ikisinin de çığlık attığını duyarsınız. Bu durum dövüşü kaybettiğini ve yaralandığını gösterir. Bundan sonra, iki at artık barışçıl hale gelecektir.

Atın iç çekmesi aynı zamanda atın yorgun olduğu ve onu rahatsız eden bir aktiviteden kurtulduğu anlamına gelir. Ve insanlar gibi, bir at da ruh halinin donuk olduğunu göstermek için inler. Her at iç çekemez.

Atların Sesi Nasıldır
Atların Sesi Nasıldır

Atların Çıkardığı Sese Ne Denir?

Bir atın çıkardığı sese kişneme denir.

At Sesi Nasıldır?

Atlar kişneme olarak ses çıkarırlar. Atların çıkardıkları sesii birkaç farklı nedenden dolayı çıkarırlar. Bir atın kişnemeye veya kişnemeye meyilli olmasının en büyük nedeni, bir insan veya at arkadaşı görmekten heyecan duymalarıdır. Atların bir insan yada arkadaşını gördüğü zaman kişnemesi onların aslında misafirperver olduklarınıda gösterir. Atlar ayrıca diğer atların dikkatini çekmeye veya bulmaya çalışırken kişnemekte veya kişnemektedir. Bir atın bu sesi çıkarmasının bir başka nedeni de, başka bir atın veya yakın bir insan arkadaşının yanından ayrıldığında ayrılık kaygısını yatıştırmaya yardımcı olmaktır.

Horlama, at iletişiminin olumlu bir şekli olarak düşünülür. Bir at horlama sesi çıkardığında, etrafındakilere mutlu ve memnun olduklarını bildirirler. Horlamaya tipik olarak, hışırtılı bir kuyruk ve sakin bir yüz tepkisi gibi diğer olumlu iletişim biçimleri eşlik eder. Atlar genellikle şu gibi durumlarda horlarla. At en sevdiği tedaviye eriştiğinde, tımar edilirken ve sadece ara sıra gördükleri çiftlik hayvanı arkadaşlarını selamladığında horlama sesi çıkarabilirler.

At sesi, At Kişnemesi, At kişnemesi Sesi, Kişneme Sesi, Horse Sound, Horse Neighing

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız