Düğün İçin Verilen Kapora Geri Alınabilir mi?

Düğün İçin Verilen Kapora Geri Alınabilir mi?

0 521

Düğün İçin Verilen Kapora Geri Alınabilir mi? Dünyayı saran Korona virüsü nedeni ile Düğün İçin Verilen Kapora Geri Alınabilir mi? diye araştıran evlenecek çiftler için güzel bir haberimiz var. İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ‘corona virüs’ konulu gönderilen genelgede düğünlere, kına, nişan ve sünnet düğünü gibi etkinliklerin geçici süreliğine ertelenme bildirimi sundu. Virüs öncesi verilen kaporalarda böylelikle kalmış oldu.

Ertelenen düğünleri olanlar şimdi “daha önce verdiğimiz kaporaları alabilirmiyiz” diye salon sahiplerine giderek ödenen kaporalarını geri almak istediler. Bazı salon sahipleri ise organizasyonu ileri bir tarihe ertelemeyi teklif ettiler. Bazıları ise ödemeyi alamayacaklarını söylediler. Bu tamamiyle hukuk dışıdır. Organizasyon sahibinin iradesi veya keyfiyeti nedeni ile değil objektif hukuki imkansızlık ve mücbir nedenlerden ötürü iptal edilmiş olduğundan bu tür bir iptal olayında salon sahipleri aldıkları kaporayı eksiksiz ödemek durumundadırlar.

Düğün İçin Verilen Kapora Geri Alınabilir mi?

Evet. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, düğün organizasyonu için düzenlenen sözleşmede yer alan ‘Alınan kaparo iade edilemez‘ şeklindeki hükmünün geçersiz olduğuna karar verdi. Emsal nitelikteki kararla, düğün için ödenen kapora; 30 gün öncesinden iptal edilse dahi iade edilecek. Düğün organizayonundaki sözleşmede ‘Alınan kaparo iade edilemez‘ ibaresi geçersizdir.

Düğün İçin Verilen Kaporanızı Kesintisiz Tam Olarak Geri Alabilirsiniz

Salon sahiplerinin aldıkları kaporayı ödememe ya da ileri bir tarihe alma gibi bir dayatma yaptıkları taktirde sebepsiz zenginleşme hükümleri çerçevesinde hukuka aykırı bir davramış olacağı belirtiliyor. Alınan kapora bedelinide tüketiciye tam olarak ödemek zorunluluğu bulunuyor.

Düğün İptal Sigortası Teminatı Güvencesi, İptal Edilen Düğünlere Sigorta Güvencesi Durumu

Düğün organizasyonunun iptal edilmesi de artık sigorta kapsamına girdi. Sigorta şirketleri Düğün iptal sigortası adı altında düğünleri istenmeyen nedenlerden dolayı iptal edilmiş durumlarda sigorta şirketleri bu duruma güvence getirdiler. Sigorta teminatı kapsamına giren düğün organizasyonu iptalinde tüm masraflar sigorta tarafından ödeniyor. Gelinlik ve damatlıktan tutun da düğün pastasına kadar, düğünün iptal olması nedeni ile yapılan tüm masraflar sigorta tarafından karşılanıyor.

Düğün İptal Sigortası Güvencesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Düğün İçin Verilen Kapora Geri Alınabilir mi?

Düğün İptal Sigortası Teminatı
Düğün İptal Sigortası Teminatı

Düğüne 2 ay kala düğünün iptal olması, gelinliğin kaybolması durumu, sağlık sorunları nedeni ile düğünün yine iptal olması, kötü hava şartları, gelin ya da damadın rahatsızlığı gibi nedenlerle iptal olan düğünlere sigorta şirketleri evlenecek olanlara Düğün İptal Sigortası Güvencesi sunmaya başladı.

Düğün İptal Sigortası Teminatı adı altında verilen bu güvenceler, istenmeyen sebepler durumunda iptal edilen düğünler için geçerlidir. Hangi durumlarda geçerli olacağını maddeler halinde belirten sigorta şirketleri, düğün takısından pastasına kadar güvenceye alabildiklerini belirtiyorlar.

Düğünde takılacak takıların kaybolması ya da çalınması, gelinlik ve damatlığın çalınması, kaybolması, gibi durumlar da sigorta teminatı kapsamına girdi. Gelinliğin masraflarından tutunda, tüm masraflara güvence teminatı veren sigorta şirketleri, bir tek güvence vermedikleri durum gelin ile damadın ayrılması durumudur.

Gelin ve damadın ayrılma gibi durumlarında sigorta şirketleri bu gibi durumlarda Düğün İptal Sigortası Teminatı güvencesi vermediklerini belirtiyorlar.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız