Bulgaristan çöreği nasıl yapılır, Malzemeleri, tarifi nedir?

0 624

Bulgaristan çöreği özel günlerde yapılan çok lezzetli çörektir. Süt, un, maya, yumurta ile kabarık bir çörek olan Bulgaristan çöreği, Bulgaristan’a ait özel çörektir.

Bulgaristan çöreği düğünlerde yapılıyor. Evlenme aşamasında olan düğün zamanlarında kaynana, gelini Bulgaristan çöreği ile karşılar. Kayınvalide, damada ve geline Bulgaristan çöreğini bala bandırarak ikisinede ikram eder. Bunun sebebi hayatları tatlı, bal gibi geçsin diye yapılan bir davranıştır.

Bulgaristan çöreği nasıl yapılır? Bulgaristan çöreği tarifi

Malzemeler aşağıda yer almaktadır. Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra Bulgaristan çöreğini yapmaya başlayalım.

1 bardak ılık sütü, 1 yemek kaşığı toz şeker ile 1 paket yaş mayayı hepsini birlikte karıştırıyoruz. Karışımı bir kenara bırakıp diğer işlemlere geçelim. Çöreğimizde toplam 3 yumurta kullanılacak. 2 yumurta çörek içine kullanılacağı için 2 adet yumurtayı ve 2 kaşık yoğurdu birbiri ile karıştırıp çırpıyoruz. Üzerine yine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ya da sıvıyağı yağını ekliyoruz, karıştırıyoruz. Üzerine 4-5 bardak un eleyelim. 4-5 bardak dememizin sebebi hamurun kalitesine göre ne kadar olacağı farklılık göstereceği için 4 veya 5 bardak unu elekte eleyerek üzerine ekliyoruz. Ardından 2 tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Biraz daha karıştırdıktan sonra üzerini az çukur yaparak daha önce hazırlamış mayayı karıştırarak içine ekliyoruz. Karışımı hamur kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz.

Düz bir zemin üzerinde hamur daha güzel yoğrulacağı için tabakta hazırladığımız içeriği hamur olduktan sonra masaya dökelim ve masada daha iyi yoğuralım. Yine un ekleye ekleye hamuru kulak memesi olana kadar yoğuralım. Hamur istediğimiz gibi olduktan sonra kaseye koyalım ve yaklaşık 1 saat dinlendirelim. Zamanınız az bile olsa en azından yarım saat mutlaka dinlendirelim.

Dinlenmiş hamuru 4 eşit parçaya bölelim. Beze haline getirip üzerini örterek biraz daha dinlendirelim. Dinlendirilmiş hamurlar bir oklava yardımı ile açılır. Çok kalın ya da çok ince açmayın. Yeterince açtıktan sonra üzerine terayağlı karışımı sürüyoruz. (Tereyağ karışımını şu şekilde yapabilirsiniz: 50 gram kadar tereyağını tavaya alalım, çok az eritip üzerine biraz zeytinyağı ya da sıvı yağ ekleyelim). Bu tereyağ ve sıvıyağ karışımını açılan oklava ile açılan hamurların üstüne sürelim.

Daha sonra iç harcı için hazırladığımız peynirleri açılan hamurun içine serpiştirelim. Daha sonra yine aynı şekilde oklava yardımı ile bir hamur daha açıyoruz. Onunda üzerini yine terayağ ile yağlayıp az önce peynir koyduğumuz diğer hamurun üzerine örtüyoruz. Onunda üzerine yine peynir serpiştiriyoruz. Bu işlemi sekiz kez yapıp toplamda 8 kat yapıyoruz.

Üstüste 8 kat yaptıktan sonra hamurları ortadan ikiye kesiyoruz. iki tarafınıda minik minik yuvarlayarak, kıvırarak rulo haline getiriyoruz. Uzun hamur ruloyu 3 parmak 3 parmak genişliğinde kesiyoruz ve yağlanmış tepsiye biraz aralıklı diziyoruz. Aralıklı dizilmesinin sebebi hamurlar pişerken şişecektir bu yüzden birbirlerine yapışarak pişmesini engellemesinler diye aralık bırakıyoruz. Tepsiye tüm hamurları yerleştirdikten sonra üzerlerine daha güzel pişmasi ve kıtır kıtır olması için üst harcını sürüyoruz. Üst harcında olan malzemeler aşağıda yer almaktadır. Ardından daha önceden ısıttığımız fırında 180 derece ya da 200 derecede 40 – 45 dakika kadar pişmesini bekleyoruz.

Bulgaristan Çöreği İç Harcı

İç Harcında istediğiniz peyniri seçebilirsiniz.

Üzerine sürülecek malzeme

Bulgaristan Çöreğinin üzerine sürmek için gerekli malzemeler

1 adet yumurta sarısı, 1,5 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı sıvıyağ hepsini çırpalım ve fırına koymadan önce hamurların üzerine sürelim.

Bulgaristan Çöreği Malzemeleri

4,5 bardak un(250 ml) bardak ölçüsü
3 adet yumurta
2 tepeleme yemek kaşığı yoğurt
2 yemek kaşığı sıvıyağ
1 yemek kaşığı şeker
1 paket yaş maya
2 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı ılık süt

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız