Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlamalı

0 457

Anne sütü bildiğimiz gibi ilk 4-6 ay çok önemlidir. Anneler bebeklerini ilk 4-6 ay bıyunca emzirdiğinde su bile verilmesine gerek yoktur. Böylesine mükemmel bir besin olan anne sütüne ek olarak yardımcı gıdalara geçiş dönemi başlar. Yardımcı ek gıdalar hangi ayda başlar hemen açıklayalım.

İlk 6 Ay Anne Sütü Verilmelidir

Bebeklerin ek gıdaya geçme zamanını pediatristler tam olarak yanıt verememektedirler. Türkiye’ de Sağlık Bakanlığının verdiği süre ilk 6 ay kesinlikle anne sütü denmektedir. Anne sütünde tüm vitaminler vardır. D vitamininin dışında bebeğe gerekli olan tüm vitaminler anne sütünde bulunur.

Bebeğe Ek Gıdalar Ne Zaman Verilmeli

bebege ek gidalar ne zaman verilmeli

İlk 6 aydan sonra anne sütü bebeğe çok yeterli gelmemektedir. Doktor önerileri ve kontrolü altında ek gıdaya başlanma zamanıdır. Anne sütü verilmeye devam edilir fakat aynı zamanda ek gıdalara geçiş yavaş yavaş başlar. İlk 6 aydan sonra (26 hafta, 180 gün) artık ek gıdaya geçilmelidir.

Bebeğinize ek gıdaya geçiş süresinde kesinlikle doktora danışmalı bebeğe ne verilmesi gerektiği öğrenilmelidir. Bebeğin alerjisinin bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir.

Bebeklere Ek Gıda Verilirken Püre ve Meyve Seçimine Dikkat Edilmelidir

İlk 6 aydan sonra ek gıdaya geçme aşamalarında bebeklere verilecek gıdanın nasıl olacağına karar verilmelidir. Çiğnemeden verilen gıdalar olmasına özen gösterilmelidir. Bebeğin süt dişlerinin henüz çıkmadığı unutulmamalıdır. Püre ve meyve suyu olarak başlanan gıdalar bebeğin ek gıdaya geçiş sürecini kolaylaştırmaktadır. Doktor kontrolüne gidip, doktorunuzun verdiği yemek tablosunu aynen uygulamalısınız

Bebeğin Ek Gıdaya Geçişinde ki Yemek Kaplarının Temizliğine Özen Gösterilmesi Gerekir

Bebeklerin yemek yediği mama kabı, mama kaşığı, su içeceği kabı gibi ürünler bebek için özel üretilmiş olanından alınıp, kullanmanızda yarar vardır. Hem bebek için hemde sizin için büyük kolaylık sağlayan bu ürünler, bebeğinizin ek gıdaya geçiş süresince size yardımcı olacaktır. Bebek su kabı gibi bebeğe özel ürünleri hem siz hem bebek çok sevecektir.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş süresi kolay ve eğlencelidir. Zaten bebek doğduğu andan itibaren hayata uyum sağlamayı ve öğrenmeye adapte olduğu için ona verilecek herşeyi çok çabuk öğrenip alışacaktır. Bebeğe bu geçiş süresince ona ek gıdalarını verirken, oyun ve tatlı ses efektleri ile bir sunum sağlamak hem bebeğinizin hemen uyum sağlamasına hemde sizin için kolay bir geçiş olmasına yardımcı olacaktır.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız