Yumurta Saç Maskesi Tarifi, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 356

Yumurta Saç Maskesi Tarifi. Faydaları ve Yan Etkileri Yaşam tarzları yüzünden saçlar zamanla yıpranır, matlaşır, saç uçları kırılır. Beslenme ve hava kirliliği saçların zamanla kötüleşmesine, matlaşıp, zayıflamasına sebep olur. Saçların bu gibi hasarlardan korumak için yapılacak en önemli ilk adımlardan biri protein açısından zengin bir beslenmedir. Bunun dışında saçlara uygulanacak saç maskeleride saçların canlanmasına, güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Yumurta saç maskeleri saç foliküllerini uyarmaya, saçı parlaklaştırmaya, kabarmayı azaltmaya ve saçın genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Yumurta akı, saç derisini besleyen ve saçları güçlendiren zengin bir protein kaynağıdır; zengin bir yağ kaynağı olan yumurta sarısı ise saçları yumuşatır. Yumurta zeytinyağı saç maskesi haftada 1 kullanılır. 3-4 haftada etkisini gösterir. Saçta yarım saat bekletilir ardından durulanır.

Yumurta Saça iyi gelir mi?

Yumurtanın sarısı saçı güçlendiren kükürt bakımından zengindir. Yumurtanın tüm yağı yumurta sarısında bulunurken, yumurtanın beyaz kısmında önemli amino asitler içeren yoğun protein bulunur. Yumurtanın beyaz kısmı yağlı saçlara uygunken, yumurta sarısı kuru saça sahip kişiler için daha faydalıdır. Sarısı ve beyazı ile bütün yumurta uygulaması da dengeli bir profile sahip saçlar için besleyici etkiye sahiptir.

Evet , Yumurta Saça iyi gelir. Sebebi ise yumurta zengin bir protein kaynağıdır ve saç foliküllerini güçlendiren diğer bazı temel besin maddeleridir. Yumurtanın saça faydası üzerine yapılan bir araştırmaya göre tavuk yumurtası, alopesi için etkili ve güvenli bir tedavi olarak kullanılabilecek bir saç büyüme faktörü içerir. Yumurtalar, saç köklerini uyaran ve hücre büyümesini artıran, saç dökülmesinin yönetilmesine yardımcı olan suda çözünebilen peptitler içerir.

Yumurta Saça iyi gelir mi
Yumurta Saça iyi gelir mi

Yumurta akı, saç büyümesi ve saç dökülmesini azaltmak için gerekli olan protein, biyotin ve lutein ve zeaksantin gibi antioksidanları içerir. Vücudumuzda A vitamini eksikliği saçta dökülmelere sebep olur. Yumurta A vitamini bakımından zengin olduğundan, saç dökülmesine iyi gelecektir. Yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri, saça nem sağlamada ve saç dökülmesini azaltmada faydalıdır. Yumurta, saç uzamasını hızlandırmaya yardımcı olan riboflavin, niasin, potasyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerce zengindir. Saç Maskesi

Protein bakımındanda oldukça güçlü olan yumurta, saça canlılık ve güç verecektir. Ayrıca yumurta %5’ini çinko içerdiğinden saçların sağlıklı olmasında ve saç kırılmalarının azaltılmasında da faydalı olacaktır. Yumurtalarda bulunan lesitin adı verilen özel bir yağ, saçın nemlendirilmesine yardımcı olabilir. Bu yağ aynı zamanda bazı kozmetik saç ürünlerinin de bir bileşenidir. Alternatif sağlık uzmanları genellikle bu nedenlerden dolayı kuru, yıpranmış saçlar için yumurta sarısının kullanılmasını önermektedir.

Yumurta Saç Maskesi Tarifi, Yumurta Maskesi, Saç Maskesi

Saça sadece yumurta sarısı sürmenin yanı sıra, parlaklığı ve yumuşaklığı artırmak için yumurta sarısı karışımına farklı malzemeler de ekleyebilirsiniz. Bazı doğal güzellik uzmanları yumurta sarısının, saçı nemli ve yumuşak tutmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar. Aşağıda saç tipinize göre evde yapabileceiğiniz bir kaç yumurtalı saç maskesi tarifleri yer almaktadır.

Yumurtayı saçlarınızda en kolay maske formunda kullanabilirsiniz. Norma saçlar için yumurtayı bütün halde, kuru saçlar için sarısını ve yağlı saçlar için beyazını kullanmanız öneriliyor. Yumurtayı kullanmadan önce yumurtanın hangi kısımlarının saç tipinize uygun olduğunu bilmelisiniz. Özellikle yumurta sarısı, kuru bukleleri besleyerek ve saçın doğal parlaklığını korumasına yardımcı olarak doğal saç nemlendiricileri görevi görür, parlaklık verir. Yumurta Maskesi

Saçın yaklaşık %70’i protein olduğundan, yumurtalarda bulunan protein, saçınızın yapısındaki hasar görmüş keratin boşluklarının yeniden onarılmasına yardımcı olabilir. Keratin’in bu şekilde onarılması, hasarlı saç tellerinin iyileşmesine ve genel olarak daha sağlıklı saçların desteklenmesine yardımcı olur.

 1. Yumurta ve Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi Tarifi : Kuru ve Kıvırcık saçlar için: Her saça uygulayabilirsiniz fakat bu saç maskesi aynı zamanda kıvırcık ve dalgalı saçlar için de en iyi sonucu verir. Kuru ve Kıvırcık saçlar için çok uygundur. Bir kasede yumurtayı çırpın. Üzerine birkaç damla veya bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Saçınızı nemli hale getirmek için bir miktar su püskürtün ve yumurta saç maskesini fırçayla veya ellerinize uygulayın.
 2. Yumurta ve Lor Maskesi: Lor B5 vitamini açısından zengindir. Kafa derisi ve kepeği azaltmak için uygulanabilir. Çırpılmış bir yumurtaya 2-3 yemek kaşığı lor ekleyin. İyice karıştırıp saçınıza 15-20 dakika uygulayın.
 3. 2 ila 3 tam yumurtayı 2 ila 3 damla limon suyuyla karıştırın, bu maskenin “yumurta” kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Karışımı köpük köpük olana kadar çırpın. Yumurta karışımını ellerinize sürüp saçlara dağıtarak saça uygulayın. Saçınızı duş başlığıyla örtün. Yaklaşık 20 dakika bekletin. Bu süre zarfında yumurta karışımı kuruyacak ve dokunulduğunda yapışkan bir his verecektir.
Saç Maskesi
Saç Maskesi

Yumurtayı soğuk veya soğuk suyla durulayın. Sıcak suyla durulamak yumurtanın saçta topaklanmasına neden olabilir. Bu önemli bir sorun olmasa da yumurtanın dışarı çıkması için birkaç kez yıkama gerekebilir. Saçları normal şekilde şampuanlayın ve bakım yapın. Saç bakımını ayda bir veya iki kez tekrarlayın.

 • Saç Dökülmesine Karşı Yumurta Maskesi: Saç dökülmesini azaltmak için zeytinyağı ve yumurta saç maskesini kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, saç dökülmesine faydalı bir bileşik olan oleuropein içerir. Araştırmaya göre oleuropeinin topikal uygulanması saç köklerini uyararak anajen veya saç büyüme fazını tetikleyerek saç dökülmesini azaltıyor.
 • Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yumurta Maskesi: Malzemeler: 2 adet yumurta sarısı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 fincan su.
  Hazırlanışı: 2 adet yumurta sarısı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını cam bir kabın içinde iyice karıştırın. Malzemeler iyice karıştıktan sonra suyu ilave edin ve tekrar karıştırın. Karışımı saçlarınızın tamamına uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. 15 gün arayla uygulayacağınız bu yumurta maskesi saç dökülmesini önleyecektir.
 • Yumurta Akı Saç Maskesi: İki yumurtanın beyaz kısımlarını ayırın. Ayırdığınız yumurta aklarının üzerine 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin. Yumurta akı ve yağı karıştırıp doğrudan saçınıza uygulayın. Karışımı saç köklerinden saçın ucuna kadar yedirin. Geniş bir tarakla saçınızı tarayın. Karışımı saçınızda 20 – 25 dakika bekletin ve ardından şampuan ve soğuk suyla yıkayın.
 • Saç Uzaması İçin: 2 yumurta akı, 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 4 yemek kaşığı badem yağını karıştırın saçınıza bu karılşımı yedirin. Bu tarifi tarifi haftada iki ila üç kez yapabilirsiniz.
 • Yumurta aklarını, hindistancevizi yağını ve badem yağını bir kaseye dökün: Malzemeleri tamamen birleşene kadar karıştırın. Maskeyi saç derinize ve saçınıza nazikçe uygulayın. Yumurta maskesini soğuk su ve şampuanla yıkayın ancak herhangi bir saç kremi kullanmayın.
 • Hasarlı Saçlar İçin Yumurta Saç Maskesi: Bal içeren yumurtalı saç maskesi kullanmak, her bir saç kökünü güçlendirerek ve nemi hapsederek hasarlı saçlarınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır. Malzemeler: 1 yumurta, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı bal. Hazırlanışı: Yumurtayı, zeytinyağını ve balı küçük bir kasede karıştırın. Karışımı saçınızın uçlarına uygulayın. Saçınızı duş başlığıyla örtün. Malzemelerin iyice emilmesi için yaklaşık 20 dakika bekleyin. Karışımı yıkayın ve saçınızın açık havada kurumasını bekleyin.
 • Saç Düzleştirici Yumurta Maskesi: Isı kullanarak saçlarını düzleştirmeye çalışanlar için daha doğal yoldan saç düzleşmesine yardımcı olacak maske malzemeleri. 1 yumurta, 1 bardak süt. Yumurtayı bir kasede çırpın. Sütü kaseye ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı saçınıza yayın ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Sıvının sızmaması için saçınızı duş başlığıyla kapatın. Karışımı yaklaşık 20 dakika bekletin. Karışımı soğuk su ve şampuanla durulayın.
 • Yağlı Saçlar İçin Yumurta Maskesi: Malzemeler: 2 yumurta akı,1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1/2 çay kaşığı tarçın. Yumurta aklarını, balı, zeytinyağını ve tarçını bir kasede kalın bir macun oluşana kadar karıştırın. Maskenin saç derinize eşit şekilde yayılmasını sağlamak için maskeyi parmaklarınızla uygulayın. Karışımı uyguladıktan sonra duş başlığını takın. Malzemeler kurumaya başlayana kadar maskeyi yaklaşık 20 dakika bekletin. Maskeyi saçlarınızdan durulayın. Saçınızın dokusuna göre şampuan kullanın ve tekrar durulayın.
 • Kıvırcık Saçlar İçin Yumurta Maskesi: Malzemeler: 2 yumurta, 10 damla lavanta yağı, 10 damla kuşburnu yağı, 1 çay kaşığı limon suyu. Küçük bir kapta yumurtaları, lavanta yağını, kuşburnu yağını ve limon suyunu birleştirin. Karışım köpük köpük oluncaya kadar malzemeleri çatalla çırpın. Maskeyi saçınıza eşit şekilde uygulayın. Saçınızı duş başlığıyla örtün. Maskenin sihrini yaklaşık 20 dakika boyunca göstermesine izin verin. Maskeyi duşta soğuk su, şampuan ve saç kremi ile durulayın.
 • Parlaklığı Artırmak için Yumurta Saç Maskesi: Malzemeler: 1 yumurta sarısı, 1 çay kaşığı hintyağı. Malzemeleri küçük bir kapta karıştırın. Karışımı saçınıza kökten uca kadar uygulayın. Maskenin yaklaşık yarım saat kadar nüfuz etmesine izin verin. Maskeyi soğuk suyla durulayın. Saç gövdesini kapatmak ve parlaklığını korumak için durulamayı hızlı bir şekilde buz gibi soğuk su ile bitirin.
 • Saç Dökülmesine Karşı Yumurta Maskesi: Malzemeler: 1 yumurta, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı limon suyu. Hazırlanışı: Yumurta ve yoğurdu bir kapta birleşene kadar çırpın. Limon suyunu dökün ve diğer malzemelerle karıştırın. Karışımın saçınızı tamamen kapladığından emin olarak maskeyi saçınıza uygulayın. Maskeyi yaklaşık 30 dakika bekletin. Saçınızı soğuk suyla yıkayın. Saçınızı açık havada kurumaya bırakmadan önce bakım yapın.
 • Saçları Güşlendirmek için Yumurta Maskesi: Malzemeler: 1 adet yumurta sarısı, 1 fincan zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı lanolin, 3 damla limon suyu, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı ısırgan otu. Hazırlanışı: Zeytinyağı ve lanolini benmari ısıtın ve ardından içine papatya ve ısırgan otunu ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı süzün. Yumurta sarısıyla limon suyunu ayrı bir kapta çırpın, karışıma ilave edin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinize ve tüm saçınıza iyice sürün. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlayın. Saçlarınıza güç verecek bu yumurta maskesini 15 gün arayla uygulayabilirsiniz.
 • Saç Kepeği İçin Yumurta Maskesi: Saç kepeklerine karşı bu harika yumurta maskesini uygulamadan önce, kepeği sadece maskeyle tedavi edemeyeceğinizi unutmayın. Malzemeler: 2 yumurta, 3 damla çay ağacı yağı, 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı. Hazırlanışı; Yumurtaları, çay ağacı yağını ve hindistancevizi yağını bir kasede pürüzsüz bir karışım haline gelinceye kadar karıştırın. Maskeyi saçınıza, her bir teli kökten uca kadar tamamen kaplayacak şekilde uygulayın. Malzemelerin yaklaşık 30 dakika kadar demlenmesine izin verin. Maskeyi saçlarınızdan soğuk su ve sülfatsız şampuanla yıkayın.

Yumurta Saç Maskesi Faydaları Neler?

Saç uzamasını hızlandırır. Saç dökülmesini engeller. Saç tellerinin esnekliğini arttırır. Saçlara parlaklık ve canlılık verir. Yıpranmış saçları onarır.

Yumurtalı Saç Maskesinde Kullanılan Diğer Ürünlerin Neye iyi Geldiği:

 • Hindistan cevizi yağı: Derinlemesine bakım sağlar.
 • Limon suyu: Saç derisini temizler.
 • Yoğurt: Saç dökülmesine karşı savaşmak için zayıf telleri onarır.
 • Zeytinyağı: Saçları güçlendirirken ve yumuşatırken saç derisini eksfoliye eder.
 • Muz: Kabarmayı giderir.
 • Aloe vera: Donuk saçları nemlendirir Bal: Hasara ve kırılmaya karşı direnç oluşturur.
 • Avokado yağı: Hasarı önlemek için saç kütikülünü kapatın.
 • Tarçın: Saç büyümesini teşvik etmek için kafa derisi dolaşımını artırır.
 • Elma sirkesi: Pullanmayı azaltır.
 • Çay ağacı yağı: Kepeği yatıştırır.
 • Kabartma tozu: Eski ürünün saç derisini temizler.

Saça Yumurta Maskesini Uygulayacaksanız Aşağıdaki Bilgileri Mutlaka Okuyunuz.

Saçınızdan yumurta maskesini yıkadığınızda, ne pahasına olursa olsun sıcak su kullanmaktan kaçının. Saçınızı sıcak suyla durulamak yumurtanın pişmesine neden olabilir, bu da yumurta kokusunun saçınızdan kurtulmasını neredeyse imkansız hale getirir. Öte yandan yumurta maskesini durulamak için soğuk su kullanmak, yumurtanın ham, kokusuz formunda kalmasını sağlar.

Yumurtanın Tamamını Kullanın. İdeal olarak, saç maskesi karışımınızda hem yumurta beyazını hem de yumurta sarısını kullanmak isteyeceksiniz çünkü yumurtanın her iki kısmı da çeşitli faydalar sunar. Daha spesifik olmak gerekirse, yumurta sarısı aşırı nemlendirme faydaları ve çok çeşitli besinler sağlar. Bununla birlikte, yumurta akı da, saç derinizin taze ve temiz kalmasına yardımcı olan güçlü protein ve bakteri yiyen enzimler sağladığından, kendi açılarından da aynı derecede faydalıdır.

Evde saç maskenizde yumurtanın tamamını mı yoksa sadece bir kısmını mı kullanacağınıza karar vermeden önce saç tipinizi bilmek önemlidir. Saçınız yağlı tarafa düşme eğilimindeyse, sadece yumurta akı kullanmaya devam edin. Alternatif olarak, saçınız kuruysa veya ciddi şekilde hasar görmüşse, ekstra dozda mineral ve nem almak için yumurta sarısı saç maskesi kullanmaya odaklanın.

Saç maskenizden mümkün olduğunca fazla besin almak istiyorsanız tariflerinizde çiftlikten taze serbest gezinen yumurtaları kullanın. Bu yumurtalar normal yumurtalara göre daha az kimyasal ve zararlı katkı maddesi içerir, bu da saçınıza daha fazla besinsel fayda sunmalarını sağlar.

Saça Uygulanan Yumurta Maskesinin Oluşabilecek Yan Etkileri ve Zararları

Saça yumurta maskesi uygulamak, saç derisinde kaşıntı ve iltihaplanmaya yol açan alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Bu nedenle yumurta saç maskesini saç derinize uygulamadan önce bir yama testi yapmak daha iyidir.

Saça Yumurta Sürmenin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir? Faydaları ve Zararları Nelerdir

Yumurta saç sağlığını iyileştirmek için faydalı bir doğal ilaç olsa da, bunları saçınıza uygularken dikkate almanız gereken bazı potansiyel dezavantajlar, sınırlamalar ve yan etkiler vardır. Saç bakımlarına eklerken taze yumurta kullanın. Alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için yumurtalara karşı kişisel alerjilere karşı dikkatli olun. Yumurta maskesini başın tamamına uygulamadan önce kafa derisinin küçük bir bölümünde yama testi yapın. Yumurta sonrası durulamayı mutlaka soğuk su ile yapın.

 • Yumurtalar Yağlı Görünüme Neden Olabilir : Yumurta uygulaması toz ve döküntüleri çekerek saçın yağlı ve kirli kalmasına neden olabilir. Uzun süreli uygulama, düzenli yıkamayla dağılmayı reddeden hoş olmayan bir kokuya bile neden olabilir.
 • Alerjik Reaksiyona Neden Olabilir: Yumurta bazlı saç maskelerini rutinlerine sıklıkla dahil edenler için alerjik reaksiyon potansiyeli yüksektir. Kızarıklık ve kel alanlar gibi kafa derisi alerjilerinin semptomlarının tanınması çok önemli hale gelir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar belirgin bir olasılıktır ve özellikle bilinmeyen alerjisi olan kişiler için dikkatli olunması gerekir.
 • Saç Derisinin Kurumasına Neden Olabilir: Paradoksal bir şekilde, besin açısından zengin yumurta sarısı saçlar için beklenmedik bir soruna, kuru saç derisine yol açabilir.
 • Saçın Kırılganlığı ve Sertleşmesi: Yumurta maskesini uygun süresinden daha fazla bekletmek saça iyi gelmez aksine uzun süre maskeyi saçta bekletmek, saçın sertleşmesine ve kırılganlaşmasına neden olabilir, bu da tedavi sonrasında yumurta maskesi kalıntılarının yıkanmasını zorlaştırır.
 • Enfeksiyon Riski : Çiğ yumurtaların salmonella enfeksiyonlarına yakalanma riski taşıdığının farkında olmak önemlidir. Bu enfeksiyonlar özellikle rahatsız edici olabilir ve yumurta bazlı saç tedavilerinin nadiren düşünülen bir yan etkisidir. Bu riski etkili bir şekilde azaltmak için taze yumurta kullanılması ve saç maskelerinde miktarının sınırlandırılması tavsiye edilir.
 • Su Sıcaklığı: Durulama sırasında kullanılan suyun sıcaklığı zorlayıcı olabilir ve yumurtanın saça uygulanmasının bir yan etkisine dönüşebilir. Sıcak su saçtaki yumurtayı yanlışlıkla pişirebilir ve çıkarılmasını son derece zorlaştırabilir.
 • Hoş olmayan Koku: Yumurtaların hoş olmayan güçlü ve belirgin bir kokusu vardır. Bu koku bazen yıkandıktan sonra bile saçta kalabilir.
 • Her saç tipine uymaz: Yumurta karışımı, özellikle iyice durulanmazsa saçın yapışkan olmasına ve yönetilmesinin zor olmasına neden olabilir. Saçı aşırı hasar görmüş kişilerde yumurta, saçın sağlığına kavuşması için tek başına yeterli olmayabilir ve başka tedaviler veya ürünler gerekebilir.
Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız