Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Kimdir, Nereli?

0 141

Alper Gezeravcı Kimdir? İlk Türk astronot olan Alper Gezeravcı kim ve nereli olduğu merak ediliyor. Uzay yolculuğu ile gündeme gelen Alper Gezeravcı Türkiye’nin ilk astronotudur.

Bir doğa tutkunu olan Alper Gezeravcı Kimdir? sorusunun kısaca yanıtı şudur. Alper Gezeravcı, Uzaya yolculuk eden ilk Türk astronotudur.

Alper Gezeravcı Kimdir?

Mersin’in Silifke ilçesinde 1979’ yılında dünyaya gelen Alper Gezeravcı bir savaş pilotudur. İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson ABD Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. F-16 Pilotu – Standardize Filo Akademik Kol Komutanı olarak görev yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan Alper Gezeravcı, Türk Hava Yolları’nda yedi yıl kaptan pilotluk yaptı. Ayrıca Alper Gezeravcı, aralarında F-16’nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş yaparak büyük bir uçuş tecrübesine sahiptir.

Alper Gezeravcı, Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana’daki 10’uncu Üs Komuta Birimi’ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol uçuşları öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu. Alper Gezeravcı, askeri eğitimi sayesinde çok sayıda hayatta kalma kursuna katıldı, çeşitli görevlere gönderildi.

Alper Gezeravcı Nereli?

Alper Gezeracı Mersin Silifke’de dünyaya geldi.

Alper Gezeravcı Nereli
Alper Gezeravcı Nereli

Alper Gezeravcı Uzayda 14 gün geçirecek

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Alper Gezeravcı, Ocak ayındaki fırlatmanın ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün uzayda kalacak, 13 farklı bilimsel deneye imza atacak. Alper Gezeravcı, mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması, katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda araştırılması gibi alanlarda bilimsel projeler üzerinde deneyler yapacak.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız