Google Bard Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne Zaman Çıktı?

0 138

Google Bard, yapay zekâ desteğine sahip bir sohbet botudur. Bir kullanıcının herhangi bir konudaki sorularına, isteklerine doğru yanıtları vermek için yapılmıştır. Kod sorma, çeşitli içerik biçimleri oluşturma, metni özetleme ve merak edilen bir olayı, hikayeyi öğrenme, diller arasında çeviri yapma gibi metin tabanlı görevleri gerçekleştirir. Örneğin ondan bir şiir yazmasını bile isteyebilirsiniz. Ya da bir hikaye oluşturmasını isteyebilirsiniz. Bir insan gibi doğru ve gerçekçi yanıt vermek üzere programlanmış yapay zeka botudur.

Google’ın Pathways Language Model (PaLM 2) tarafından desteklenen Bard, Common Crawl, Wikipedia, The World Factbook ve web’den konuşmalar ve diyaloglar dahil olmak üzere devasa bir veri kümesi üzerinde eğitim aldı. Webden aldığı ve derlediği yanıtları, kullanıcıya sunan Google Bard güncel bilgileri verebilmektedir.

Çok gelişmiş olan ChatGPT ise ücretsiz versiyonunda sorulan soruların yanıtları en fazla 2021 tarihine kadar olan bilgiler ile yanıtlamaktadır. 2021 tarihlidir 2021’den sonraki gelişmeleri bilmemektedir. ChatGPT’de Güncel yanıt alınmamaktadır. Bard Bard’ın Google Arama üzerinden bilgilere ulaşması ile daha fazla güncel olduğu için tercih edilmesi bekleniyor.

Google Bard Nedir?

Google Bard Nedir
Google Bard Nedir

Google Bard, Google AI tarafından oluşturulan büyük bir dil modelidir. Çok büyük miktarda metin verisi üzerinde eğitilmiştir ve metin üretebilir, dilleri çevirebilir, farklı türde yaratıcı içerikler yazabilir ve sorularınızı bilgilendirici bir şekilde cevaplayabilir

Bard sürekli gelişmeye ve güncelleştiği için en son güncellemesinde artık 40 dilde hizmet verebilmektedir. Almanca, Arapça, Çince (Basitleştirilmiş/Geleneksel), Hintçe ve İspanyolca dahil 40 yeni dilde kullanılabilir. Ayrıca, Bard’a artık Avrupa Birliği’ndeki (AB) 27 ülkenin tamamında ve Brezilya’da da erişebilirsiniz.

Bard’da Google Lens desteği gelmiştir.

  • Bard ile sohbetlerinize metnin yanı sıra resimler yükleyerek hayal gücünüzü harekete geçirip yaratıcılığınızı artırabilirsiniz. İngilizceden başlayarak Bard’a Google Lens desteği eklenmiştir. Bir resim hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizde veya ilgi çekici bir resim başlığı yazmak için fikre ihtiyacınız olduğunda Bard’a sorabilirsiniz.

Bard yanıtları sesli okuyabilir.

Bard’ın Aralarında Amerikan İngilizcesi, Hintçe ve İspanyolcanın da bulunduğu 40’tan fazla dilde Bard’a metin okuma özelliği bulunmaktadır.

Sabitlenmiş ve son ileti dizileri.

geçmiş Bard sohbetlerinize kaldığınız yerden devam edebilir, bunları ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz. Sohbetleri sabitleyebilir, yeniden adlandırabilir ve aynı anda birden fazla sohbeti devam ettirebilirsiniz.

Bard sohbetlerinizi başkalarıyla paylaşmanıza olanak verir.

Paylaşılabilir bağlantılar sayesinde sohbetiniz ve tüm kaynaklarınız diğer kullanıcılar Bard ile oluşturduğunuz içeriği sorunsuz şekilde görüntüleyebilir.

Python kodunu Replit’e aktarabilirsiniz.

Bard’ın kodları dışa aktarma özelliği bulunmaktadır. Python kodunu Google Colab’in yanı sıra Replit’e de aktarabilirsiniz. Bard etkileşimlerini Replit’e taşıyarak iş akışınızı kolaylaştırıp programlama görevlerinize devam edebilirsiniz.

Google Bard Sesli Olarak Çalışabilmektedir?

Google Bard’e soru sorduğunuzda verdiği yanıt metnini sesli olarak size okuyabilmektedir. Ayrıca sizde yazmak yerine sesli olarak soru sorabilirsiniz. ChatGPT’de henüz ses özelliği olmadığı için yine bu nakımdanda Bard daha tercih edilir gibime geliyor.

Google Barda kullanımın gayet güzel ve kolaydır. Sorunuzu sorup entere bastıktan sonra vereceği yanıtı bekleyebilirsiniz. Bu kadar kolay kullanılıyor.

Google Bard ne yapabilir?

Sohbet botuyla bir konu hakkında çeşitli sorular sorabilir, film veya dizi tavsiyesi alabilir, kod yazdırabilir, e-posta hazırlatabilir, hattaseyehatinizin nereye olması gerektiği hakkında size ilham bile verebilir. Bard, Google Arama’daki bilgilere erişebilir ve bunları işleyebilir ve yanıtını arama sonuçlarıyla tutarlı tutabilir. Bard, Google’ın büyük bir metin ve kod veri kümesi üzerinde eğitilmiştir ve bu da ona çeşitli görevleri yerine getirme yeteneği kazandırır.

  • Bir yazılımcının kafa karışıklığına neden olan kod karaşası ile ilgili sorduğı soruda doğru kod verebilir.
  • Uzun bir metni, yazıyı ya da makalenin size özetini verebilir.
  • Yazı yazmak isterseniz size güzel bir yazı yazarak yardımcı olabilir.
  • İlham almak için şiir, roman, hikaye hatta slogan gibi işlemlerinizde size ilham verebilir.
  • Diyelim bir geziye gitmek istiyorsunuz ve aktiviyelerinizin ne olması hakkında size bilgi verebilir.
  • Hatta Bard’e soru sorma metin kutusuna bire bağlantı bırakıp o bağlantının özetini izteyebilirsiniz.
  • Aslında sadece bağlantıların web ste ile ilgili olmasına gerek de yok. Özetini çıkarmasını istediğiniz çalışmalara, tıbbi dergilere ve diğer büyük metin belgelerine bağlantılar da bırakabilirsiniz.
  • Bard’dan bir konu etrafındaki mevcut içerik için önce bir platforma veya bloga bakmasını isteyin. Vağlantısını verin. Daha sonra, henüz yapılmamış fikirlerin üretilmesini ondan isteyerek farklı bir yazı, makale, web site gibi oluşumlara sizi götürebilir.

Bard daha henüz geliştirilme aşamasında olduğu için bazen verdiği yanıtlar doğru ve düzgün olmayabilir. O yüzden şu an tam güvenilir olduğunu kimse söyleyemez. Arada olmayan durumlarıda yanıtlara ekleyebilmektedir.

Bard’ın kendi sitesinde şu uyarıyı vermektedir.

Bard, henüz deneysel aşamada olduğu için yanlış veya uygunsuz yanıtlar verebilir. Geri bildirimde bulunarak Bard’ı daha da iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Google Bard’a Nereden, Nasıl Ulaşabiliriz?

Google Bard, adresine giderek gmailiniz ile oturum açmaız isrenmektedir. Gmail hesabına ihtiyacınız vardır. Var olan gmail hesabınız ile oturumunuz açın.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız