Yumurta Alırken Üzerindeki Numaraya Dikkat, Yetiştirme Metodu Kodu

0 901

Yumurta alırken bir kaç püf noktasından bahsedeceğiz. Yumurta Alırken Üzerindeki Numaraya Dikkat. Yeni tebliğe göre yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Yumurta kullanırken birkaç püf noktasını sizlerle paylaşmak istedik. Yumurta en sağlıklı ve en doyurucu besinlerden biridir. Yumurta kullanırken bir kaç püf noktasını bilmemiz gerekiyor. Bilmemiz gereken püf noktaları nelermiş hemen yazalım.

Yumurta çok zengin protein kaynağıdır. 100 gram haşlanmış yumurtada tam 13 gram protein bulunur. Yumurtada A ve D vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve demir bulunur. Hergün tüketmemiz gereken önemli besinlerden biridir.

Yetiştirme Metodu Kodu Olmayan Yumurtaya Dikkat?

Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor ?

Yumurta Alırken Üzerindeki Numaraya Dikkat,

Yeni tebliğe göre, yumurta üzerindeki numara, kod, 0,1, 2 ve 3 numarası ile başlayacak. Kaliteli ve iyi yumurta seçmek için, yumurtanın üzerindeki kodlara, numaralara dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli ve iyi yumurta üzerindeki sayılarda gizli.

Eskiden yumurtaların üzerinde TR ile başlar ve ardından ilin plaka kodu ve devamında kümes işletme numarası vardı. Artık yeni tebliğe göre bakanlık yumurtaların üzerine bir kaç sayı daha eklenmesini istedi. Eklenen bu sayılar yumurtanın kalitesini belirleyecek. Yeni tabliğe göre artık yumurtalar 0,1, 2 ve 3 olarak başlayacak. Peki bu sayıların anlamları nedir? Yumurta üzerindeki numaralar ne anlama geliyor. Hemen yazalım.

Yetiştirme Metodu Kodu Olmayan Yumurta Satılamayacaktır

Yumurta Tavuk Yetiştirme Metodu Kodu
Yumurta Tavuk Yetiştirme Metodu Kodu

Yumurtalar kalitesine göre kodlanarak tüketicinin nasıl bir kalitede yumurta tükettiğini bilme hakkına göre yeni tebliğ hazırlanmıştır. Üzerinde yumurtanın hangi tavuk yumurtası olduğunu belli etmeyen, yani üzerinde kodu ( numarası) olmayan yumurta satılamayacaktır.

Tüketicinin köy yumurtası adı altında, farklı yumurta tüketmesine engel olunması için alınan bir karardır. Aldatılmaların önüne geçilecek. Tüketicilerin tavuğun nerede yetiştirildiğini bilerek yumurtayı satın almaları, “köy yumurtası” adı altında aslında daha farklı yumurta aldıkları gözlenmiştir. Bu tür aldatılmaların önüne geçilmesi için yumurtalara Yetiştirme Metodu Kodu eklenmiştir. Tüketicilerin, yumurta üzerinde hiç bir kod, numara bulunmayan yumurtaları satın almamaları isteniyor.

0 Numaralı Kod ile Başlayan Yumurta Ne Anlama Geliyor?

Yumurtanın Organik üretildiğini gösterir. Tavuğun yemi organiktir. Tavuğa hormon uygulanmamıştır. Yumurtaların içinde en sağlıklı olan ve en pahalı olan yumurtadır.

1 Numaralı Kod İle Başlayan Yumurta Kodu

Gezen tavuk yumurtası kodudur. Tavuğun rahatça gezebildiği alan vardır. Bu yöntemle hormon ve GDO’suz yem kısıtlaması yoktur.

2 Numaralı Kod İle Başlayan Yumurta Kodu

Kümes içinde dolaşan dışarıya çıkmayan tavuklardır. Geniş bir kümes içinde gezerler. Alanları belirlidir. 2 numaralı kodla başlayan yumurtanın tavuğuna yem ve hormon konusunda bir kısıtlama getirilmemiştir.

3 Numaralı Kod İle Başlayan Yumurta Kodu

En sağlıksız yumurtadır. Bu yumurtanın sahibi olan tavuklar kafeste büyürler.

Yumurta Tüketirken Bilmeniz Gereken Püf Noktaları Nelerdir?

 • Yumurtayı buzdolabında saklayınız.
 • Dışı kirli yumurtayı yıkamadan dolaba koymalısınız. Yumurta yıkandığı zaman dış tarafındaki bakteriler yumurta kabuğundaki gözeneklerden içine girer.
 • Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için içi su dolu bardağın içine yumurtayı atın. Yumurta bardağın dibine batıyorsa tazedir. Su üzerinde yüzen yumurta bayattır.
 • Yumurtayı kırdığınızda tencere içine düşen minik yumurta kabuklarını kolayca almak için parmağınızın ucunu ıslatın. Islak parmak ucunu, tencerenin içine düşen ufak yumurta kabuğuna hafifçe değdirin. Hemen kabuk elinize yapışacaktır. Böylelikle kırık yumurta kabuklarını kolayca tencereden alabilirsiniz.
 • Haşlanmış yumurtayı kolayca soymak için haşlama suyuna bir tutam karbonat ya da 1 tatlı kaşığı sirke ekleyin.
 • Birden fazla haşlanmış yumurtayı soymak için hepsini su dolu kabın içine koyun ve çalkalayın. Yumurtalar kabuklarından kolayca ayrılacak, kolayca soyulacaktır.
 • Rafadan yumurta 3, katı yumurta ise 15 dakika haşlanır.
 • Yumurtayı çok fazla pişirmemek gerekir. Pişme süresi uzayan yumurta yeşerir. Bu da yumurtanın içindeki vitamin ve minerallerini kaybetmiş anlamına gelir.
 • Harika bir sahanda yumurta yapmak için öncelikle sahanı ısıtın. Sonra tavaya sıvı yağı koyun. Yağ kızdıktan sonra yumurtayı kırın. Yumurtanın lezzetli olabilmesi için beyazı pişmeden tuzunu ve karabiberini dökün. Yumurtayı hiç karıştırmadan 2 dakika pişmesini bekleyin. Kenarları kızarmaya başlayan yumurta pişmiştir. Ateşten indirip artık yiyebilirsiniz.
Sahanda yumurta pişirmenin puf noktası
Sahanda yumurta pişirmenin puf noktası
 • Yumurtaları güzelce çırptıktan sonra içine süt koyarsanız daha lezzetli ve güzel pişecektir. Sertleşene kadar pişirmeyin. Ocağın altını kapattığınızda bile yumurta varolan sıcaklıkla pişmeye devam edecektir.
 • Omlet yaparken diğer malzemeleri yumurtayı içine dökmeden önce güzelce pişirin. Pişen malzemelerin üzerine yumurtayı dökerseniz daha güzel pişecektir.
 • Yumurtanın nereden geldiğine önem vermelisiniz. Yumurta üzerindeki kodlara bakmayı ihmal etmeyin. Tekrar yazalım.
 • Yumurta üzerinde ki kod 0 ile başlıyorsa organik,
 • 1 ile başlıyorsa (free range) serbest dolaşan,
 • 2 ile başlıyorsa kümeste kafessiz yetiştirilen,
 • 3 ile başlıyorsa kümeste kafeste yetiştirilen tavuk anlamına gelir. 3 ile başlayan yumurtaları asla almamalısınız.
Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız