Kulağı Pamuklu Çubuk İle Temizlemek Zararlı mı?

0 388

Vücudun tümü olduğu gibi, kulağımızında mükemmel bir yapısı bulunmaktadır. Kulağı Pamuklu Çubuk İle Temizlemek Zararlı mı? ya da pamuklu kulak çubuğu gerçekten kulakları temizler mi ya da zararı varmı diye çok kafaları kurcalar. Bir çok kişi banyodan sonra ya da arada mutlaka pamuklu kulak çubuğu ile kulaklarını temizler. Kulağın kaşınmasında bile hemen pamuklu kulak çubuğuna başvururuz.

Aslında çokda keyif veren bu durumun, kulak için zararı bulunmaktadır. Çünkü kulak içinde koyu sarı ve açık kahverengi kaygan ve bir sıvı oluşur. Vücudun kendisinin yaptığı bu doğal sıvı, kulak için oldukça yararlıdır.

Açık kahverengi ve koyu sarı şeklinde ki bu sıvıya serumen denilmektedir. Halk dilinde kulak kiri olarak bilinir. Bu salgının fazla olması kulak tıkanıklığına sebebiyet verebilir.

Pamuklu Kulak Çubuğu Zararlı mı?

Pamuklu Kulak Çubuğu, Zararlı mı
Pamuklu Kulak Çubuğu, Zararlı mı

Kulak genellikle pamuklu kulak çubuğu ile temizlenir. Aslında temizlerken farkında olmadan kirleri kulak derinliğine doğru itebiliyoruz. Bu da zamanla kulakta tıkanmalara sebep olabilir. Kulak Çubuğu Zararlı mı? diye soranlar için dikkatsiz bir biçimde kulak çubuğunu kullanmak kulağa zarar verir.

Bu yüzden Kulağı Pamuklu Çubuk İle Temizlemek Zararlı mı sorusuna evet diyoruz. Kulağın içinde serumen denen bu sıvının kulağa faydası olduğunu ve doğal sıvı olduğunu söylemiştik. Bu salgıyı temizlediğimiz zaman, kulak kurur ve kaşınmalara sebep olur.

Kulak Yapısı
Kulak Yapısı

Kulak içindeki kirler hiç temizlenmese dahi zamanla kulağın doğal yapısından dolayı, zaten kirler kendiliğinden dışarı atılır.

Mükemmel bir yapısı olan kulağın, mutlaka kulak çubuğu ile kaşıyacak ya da temizleyeceksek, sadece kulak girişinin hemen içi temizlenmelidir. Çok fazla derine gidilmeden, kulak kanalının giriş kısmını temizlemek yeterlidir. Kulak çubuğu asla ileri doğru itilmemelidir.

Kulak Kiri

Derinlere itilen pamuklu çubuk, kirin kulak derinliklerine gitmesine neden olur. Kulak temizliği için pamuklu kulak çubuğu kullanılmamasının sebebi budur. Farkına varmadan kirlerin, kulak derinliklerine doğru itip, zamanla kulağın tıkanmasına sebebiyet verebiliriz.

Kulaklarınızın rahatsızlığı için Kulak Burun Boğaz Hastalıkları doktoru ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız