Hamileyken Spor Yapılır mı ?

0 457

Hamilelik dönemi, dikkat edilmesi gereken aylardır. Bebek düşürmeleri ilk aylarda çok daha fazla olduğu için kadınların ani hareketlerde bulunmaması gerekir. Hamileyken Spor Yapılır mı ? sorusunu sıkça soran anne adayları için hemen bu sorunun yanıtına geçelim.

Hamileyken Spor Yapmak Zararlı mıdır?

Hamileyken Spor Yapmak Zararlı mıdır
sHamileyken Spor Yapmak Zararlı mıdır

Hamilelikte ilk 3 ay çok önemlidir.

Bırakın spor yapmayı ani hareketler, koşma, zıplama vb. hareketlerden kaçınılmalıdır.

İlk 3 ay düşük tehlikesinin yoğun olduğu aylardır.

Yoğun bebek düşük risklerinin olduğu ilk 3 ay spor yapmak zararlıdır.

3 aydan sonraki aylarda spor yapmak isterseniz mutlaka doktor kontrolü altında ve sadece yürüme ve yüzme sporu tavsiye edilir.

Yürüme sporu, ödemlerin oluşmasını da önler.

Hareketsiz kalan vücutta ödem oluşma olasılığı fazla olduğundan hamile insanların sık sık yürümesi önerilir.

Hamilelikte Spor Yapılır mı ve Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelikte ilk 3 ay sonrası karın büyümeye başlar. Bunun sonucu bel ve kasık ağrıları görülür. Her hamile de bu ağrıların şiddeti değişir. Kimi hamileler, ağrısız hamilelik dönemi geçirir. Kimileri ise bel ve kasık ağrılarından sık sık şikayet ederler.

Ağrısı olan anne adaylarının ağrılarını yavaşça ve doktor kontrolü altrında yapacağı bir kaç egzersiz ile hafifletebilirler.

Basit bir kaç egzersizin yanında sağlıklı beslenme ile bu ağrılardan kurtulmak mümkündür. Hamilelik dönemi öncesi yoğun spor yapan anne adayları, sporunu hamile olduğunda da sürdürmek isterse yürüme, yüzme, yoga ve gebelik pilates yapabilir. Mutlaka doktor kontrolü altında yapılması gerekir. Düşük riskinin olmaması için asla sert ve yoğun spor yapılmamalıdır.

Ane adayı bol bol dinlenmeli, kısa rutin yürüyüşler yapmalıdır. Hamilelik döneminde yapılan sporlar anneye ve bebeğe risk getirir.

Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Zararları Nelerdir?

Anne adayı sorunsuz bir hamilelik geçirebilmesi için hem beslenmesine dikkat etmeli hemde aşırı hareketlerden kaçınmalıdır. Hele de doktor kontrolü olmadan yapılan sporların hem anneye hem bebeğe zararı vardır. Peki, Hamilelik Döneminde Spor Yapmanın Zararları Nelerdir?

  1. Aşırı spor anne adayının vücut ısısına artmasına sebep olur.
  2. Rahme giden kan akışının azalma tehlikesi bulunmaktadır.
  3. Annenin karın bölgesinin zarar görme olasılığı yüksektir.
  4. 35 yaşını geçmiş bir anne adayı iseniz spor yapmanız önerilmemektedir.
  5. Daha önce düşük riski yaşadıysanız spor yapmamalısınız.

Sadece rutin yürümeler, narin ve dikkatli olarak, hamileliğe zarar verdirmeyecek hareketlerden oluşan yüzme sporu yapılmalıdır. Anne adayının nabzı 120′ yi geçmeyecek derecede zararsız hareketlerden oluşan sporları yapmalıdır. Bebeği ve anneyi tehlikeye atacak sporlardan örneğin, koşma, kayak, atlama, bisiklet vb. gibi sporları yapmak tehlikelidir.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız